Mint ígértem Nektek, készülni fogok egy újabb heti rovattal, melyekben városi legendákról írok, és a hozzájuk kapcsolódó filmekről. Első ilyen cikkem az ismeretlen hívás legendájáról szól.
Az legenda az egyik legbelső emberi félelmet meríti ki, az idegent a házunkban. A legenda többféle verzióban is elolvasható, a legismertebbet mutatnám most be. Nagyon sokan döntenek bébiszitterség mellett, főleg diáklányok. Jó szórakozás lehet esténként vigyázni valami kisgyerekre, pénzért, úgy, hogy a házban általában bármit csinálhat az ember. Mikor a szülők elmentek és a bébiszitter egyedül maradt a gyerekkel, gyerekekkel, megcsörren a telefon és valaki beleszól: „Ellenőrizted a gyerekeket?” Elsőre nem is tűnik furcsának a hívás, hiheti azt az ember, hogy csak egy telefonbetyár, de amikor másodszorra is megszólal a telefon és elhangzik, ugyan ez a mondat már elkezdhet félni. A bébiszitter is tárcsázza a rendőrséget, ahol azt tanácsolják neki, tartsa szóval a hívó felet, míg lenyomozzák a helyét. Így is tesz a következő hívásnál. Kiderül, a hívás a házból érkezik. A bébiszitter felrohan az emeletre ellenőrizni a gyerekeket, akiket brutálisan meggyilkoltak. Maga a legenda a felelősségről szól, a hívó a bébiszitter lelkiismeretét jelképezi.
Minden legendának van valami alapja, az ismeretlen hívásnak is. A 60-as években meggyilkoltak egy nőt, rejtélyes módon, nagyon keveset lehet tudni az ügyről. Ami biztos, hogy a lány ajtót nyitott gyilkosának, aki ismerte a házat. Persze a legenda megihlette a filmipart, és rengeteg film alappilléreként szolgált. Az elsővel kezdeném, mely magát a témát dolgozza fel.
Az 1979-es Ismeretlen hívás nyitójelenetben tökéletesen mutatják be a történéseket. Hihetetlenül jól kezdődik, vérfagyasztóak a hívások, és az ember a haja alól tud kilépni, amikor kiderül, hogy a telefonáló házon belül van. Sajnos ezt a jelenetet letudja a rendező (Fred Walton) tíz percben, ez után pedig ugrik az időben. A gyermekgyilkosról szól a horror háromnegyed része, ami nem túl izgalmas. A színészi játékkal nincsen gond, vannak benne hihetetlen rémisztő jelenetek, mint például, hogy a gyilkos a szekrényben van és csak a kezét látjuk, vagy befekszik a nő mellé, a férj helyére, az ágyba. Óriási kár, hogy nem nyújtották el a legendáról szóló részt, tökéletes hangulata volt.
Szerintem: 10/6
Az Ismeretlen hívás megélt még egy folytatást és egy remake-et is, az utóbbit mutatnám be nagy vonalakban. Úgy tűnik nem csak nekem volt gondom, hogy az eredetiben gyorsan tudták le a legendát, a 2006-os felújítás, egész játékidő alatt ezzel foglalkozik. Sajnos itt sem sikerült egy jó filmet összehozni, bár a játékidő egésze a hívásokra és a bébiszitterre, Jill-re (Camilla Belle) fókuszál, nem tudtak feszültséget teremteni, hihetetlen unalmas és kiaknázatlan horrort hoztak össze. Az ilyen újragondolások miatt nem hisznek az emberek a felújításokban. Jill, egy kis plusz bevételért gyermekfelügyeletet vállal, a család háza kint van az isten háta mögött az erdőben. Nagyon irritáló az újgazdag család, az üvegházukkal, a házon belüli üvegházzal, mozgásérzékelő lámpáikkal. Legidősebb fiúk bármikor hazatérhet az egyetemről és beköltözhet a vendégházba. Miután a szülők elmentek, Jill persze felderíti a kéglit, felpróbálgatja az anya ruháit, ékszereit, kifosztja a hűtőt, és ledől kicsit olvasni (hogyne, mindenki olvasna ilyenkor…), majd elkezdődnek a hívások. Nagy kár, de tényleg képtelen volt feszültséget teremteni, még a telefonos zaklatásokkal sem. Pocsék film, rossz színészi alakításokkal, kerüljétek.
Szerintem: 10/4
Mint már advent utolsó vasárnapján említettem, bizony, maga a Fekete karácsony is ezen a legendán alapszik. A bemutató cikk linkje itt van. Hihetetlen film, tökéletes.
Más horrorokban is előfordulnak a legenda egyes elemei. A veszélyben lévő bébiszitter témáját legjobban a Halloween filmek, illetve, Az ördög háza taglalja. A telefonos zaklatások a Sikoly széria elengedhetetlen elemei, szintén ezen alapszanak. Megemlíteném még a legenda fordítottját is, mikor a gyermekre és a családra maga a bébiszitter jelent veszélyt, tökéletes példa A kéz, amely a bölcsőt ringatja.
