Most, hogy bejelentették a kultikus horror rebootját, gondoltam ideje megemlékezni a szériáról, melyből két rész nálunk is beszerezhető, ám érthetetlen okokból a történetet megalapozó regényt még mindig nem adták ki itthon. Ez részben érthető, hiszen egy ízig-vérig japán könyvet kockázatos lefordítani és kiadni, ugyanakkor nem értem, hogy egy kultuszhorrorfilmet megalapozó könyv mégis hogyan kerülheti el a hazai kiadókat. Ezen kár is töprengeni, szerencsére itthon az eredeti széria összes része megjelent.
****Ringu – A kör (1998)
Rendezte: Hideo Nakata
Előre is szeretném közölni, hogy Hideo Nakata számomra az egyik legtúlértékeltebb rendező. Elismerem, hogy vannak jó ötletei, kivitelezni azonban nem tudja őket. Jelen filmje is egy ígéretes mozit takart, azonban a kezdeti hangulatot azonnal megtöri a dramaturgia és a szereplők. A történet - bár kötve hiszem, hogy lenne bárki is, aki nem tudja, miről szól - egy rémtörténetre fókuszál, amit középiskolás diákok terjesztenek. Állítólag az Izu-félszigeten egy fiú látott egy ijesztő felvételt, amiben azt közölték vele, hogy hét nap múlva meghal, majd egy hét múlva percre pontosan bekövetkezett a halála. Ezt a rémtörténetet kutatja egy újságíró, Reiko, aki szkeptikusan áll a dologhoz, ám mikor megtudja, hogy unokahúga, Tomoko is állítólag ezért vesztette életét pár napja, úgy dönt, hogy jobban utánajár az esetnek.
A lány után kutatva megtudja, hogy egy héttel a halála előtt az Izu-félszigeten voltak a barátaival, akik szintén rejtélyes módon haltak meg. Elmegy hát a fogadóba, ahol meg is találja a rejtélyes kazettát, és kíváncsiságból megnézi. A videó megtekintése után azonban rádöbben, hogy itt nincs helye hitetlenkedésnek. A videó valóban átkozott, és azzal, hogy megnézte, már csak hét napja van hátra. Megkéri hát exférjét, hogy segítsen neki kideríteni a videó származását, és módot találjanak arra, hogy megtörjön az átok.
Nos, ennyi a történet, és igazából ez így teljesen rendben is van. De sajnos Nakata ott rondított bele a képbe, ahol csak tudott. Eleve a férj kapott valamilyen látnoki képességet, ami nagyon nem illik bele a filmbe, ráadásul ezek a jelenetek mind kínosak is. Később kitérek rá, hogy miért. Továbbá, maga a háttértörténet is nagyon elrugaszkodik a valóságtól. Értem én, hogy a videóban szereplő anya és annak lánya különleges képességgel rendelkeztek, de valahogy nekem nagyon kilógott ez a szál. Emellett egy idő után kifejezetten vontatottá válik, aminek hatására az első alkalommal kis híján elaludtam. Atmoszféra nincs, ráadásul a színészek is borzasztóak.
A Reikót alakító Nanako Matsushima még egész korrekt játékot nyújt, a kissrác, aki a fiát játssza, már kemény dió. Nem tudni pontosan, hogy a karaktere kívánja meg, hogy fapofát vágjon az egész játékidő alatt, vagy csupán a gyerek képtelen bármilyen mimikára. Minden esetre ő még határeset, mert nem szerepel sokat. A férfj azonban maga a megtestesült ripacsság. Ez az ember az egész filmet magával húzza, ami leginkább a „képességének” köszönhető, amit úgy ad elő, hogy azt bármelyik Arany Málna díjátadón értékelnék. És sajnos túl sokat szerepel ahhoz, hogy legyinteni lehessen rá. Neki köszönhető, hogy a film csúcspontjául szolgáló jelenet lecsökken egy paródia színvonalára.
Igazából, akik kedvelik a japán horrorokat, azok már úgyis látták, szóval inkább üzenném azoknak, akik nem j-horror-fanatikusok, hogy egy próbát nyugodtan lehet vele tenni, ám túl sokra ne számítsanak.
