Sokan ismerik és szeretik a Fűrész-szériát, ezért gondoltam, érdemes lenne egy rovat keretén belül átvenni az összes részt, heti szinten. A több szálon futó történetvezetés így talán jobban össze fog állni.
A 2004-es Fűrész mérföldkő volt a horror történetében. Az első a legismertebb és a legjobb rész is egyben. Érdekesség, hogy a film egy 2003-as rövidfilm egész estés mozivá bővítése. Az addig ismeretlen James Wan első munkája mindkettő. A 90-es években főleg thrillerek készültek, illetve a slasherek élték második fénykorukat. A Fűrész egy pezsdítő újítás, eredeti, izgalmas és szövevényes.
A cselekmény központi szála egy helyszínen, egy fürdőszobaszerűségben játszódik. A két főszereplő, Adam (Leigh Whannell, egyben az író is) és Dr. Lawrence Gordon (Cary Elwes) leláncolva ébrednek egy koszos, csempézett szobában, látszólag nem ismerik egymást, és nem emlékeznek, hogyan kerültek oda. Mindkettőjüknél van egy kazetta és egy lejátszó. A szalagon egy szenvtelen hang közli velük a játékszabályokat. Egy bizonyos időkorláton belül ki kell szabadulniuk, illetve Dr. Gordonnak végeznie kell Adammel, különben meghal a családja. A férfi ráismer a stílusra, mert egy gyilkossági nyomozás gyanúsítottja volt. A játékot egy, a sajtó által Kirakósnak keresztelt sorozatgyilkos vezeti. A cselekmény visszaemlékezésekből bontakozik ki, így a kamaradráma-stílus csak a játékon belül marad meg. A gyilkosságiak három esetről tudnak, melyeket a Kirakós eszelt ki. Nem nevezhető mégsem igazi gyilkosnak, hisz egyszer sem vérezte össze a kezét, csak megteremtette a helyszínt, és az áldozatot belehelyezte, hogy saját maga döntsön életről és halálról. Az áldozatok minden esetben olyanok, akik nem becsülték az életüket, vagy másét nem tisztelték, így kapnak egy esélyt, ha a játékot túlélik, átértékelhetik egész mivoltukat és tiszta lappal kezdhetnek. A már ismert gyilkosságok nagyon erősen hasonlítanak John Doe „műveire”, a Hetedikből, szerintem nem véletlenül, a főbűnök ennek a filmnek is alappillérei. Egyetlen túlélője ennek a szabadulós játéknak Amanda, aki drogfüggő volt. Az ő visszaemlékezésében láthatjuk személyére szabott csapdáját, melyben előkerül a franchise legismertebb és egyben legjobb gépezete is, a fejre szerelt, fordított medvecsapda.
James Wan mindig is imádta a fabábukat, nincs egyetlen filmje, melyben ne kerülne elő legalább egy. A Fűrész-széria elengedhetetlen kelléke a játékszabályokat ismertető fabábu, kis triciklivel. Magát a triciklit és a bábu külsejét egyértelműen Dario Argento Mélyvörös című filmje ihlette, illetve Wan későbbi, főleg bábokról szóló horrorjában, a Halálos hallgatásban, újra előkerül. A bábu mellett az elrabló jelmeze is kulcsfontosságú lesz a következő részekben, egy vörös-fekete köpeny és egy disznó feje parókával. Míg Adam és Dr. Gordon a kiszabadulás lehetőségeit firtatják, Dr. Gordon családját fogva tartja valaki, saját otthonukban. A férfi már régóta figyelte a családot, a kislány panaszkodott is, hogy valaki figyeli őt a szekrényből, itt egy újabb erős utalás egy régi klasszikusra, a Fekete karácsonyra. A játék helyszínén közben kezdenek kibontakozni az emlékek, illetve a játékosok sem biztos, hogy azok, akinek mondják magukat. Ami Kirakóst illeti, kevés információt tudunk meg róla, csak annyit, hogy rákos és John Kramernek hívják.
Szabadulós játékok az első részből:
- Leláncolt lábak, a szabadulás kulcsa a fűrész, ami a láncot nem vágja el...
- Szögesdróterdő, át kell rajta menni.
- Fejre szerelhető, kifordított medvecsapda, a kulcsa egy bedrogozott férfi gyomrában van.
- Széfkombináció kiolvasása a falakra írt számsorokból, gyertyafénynél, míg el nem fogy, mert a testet gyúlékony anyag borítja.
James Wan átütő sikert aratott ezzel a horrorral, mindenki megismerte a nevét, a szabadulós játékok rengeteget merítettek belőle, és nem egy filmben utaltak rá.
Bár egy ismert film, mindenkinek csak ajánlani tudom, aki még nem látta. Nagyon okosan felépített, és a sok, egymás keresztező szál nem buktatja meg a cselekményt. Jövő héten újabb résszel készülök.
8/10