1920-as évek, Magyarország, Horthy korszak. Léderer Gusztáv csendőrfőhadnagyot elbocsájtják a fehérterror alatt végrehajtott brutális gyilkosságai miatt. A pisztolyát megtarthatja, amit azzal a tanáccsal adnak neki vissza, hogy jobban jár, ha meghúzza a ravaszt. Eközben Fekete Máriának sikerül elmenekülnie a számára eddig munkahelyként szolgáló bordélyházból, így azonban se pénze sem lakhelye nem maradt. Főhőseink, az „Úsztató” -ként is ismert és körözött Gusztáv, illetve az exprostituált Mária öngyilkossági kísérletének lehetünk tanúi a film elején. Azonban a volt csendőrfőhadnagy mielőtt főbe lőné magát, megpillantja az éppen vonat elé álló Máriát és megmenti. Ezzel sorsuk összefonódik és elindulnak, hogy közösen túléljenek. Így kerülnek Kodelka Ferenc hentesmester közelébe, aki tartozik Léderernek, de nem szeretné visszafizetni az adósságát. Ellenben szemet vetett Máriára. Így kezdődik a civódás közöttük a pénzért, Máriáért és egy szebb jövőért.
Szász János az 1925-ben elkövetett Kodelka gyilkosságot alapul véve készítette el legújabb művét. Ez az alkotás kétséget kizáróan egy művészi dráma, azonban mégis többet mondd el az 1920-as évek keserű valóságáról, mint számos dokumentumfilm. Az ismert belvárosi gyilkosság történetét átültették vidékre, amivel betekintést nyerhetünk a keleti régióban uralkodó állapotokba is. A kezdőjelenetekben is szembetűnő volt a rendező naturalista stílusa, ami végigkíséri az egész történetet. Ez megmutatkozik a húsfeldolgozás bizonyos fázisainak bemutatásában, a szexjelenetek legkevésbé sem idealizált formáiban és a gyilkosság elkövetésének részletességében is. A fekete-fehér képi világ pedig egy igazán eredeti és korhű hangulatot teremtett. Azonban ez a film nem a párbeszédek filmje, így, ha valaki hosszas eszmecserékre számít az csalódni fog. Legtöbbször a szereplők tőmondatokban, vagy csak pár szóban kommunikálnak. Ez a fajta szűkszavúság megfelel a korrajznak, és a frusztráció fenntartása miatt is fontos. De ahhoz, hogy a ki nem mondott szavakat is megértsük nagyon jó színészek kellenek.
Gryllus Dorka (Fekete Mária), Nagy Zsolt (Léderer Gusztáv) és Hegedűs D. Géza (Kudelka Ferenc) között működött a kémia. Mindegyikük vágyik valamire és azért bármeddig el is menne. Mária egy tisztalapra vágyó exprostituált, aki valószínűleg maga sem tudja melyik férfit válassza. Minél inkább szeretne egy új életet annál inkább ki van szolgáltatva a két férfi akaratának. Gusztáv az analfabéta volt csendőrfőhadnagy semmi máshoz nem ért csak az öléshez. Ő mindenáron meg akarja kapni a pénzét és ezért még Máriát is felhasználja. Kodelka Ferenc kezdettől fogva tagadja, hogy tartozása lenne, de Máriáért bármekkora összeget képes lenne kifizetni. Számomra egyébként rejtély, hogy a többszöri gyilkossági kísérlet után miért nem óvatosabb, de a fennmaradt dokumentumok szerint a való életben sem volt sokkal körültekintőbb. Annak kifejezetten örültem, hogy a rendező egyik „szerelmet” sem hagyta kiteljesedni, így végig jelen voltak az elnyomott érzelmek. Azonban kicsit sajnálom, hogy a szereplők ennyire eltértek az eredeti történettől, hisz valójában sokkal kegyetlenebbek voltak, kevésbé érthető motivációkkal.
A cselekmény kapcsán felmerülnek bizonyos témák (Pl.: fehérterror, prostitúció, vidéki állapotok) de ezeket csak körvonalként használja a rendező pedig, ha kicsit mélyebben is foglalkozott volna velük, akkor sokkal komplexebb és mélyebb mondanivalójú filmet kaptunk volna. Ezt egy elszalasztott lehetőségnek tartom, bár az tény, hogy a film célja nem is a társadalmi felelősségvállalás. Mindemellett számomra kicsit furcsa volt, hogy hogyan lehetett az első két gyilkossági kísérletet túlélni, ez lehet szőrszálhasogatónak tűnik, de egyszerűen szemet szúrt a sérülések elbagatellizálása, ha egyszer egy ennyire realista korrajzot készít valaki.
A hentes, a kurva és a félszemű egy művészfilm és ha így nézzük nagyszerűen működik. Nem a mögöttes mondanivaló, vagy a karakterek összetettsége, ami megmarad az emberben, hanem az ábrázolásmód. Úgy ültem be a filmre, hogy ismertem a háttértörténetet és ez mégsem volt zavaró. Ez az alkotás nem két hidegvérű gyilkosról, nem is egy szerelmi háromszögről szól, csupán arról, hogy a szereplők megteszik azt, amit meg kell tenniük a túlélésük érdekében.
7,5/10
A filmet január 25-étől lehet megtekinteni a mozikban. Forgalmazó: Big Bang Media.