****The Ring – A kör (2002)
Rendezte: Gore Verbinski
Egyetlen pozitívumot azért ki tudok emelni az eredeti filmet illetően. Ha nem készül el, akkor az USA nem vág bele a remake-be. Az írók és Verbinski minden hibát kijavítottak, és nagyon ügyesen sikerült átültetni a történetet amerikai környezetbe. Maga a történet szinte semmiben nem különbözik, ám a hangulat itt már sokkal hatásosabb. Maga a színvilág is kellően nyomasztó, de a zene is kellő feszültséget generál, holott tulajdonképpen ugyanazt az oknyomozást láthatjuk. Ez persze a színészeknek is köszönhető. Naomi Watts mindig is a kedvenceim közé tartozott, és a szerepét teljes hitelességgel sikerül eljátszania. Továbbá a férj látnoki képességét is elhagyták, ami talán az egyik legnagyobb pozitívuma A körnek, ráadásul az őt megformáló Martin Handerson is kiváló munkát végez, és neki köszönhetően jutott egy kevéske humor is a filmbe. Külön kiemelném azt a jelenetet, amikor Watts karaktere megmutatja a videókazettát, ő pedig szarkasztikusan megjegyzéseket tesz neki. A kisfiút alakító David Dorfman pedig egy fokkal jobb, mint elődje, ám őt sem mondanám jó gyerekszínésznek. A videókazettán látható felvétel is sokkal nyomasztóbbra sikeredett, köszönhetően a szürreális álomszerű képeknek, ami kellően megzavarja az ember nyugalmát.
Emellett maga a kazetta keletkezése is érthetőbb, ám ami a legjobban tetszett, hogy nem akarnak mindent megmagyarázni. Kapunk támpontokat, ám a darabokat a nézőnek kell összeilleszteni. Ez persze lehet, hogy sokakat zavarhat, de még mindig jobb, mint az eredeti filmben lévő magyarázatok. Samarát pedig sokkal félelmetesebbre sikerült megírniuk, mint Sadakót, a fináléról nem is beszélve, ami nálam a top 10 legfélelmetesebb jelenet egyike.
Ez a film egy alapmű. Nem tökéletes, mert sajnos a közepén kissé ellaposodik, ám szerencsére ezt a készítők is észrevették, így elég hamar megkapjuk a fordulatokat. Biztosan nem fog tetszeni mindenkinek, azonban tény, hogy rövid idő alatt szerzett magának kultstátuszt, és jogos a róla alkotott vélemény, miszerint a legjobb amerikai remake, ami valaha készült.
****The Ring Virus (1999)
Rendezte: Dong-bing Kim
Ezt pedig már tényleg csak említés szintjén mutatnám be. Igen, jól látjátok, hogy Dél-Korea bizony nem tudta elviselni a japánok sikerét, így leforgatták a saját verziójukat. Nem volt egyszerű megtalálni, azonban miután végignéztem, rá kellett jönnöm, hogy bizony ennek oka van. Ez a film ugyanis egy borzasztó újragondolás. Egy-két sajátos motívumot azért sikerült belecsempészni, de hogy őszinte legyek, ez sem dobta fel az élményt. A színészek, ha lehet, itt a legrosszabbak. A főszereplő nő, mikor sír, olyan hisztit nyom le, mint Labanc Lilla az Álom.net-ben, a férj pedig olyan kéjenc mosollyal játssza végig a teljes játékidőt, amitől gyenge lelkületű nők azonnali sokkot kapnak. Ja és itt nem kisfiú van, hanem kislány, ám szerepe, ha lehet, még kevesebb van.
A háttértörténet egyébként szintén hasonló, de sokkal unalmasabban lett tálalva, továbbá a finálé is nagyon rossz lett. A videófelvétel pedig cseppet sem ijesztő.
Az egyetlen pozitívum, amit ki tudnék emelni, az operatőri munka, és a vágás, ami kellően dinamikus, de összességében azt kell mondanom, hogy ez egy hulladék. Tény, hogy nagyra tartom a dél-koreai alkotásokat, ezt viszont, ha lehet, messze kerüljétek el.
Ringu (1998): 5/10 IMDb | mafab
The Ring (2002): 10/10 IMDb | mafab
The Ring Virus (1999): 3/10 IMDb | mafab