Ezt a cikket vártam legjobban, hogy megírhassam. A Holtodiglan 2014 egyik legsikeresebb és szerintem legjobb filmje volt, szinte minden filmes portál közölt már róla kritikát, és bár nem horror, de fontosnak tartom, hogy szerepeljen a mi oldalunkon is. Rengeteget gondolkodtam, hogy és miképpen írjam meg kritikámat, különlegesebbre szerettem volna, mint más oldalak, így egy igen rendhagyó cikket fogtok olvasni tőlem. Az első részben a férfi főszereplőről, a film első feléről írok, a másodikban pedig a nőről és egy megtörtént esetről. Mivel ezek elárulják a film fordulatait, spoilergomb alá rejtem őket. Csak azok kattintsanak majd a gombokra, akik már ismerik a filmet, netán olvasták a könyvet, a kapcsolódó eset elrejtése is szükséges, mert a végkimenetele leleplezhetné a filmét.
Elmondom, hogy én semmit nem tudtam erről a filmről, mielőtt leültem megnézni. Nem láttam se a marketinganyagát, se az előzeteseket. Amikor hívtak moziba rá, nem mentem, és ezt nagyon bánom, mert tátott szájjal keltem fel a monitor elől a megnézése után. A marketingkampánya zseniális volt, minden, a filmben felhasznált nyomot kitettek a világhálóra, az interjúk alatt sávhirdetésben pedig a „Továbbra is keressük Csodálatos Amyt” felirat volt olvasható.
Gillian Flynn 2012-es Holtodiglan című könyve óriási bestseller lett azonnal, így nem volt kérdéses a vászonra adaptálása. David Fincher szinte mindig sikerkönyvekből dolgozik, ritkán használ eredeti forgatókönyvet. A thriller mestere újabb remekművet készített, mely tökéletesen beleillik az eddig felállított sorba, a Hetedik, a Harcosok klubja és a Benjamin Button különös élete mellé. Fincher kliprendezéssel kezdte pályafutását, és mára már jól bevált állandó stábot tudhat maga mellett.
Egy nyári reggelen, Missouri államban, a Dunne házaspár ötödik évfordulója délelőttjén Amy Dunne-nak nyoma vész. A férj, Nick (Ben Affleck) természetesen rögtön értesíti a hatóságokat. A kiérkező nyomozónő (Kim Dickens) módszeresen végigjárja a házat, falakat jelöl meg színes cetlivel. Minden jel gyilkosságra utal, a férj pedig, bár együttműködő, nincs ledöbbenve felesége eltűnésén, mintha hidegen hagyná. Amy hátrahagyott naplójának, a szomszéd barátnő beszámolóinak köszönhetően egy elhidegült házasság tárul a szemünk elé. Öt évvel az eltűnés előtt egy házibuliban ismerkedett össze Amy és Nick. Szerelem volt első látásra, kapcsolatuk fokozatosan haladt előre, kölcsönös bizalommal, odaadással, nem kevés szenvedéllyel. Amy szülei regénysorozatot adtak ki lányuk gyermekkoráról, feljavítva azt, Csodálatos Amy címmel, melynek sikere óriási pénzhez juttatta a családot, de a lány megsínylette ezt a fajta torz tükröt. A házasságot követően sem romlott meg a fiatalok kapcsolata, nem váltak rigolyássá, a humor és a szeretet összetartotta őket. Valami mégis megváltozott. Amy bizalmatlanná vált férjével szemben, és rettegni kezdett tőle, megpróbáltatásait egyetlen barátnőjének, az állapotos szomszéd nőnek tudta elmesélni. Miután eltűnt, rögtön reflektorfénybe került az eset, Nick folyamatos kis mellébeszélései, napvilágra került viszonya megkérdőjelezték ártatlanságát. A sajtó rögtön modern boszorkányüldözésbe fogott, de Nick valóban egy gyilkos?
Külön kiemelném a vérszomjas „oknyomozó” riporternőt, aki állandó jelleggel, félmondatokból rögtön összeesküvés-elméleteket szőtt Nick ellen. Illetve Nick szeretőjének átváltozását, aki a sajtótájékoztatásra konkrétan úgy ment el, mint egy elsőáldozó. Jellemző a filmre, hogy bár egy dráma, thriller, mégis erősen átfűzi a humor.
Ben Afflecket nem tartom jó színésznek. Ebben a filmben nem hozott kiemelkedő alakítást, de nem vált ripaccsá sem. A forgatások előtt hosszasan tanulmányozta a leghíresebb feleséggyilkosok, gyanúsítottak aktáit, hogy minél hitelesebben tudja eljátszani a megtört, vagy netán bűnös férjet. Scott Peterson ügyéből merítette a legtöbb ihletet. A férfi levágta 27 éves felesége fejét és meg nem született gyermeküket is meggyilkolta. Halálos ítéletet kapott. Affleck legtöbbször bambán néz és megvillant egy stricimosolyt. Szerencsére nem zavar sok vizet, másra hárult a feladat, hogy a hátán vigye el a filmet. Eredetileg Brad Pitt játszotta volna a szerepét.
