A Psycho hatalmas sikert aratott, Alfred Hitchcockot pedig újra a legsikeresebb rendezők közé emelte. Egy méltó utódra volt szükség, mely ismét megborzongatja a közönséget. Hitchcock Daphne Du Maurier Madarak című elbeszélését vette alapul, hisz az írónőnek köszönhette a Manderley-ház asszonyának elsöprő sikerét.
A Madarak (1963) egy gyönyörű nőre fókuszál, kinek városba érkezése felborítja az ember és a természet szimbiózisát. Ehhez a szerephez egy ismeretlen arcra volt szüksége Hitchcocknak, egy újabb jeges szőkeségre, egy második Grace Kellyre. Egy reklámban pillantotta meg a rendezőzseni és felesége, Alma Tippi Hedren svéd származású modellt. Hitchcock rögtön érezte, megtalálta a keresett nőt, akit legendássá tudna tenni.
Tippi Hedren Nathalie Kay Hedrenként született, Amerikában, 1930. január 19-én, svéd és német felmenőkkel. Az északi származása miatt tökéletesen megtestesítette a „hitchcocki szőkét”: fehér bőr, zöld szem, tejfehér haj, kimért és elegáns stílus, ez jellemezte a rendező főszereplőnőit, kezdve Kim Novaktól (Szédülés) Janet Leigh-en át (Psycho) Doris Dayig (Az ember, aki túl sokat tudott). A rendezővel való első találkozáskor és a próbafelvételeken Hedren teljesen elvarázsolt mindenkit, így Hitchcock és felesége felkérték a Madarak főszereplőjének, Melanie Danielsnek a megformálására, és egyben három filmre való szerződést kötöttek. A fiatal nő alig tudta kifejezni háláját, tudta, hogy a szerep és kapcsolata a rendezővel világhírnevet fog hozni neki. A forgatás első napjától kezdve követett minden pontos utasítást, és lelkesen dolgozott.
A The Girl (2012) című film szerint, mely Tippi Hedren forgatási beszámolói, állításai alapján készült, Hitchcock és az ő kapcsolata fokozatosan vált kihasználássá, Hedren teljesen kiszolgáltatottá vált a rendező szeszélyeinek, aki nem egyszer molesztálta szexuálisan, tett egyértelmű jelzéseket az előzékenységéért járó törlesztésre. Folyamatosan zaklatta Tippit magántelefonszámán, akkor is, mikor kislányával (Melanie Griffith) volt otthon, forgatási szünetben, karácsonykor. Hedren nem bonthatta fel a szerződést, a forgatás közepénél voltak, de rendszeresen visszautasította az illetlen közeledést. Biztos sokaknak feltűnt a Madarakban a képi világ kettőssége, sokszor irritálóan látható a festett vagy vetített háttér, de a premier plános madártámadásoknál - ahol több madár is csípni, karmolni kezdi a színésznőt - túl élethűre sikerültek a jelenetek. Ezeket a jeleneteket igazi madarakkal forgatták le, Tippi tudta nélkül. Eredetileg mechanikus állatokat használtak volna, de Hitchcock, mintegy bosszúból, a visszautasításokért a forgatás napjaira élő példányokat szerzett, és azokat eresztette rá a már rettegő nőre. Hogy félelmét valódivá tegye, a telefonfülkés jelenetnél halott madárral törette be az üveget, a padláson játszódó résznél pedig órákig tartott a felvétel, több madár marta egyszerre élőben Hedrent, míg „tökéletes” nem lett a jelenet. A Madarak forgatása alatt a színésznő rémálmokkal küzdött, és orvosi tanácsra szünetet is kellett tartani, míg a fizikai és a lelki sebei helyre nem jöttek.
Egyértelműen legendás film készült, Hedrent Hitchcock világhírűvé tette, de ilyen áron. A nő számára viszont a premierrel nem ért véget a folyamatos megaláztatás és kihasználás, hisz szerződés kötelezte egy újabb film forgatására.
A Marnie (1964) Winston Graham regényéből készült. A főszereplőnő, Marnie, egy manipulatív, személyiségváltoztató tolvaj, aki lopott pénzből támogatja édesanyját. Egy félresikerült banki rablás alkalmával válaszút elé kényszerül: vagy feleségül megy a meglopni tervezett férfihoz, Mark Rutlandhoz (Sean Connery), vagy vállalja a börtönbüntetést. Az érdekházasság alatt a férfi beleszeret a titokzatos nőbe, de nem tud hozzá szexuálisan közeledni, mert Marnie retteg a vörös színtől, a villámlástól és az emberi érintéstől. Nagyon érdekes krimi-thriller, Agatha Christie-s fordulatokkal.
Marnie szerepében újra Tippi Hedren látható, de Hitchcockkal való kapcsolata már tűrhetetlen, a nő csak és kizárólag szakmai témákban akart konzultálni, míg a rendező nem hagyott fel a szexuális közeledéssel. A visszautasításokat megbosszulva Hedrenre újabb sorozatos megaláztatások vártak, például az egyik meztelen jelenetnél a köntös le lett róla tépve, hogy a filmben is élethű legyen a megrökönyödése és megalázottsága. A karakter megkövetelte pár jelenetben a barna színű hajat, de Tippi nem parókát használt, hanem saját haját festette át. Úgy gondolta, hogyha többé nem lesz szőke, Hitchcock sem fogja látni benne az új Grace Kellyt és lelki tortúrája véget ér. A Marnie premierje előtt a rendező szerelmet vallott neki, melyet újabb visszautasítás követett. Hedren felbontotta a szerződést a Marnie forgatása után, de Hitchcock megfenyegette, hogy tönkreteszi a karrierjét, eléri, hogy egy rendező se foglalkoztassa.
Sajnos beváltotta ígéretét, Hedrennek világhírnevet hozott a Madarak és a Marnie, melyek mára klasszikusnak számítanak, de több kiemelkedő szerepet nem kapott. Soha többé nem dolgoztak együtt a rendezővel. Az ő és Hitchcock kapcsolatát csak nemrég tárta fel, a 2012-es Girl című tévéfilm kedvéért. Érdekesség, hogy Grace Kelly sem ment vissza Hollywoodba, pedig Hitchcock könyörgött neki, és Vera Miles is kijelentette a Psycho után, hogy soha többé nem akar együtt dolgozni a rendezővel.
Madarak: 9/10
Marnie: 8/10