Ha felkeltette az érdeklődéseteket a cikk, az Ismeretlen hívás remake-et kivéve, az összes felsorolt horrort csak ajánlani tudom!int ígértem Nektek készülni fogok egy újabb heti rovattal, melyekben városi legendákról írok, és a hozzájuk kapcsolódó filmekről. Első ilyen cikkem, az ismeretlen hívás legendáról szól.
A legenda az egyik legbelső emberi félelmet meríti ki, az idegent a házunkban. A legenda többféle verzióban is elolvasható, a legismertebbet mutatnám most be.
Nagyon sokan döntenek bébiszitterség mellett, főleg diáklányok. Jó szórakozás lehet esténként vigyázni valami kisgyerekre, pénzért, úgy, hogy a házban általában bármit csinálhat az ember. Mikor a szülők elmentek és a bébiszitter egyedül maradt a gyerekkel, gyerekekkel, megcsörren a telefon és valaki beleszól: „Ellenőrizted a gyerekeket?” Elsőre nem is tűnik furcsának a hívás, hiheti azt az ember, hogy csak egy telefonbetyár, de amikor másodszorra is megszólal a telefon és elhangzik ugyanez a mondat, már elkezdhet félni. A bébiszitter is tárcsázza a rendőrséget, ahol azt tanácsolják neki, tartsa szóval a hívó felet, míg lenyomozzák a helyét. Így is tesz a következő hívásnál. Kiderül, a hívás a házból érkezik. A bébiszitter felrohan az emeletre ellenőrizni a gyerekeket, akiket brutálisan meggyilkoltak. Maga a legenda a felelősségről szól, a hívó a bébiszitter lelkiismeretét jelképezi.
Minden legendának van valami alapja, az ismeretlen hívásnak is. A 60-as években meggyilkoltak egy nőt, rejtélyes módon, nagyon keveset lehet tudni az ügyről. Ami biztos, hogy a lány ajtót nyitott gyilkosának, aki ismerte a házat. Persze a legenda megihlette a filmipart, és rengeteg film alappilléreként szolgált.
Az első filmről és a folytatásáról már írt Ralome, itt a cikk linkje, én csak a véleményemet írnám le az első részről. Az 1979-es Ismeretlen hívás nyitójelenetben tökéletesen mutatják be a történéseket. Hihetetlenül jól kezdődik, vérfagyasztóak a hívások, és az ember a haja alól tud kilépni, amikor kiderül, hogy a telefonáló házon belül van. Sajnos ezt a jelenetet letudja a rendező (Fred Walton) húsz percben, ezután pedig ugrik az időben. A gyermekgyilkosról szól a horror háromnegyed része, ami nem túl izgalmas. A színészi játékkal nincsen gond, vannak benne hihetetlen rémisztő jelenetek. Óriási kár, hogy nem nyújtották el a legendáról szóló részt, tökéletes hangulata volt.
Szerintem: 6/10
Mivel a folytatásról is olvashattok a fenti linkre kattintva, én a film remake-jét mutatnám még be nagy vonalakban. Úgy tűnik, nem csak nekem volt gondom, hogy az eredetiben gyorsan tudták le a legendát, a 2006-os felújítás egész játékidő alatt ezzel foglalkozik. Sajnos itt sem sikerült egy jó filmet összehozni, bár a játékidő egésze a hívásokra és a bébiszitterre, Jillre (Camilla Belle) fókuszál, nem tudtak feszültséget teremteni, hihetetlen unalmas és kiaknázatlan horrort hoztak össze. Az ilyen újragondolások miatt nem hisznek az emberek a felújításokban. Jill egy kis plusz bevételért gyermekfelügyeletet vállal, a család háza kint van az isten háta mögött az erdőben. Nagyon irritáló az újgazdag család, az üvegházukkal, a házon belüli üvegházzal, mozgásérzékelő lámpáikkal. Legidősebb fiuk bármikor hazatérhet az egyetemről és beköltözhet a vendégházba. Miután a szülők elmentek, Jill persze felderíti a kéglit, felpróbálgatja az anya ruháit, ékszereit, kifosztja a hűtőt és ledől kicsit olvasni (hogyne, mindenki olvasna ilyenkor…), majd elkezdődnek a hívások. Nagy kár, de tényleg képtelen volt feszültséget teremteni, még a telefonos zaklatásokkal sem. Pocsék film, rossz színészi alakításokkal, kerüljétek. [Teljesen egyetértek, a pontszámmal is. - Ralome]
Szerintem: 4/10
Mint már advent utolsó vasárnapján említettem, bizony maga a Fekete karácsony is ezen a legendán alapszik, itt a bemutató cikk linkje. Hihetetlen film, tökéletes.
Más horrorokban is előfordulnak a legenda egyes elemei. A veszélyben lévő bébiszitter témáját legjobban a Halloween-filmek, illetve Az ördög háza taglalják. A telefonos zaklatások a Sikoly széria elengedhetetlen elemei, szintén ezen alapszanak. Megemlíteném még a legenda fordítottját is, mikor a gyermekre és a családra maga a bébiszitter jelent veszélyt, tökéletes példa A kéz, amely a bölcsőt ringatja. Ha felkeltette az érdeklődéseteket a cikk, az Ismeretlen hívás remake-et kivéve az összes felsorolt horrort csak ajánlani tudom!