Érdekesség, hogy Fincher, Hitchcockhoz hasonlóan, nagyon szereti uralni a helyszíneket, így minden házban, ház körül játszódó jelenetet stúdióban rögzítettek. A környezetet, kültereket, épületeket utómunkával, digitálisan hozták létre.
Most pedig következzen Amy Dunne és az ő saját receptje, miként is viselkedik a „klassz nő”.
{spoiler}
A thriller legnagyobb fordulata a játékidő felénél következik be, és olyan pofont ad a nézőnek, hogy szinte azonnal beleszeret Rosamund Pike-ba. Én nem ismertem ezt a nőt korábban, de akik igen, azoknak sokkal megdöbbentőbb lehet ez a fajta színészi tehetség. Amy Dunne megrendezte saját halálát, fondorlatosan férjére terelve a gyanút. Egyszerűen nem akartam elhinni a jelenetet, mikor a nő a sztrádán hajt, és a gondolataiban meglátjuk, hogyan manipulálta az egész helyzetet. Mintegy receptet olvas fel a tökéletes gyilkosság megrendezéséhez. „Írj naplót a házasságodról, mely tündérmesébe illően kezdődik, majd elfajul és rettegésbe torkollik, hívd át a szomszéd terhes hülye picsát, hallgasd végig a baromságait és traktáld a saját félelmeiddel, férjeddel szemben. A gyilkossághoz vért kell veszítened, sok-sok vért.” Mindezeket mély, búgó hangon, monoton szavalja Rosamund Pike. Elképesztő a saját hangja a nőnek, többen kiakadtak a szinkronon, bár én úgy még nem láttam, de állítólag affektálós Carrie Bradshaw-hangulatúra sikerült. Ezt a filmet csak és kizárólag eredeti nyelven nézze meg mindenki, aki nem látta. Amynek el kell bújnia, hogy tökéletes tervét kivitelezhesse, átalakuláson kell átmennie. Rosamund Pike az átalakulásnál is remekelt, hisz nem volt elég csak a külsejét megváltoztatnia, még a hangszínével is játszott, sokkal műveletlenebbül, redneck kiejtéssel beszélt, mikor épp Nancy énjét vette fel.
Interjúkban elmondta, az amúgy terhes színésznő - bizony, állapotosan csinálta végig – a forgatás ideje alatt háromszor kellett felszednie és leadnia 5,5 kilogrammot, és szerinte ez volt az egyik tesztje, hogy valóban rátermett a szerepre. Amy alakításához hosszasan tanulmányozta Sharon Stone és Nicole Kidman alakításait. Stone az Elemi ösztönben játszik hasonló szőke, rideg végzet asszonyát, aki egy gyilkosság fő gyanúsítottja és különböző praktikákkal, trükkökkel ki tudja magát vágni, akár még a hazugságvizsgáló gépet is átverve. Nicole Kidman pedig a Majd megdöglik érte című feketekomédia-thrillerben alakítja Suzanne-t, a törtető jégkirálynőt, aki mindent megtenne a hírnévért, bárhogyan is kell majd manipulálnia az embereket. Reese Witherspoon játszotta volna eredetileg Amy szerepét, de Fincherrel való találkozáskor a rendező rájött, nem tudná megformálni Whiterspoon ezt a karaktert. Szóba került még Natalie Portman és Charlize Theron is, de Rosamund Pike örökre beírta magát a gyilkos femme fatale-ok közé.
Neil Patrick Harris Amy első udvarlóját játssza, szakításuk után teljesen összeomlott, öngyilkos akart lenni. Nick felesége utáni kutatása közben felderíti Amy exfiúit is, akiket a lány szintén manipulációval, de még visszafogottabban bajba sodort. Harris és Pike kétperces szexjelenetét öt órán keresztül forgatták. Pike hihetetlenül jó színésznő, hogyha ő nem lenne, vagy nem így alakítana, egyáltalán nem lenne élvezhető darab, de hála neki, jó és persze Finchernek, messze az egyik legjobb thrillert készítették el.
{/spoiler}
Mindenkinek csak ajánlani tudom ezt a filmet, hihetetlenül izgalmas, fordulatos, aljas, betekintést nyújt egy elhidegült házasságba, a két fél közötti játszmákba. Kizárólag eredeti nyelven érdemes nézni.
Szerintem: 10/10
Most pedig következzék Karla Homolka és Paul Bernardo története, mely nyomokban igen hasonlít a film cselekményére, ezért ez is elrejtésre kerül.
{spoiler}
Paul Kenneth Bernardo 1964. augusztus 27-én született Torontoban, gazdag, de működésképtelen családban. Apja, Kenneth folyamatosan bántalmazta feleségét, lányát és fiát, Pault. 1975-ben vádat is emeltek ellene szexuális bántalmazás miatt, saját lányát is molesztálta. Paul az elnyomás és a stressz miatt egyre depressziósabbá vált, és nagy súlyfelesleget is felszedett. Egyetemi évei alatt vált fantáziája sötétté és abnormálissá.
1987 októberében találkozott a szőke Karla Homolkával, szerelem volt első látásra. A lány bátorította és támogatta Paul szadista hajlamait. Paul első áldozata egy 21 éves fiatal lány volt 1987. május 4-én. Hazáig követte a lányt, majd elkapta és megerőszakolta. Az eset után több nemi erőszakot is elkövetett fiatal nőkkel szemben. Összesen körülbelül 10 szexuális bűncselekményt követett el egészen 1990-ig. Több meghiúsult támadása is volt, bejelentések sora után behívták kihallgatásra, de később elengedték, mivel nem gondolták, hogy egy ilyen intelligens és jól szituált férfi el tudna követni ilyen tetteket. 1991-ben elköltözött a pár, így Scarborough-ban abbamaradtak a támadások, de új lakhelyükön Paul újrakezdte pályafutását, módszert váltva. St. Chatarinesben már hajnalban kapta el áldozatait.
Karla Homolka egy kisállat-kereskedésben kezdett dolgozni, ahol összebarátkozott egy 15 éves lánnyal, akit 1991. június 7-én házába invitált és leitatott. A kislány eszméletvesztése után felhívta Pault, hogy otthon várja az esküvői „meglepetése”. Paul videóra vette, ahogy feleségével megerőszakolják a lányt. Másnap „Jane Doe” elég rossz bőrben ébredt, azt hitte, másnapos, nem tudta, hogy megerőszakolták. Többször is meglátogatta Bernardóékat, de miután kényszeríteni akarták szeretkezésre, megszakította velük a kapcsolatot.
A 90-es években Paul gyakran megfordult a Homolka családnál, és bár Karlával állt jegyben, folyamatosan flörtölt annak húgával, Tammyvel. Előfordult az is, hogy a férfi bemászott az ablakon és maszturbált, míg Tammy aludt. Hat hónappal később az esküvő előtt Karla felajánlotta húga szüzességét, mivel Paul mindig panaszkodott, hogy menyasszonya már nem ártatlan. Bedrogozták Tammyt a szülői házban, szájára rongyot kötöttek és levideózták, ahogy Paul megerőszakolja. A lány saját hányásába fulladt bele, a rendőrség nem hitte gyilkosságnak. Ő volt a pár első halálos áldozata. Karlaék ezután elköltöztek a szülői házból.
1991. június 15-én Paul felajánlotta a 14 éves Leslie Mahaffynak, hogy aludjon náluk. Szintén bedrogozták, megkínozták, megerőszakolták a kislányt, az egészet videóra véve. A holtestet feldarabolták és cementtel leöntötték, majd egy folyóba dobták.
1992. április 16-án Karla és Paul együtt indultak kocsikázni, hogy újabb áldozatot szedjenek. Meg is találták a 15 éves Kristen French személyében. Karla egy térkép segítségével elterelte a lány figyelmét, majd Paul hátulról, egy késsel a kocsiba kényszerítette. Három napig tartott Kristen tortúrája. Megkínozták, megalázták, megerőszakolták, mindezt videóra véve. A negyedik napon megölték a lányt, majd a Homolka szülőkhöz mentek húsvéti ebédre.
A per és Karla Homolka tanúvallomásai, játszmázásai miatt gondolom, hogy hasonlít Amy Dunne manipulációira a Holtodiglanból, ahogy félrevezetett mindenkit. Karla a férje ellen vallott, azt mondta, ő is egy áldozat, akit Paul szintén kínzott. Az idő tájt verte össze férje, így alá tudta támasztani teóriáit. Vádalkut kötött, férjét életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték 1995-ben. Később Karla ügyvédi kérésre elárulta a hatóságoknak a videókazetták helyét, s miután a felvételeket megtalálták, kiderült, hogy Karla bizony tettestárs, gyilkos, aki kéjes örömét lelte a bűncselekményekben. Annak ellenére, hogy egy aljas, manipulatív elmebeteg nőről van szó, csak 12 év börtönbüntetést kapott. A börtönben megtanult franciául és pszichológiát is tanult. A vádalkunak „köszönhetően” 2005. július 4-én szabadulhatott. Nevét Karla Tealre változtatta. Az undorító játszmázástól és a manipulációtól viszont nem tudott szabadulni, az egyik nyilatkozatát szó szerint idézném: „Nem akarom, hogy úgy tekintsenek rám, mint egy olyan emberre, aki veszélyes. Úgy vélem, soha nem leszek már igazán szabad. Bár kiszabadultam a betonbörtönből, azonban a belső börtönömből soha nem tudok kijutni. Oda be leszek zárva örökké, azért, amit tettem."
Karla Homolka és Paul Bernardo tetteik és jellemük alapján Ken és Barbie gyilkosokként vonult a köztudatba.
{/spoiler}