Ha már vámpír tematika, és Drakula gróf ki lett vesézve, mind filmügyileg, mind történelmileg, úgy gondolom, bár nem vérszívó halhatatlanként tartja számon az utókor meg kell, hogy emlékezzünk Báthory Erzsébet, magyar Vérgrófnőről.
Ecsedi Báthori György és somlyói Báthory Anna, a későbbi lengyel király, Báthory István húgának gyermekeként született Erzsébet 1560. augusztus 7-én Nyírbátorban. Gyermekkorát az Ecsedi várban töltötte, Nádasdy Ferenc gróffal, aki öt évvel volt nála idősebb és tizenegy éves korában eljegyezték egymást. 1575-ben házasodtak össze, melyre még a magyar Miksa király is hivatalos volt, a frigy révén Erzsébet megkapta Csejtei kastélyt és a körülötte lévő tizenkét falut. Férjét évekig lekötötték a török elleni harcok, kegyetlensége és bátorsága miatt „Fekete Bég” néven is illették, Erzsébet férje távolléte alatt elzárkózottan élt kastélyában. A harcokban árván maradt gyerekeket, özvegy és megerőszakolt nőket pártfogásába vette és segítette.
Életét már akkor rejtélyek övezték, míg férje élt, nem zárkózott el az okkult tudományoktól, az öregedéstől pedig rettegett. A legenda úgy tartja, hogy szolgálója, miközben fésülte, meghúzta úrnője haját, mire az a fésűvel úgy megütötte a lányt, hogy vére kifröccsent Erzsébet kezére, mely, mintha megfiatalodott volna. Az örök fiatalság titkát keresve megölte a lányt és megfürdött a vérében. Szüzeket áldozott fel, véreztetett ki, fürdött és itta vérüket, s mikor a falu szüzei elfogytak leányiskolát létesített boszorkány szeretőjével. Elfogatásáig körülbelül hatszáz lányt gyilkolt meg, ahogy a szóbeszéd tartja. Ma már történészek koncepciós perként tartják számon az ügyet, a vérben fürdés pedig a véralvadás miatt lehetetlen. Én úgy gondolom Báthory Erzsébet ugyan olyan kegyetlen volt, mint bármely más, korabeli grófnő. 1610. december 29-én tartóztatta le Thurzó György nádor Erre a pletykák és Erzsébet vagyona iráni irigység adott okot. Komornái és szolgái kínvallatások során a grófnő ellen vallottak, de nemes asszonyként nem állíthatták bíróság elé. Báthory Erzsébetet csejtei várában tartották fogva, befalazva, ahol 54 évesen halt meg elborult elmével 1614. augusztus 21-én.
Bár II. Mátyás kérte, Báthory nem kapott szabályos eljárást, halála vetett véget letartóztatásának. Nem tudhatjuk valóban kínzott-e nőket várában, de a fent említett véralvadás, és a holttestek száma lehetetlen volt. A koncepciós vádakra okot adhatott a Habsburgok vágya a Báthory-Nádasdy birtokokra, illetve Thurzó ellenségeskedése, a bécsi udvarral viszályban álló Báthory György, erdélyi fejedelemmel, Erzsébet unokatestvérével.
Báthory Erzsébet alakja nem, mint mártír, áldozat maradt meg az utókornak, hanem, mint a kegyetlen, szüzek vérében fürdő vérgrófnő. Rengeteg filmet ihletett meg a vámpírszerű karakter, de most a szerintem legjobban sikerült feldolgozásról fogok beszámolni.
A grófnő, 2009-es francia – német – amerikai koprodukciós történelmi dráma, Julie Delphy rendezésében és főszereplésével. Nagyon tetszett az ötlet, hogy összeegyeztetik a legendát a történelmi tényekkel, így bemutatják Báthory gyermekkorát és kapcsolatát Nádasdy Ferenccel. Odaadó és hű társa volt a grófnak, kinek halála volt Erzsébet életében fordulópont. Az öregedéstől és a magánytól való félelem szinte megkétszereződött, mikor találkozott a fiatal Thurzó Istvánnal és tiltott viszonyuk kezdetét vette.
A cselekményt felesleges részletezni, érződik a történelmi hűség, a pontosság, e mellett kielégíti a horror rajongók igényeit is. Nem kapunk vérfürdőt, de végre nem „Miss Csejte” szépségkirálynőként láthatjuk a grófnőt, hanem egy korosodó nemesasszonyként, ki férje halála után saját halandóságára is ráébred, de nem tudja feldolgozni azt. Kétségbeesésében boszorkánysággal foglalkozó szolgálója karjaiba és a fiatal Thurzó szerelmébe rohan, hátha meg tudja fogni a fiatalságot, és rájön titkára.
Közel sem a legjobb film, sem, mint történelmi, sem, mint dráma, de a legjobb Báthory életét bemutató dráma, horrorisztikus elemekkel. Akit megfogott a vitatott múltú asszony története, annak csak ajánlani tudom, mert bizony szórakozást fog nyújtani.
Ha már vámpír-tematika, és Drakula gróf ki lett vesézve, mind filmügyileg, mind történelmileg, úgy gondolom, bár nem vérszívó halhatatlanként tartja számon az utókor, meg kell, hogy emlékezzünk Báthory Erzsébetről, a magyar Vérgrófnőről.
Ecsedi Báthori György és somlyói Báthory Anna, a későbbi lengyel király, Báthory István húgának gyermekeként született Erzsébet 1560. augusztus 7-én Nyírbátorban. Gyermekkorát az ecsedi várban töltötte, Nádasdy Ferenc gróffal, aki öt évvel volt nála idősebb, és tizenegy éves korában eljegyezték egymást. 1575-ben házasodtak össze, melyre még a magyar Miksa király is hivatalos volt. A frigy révén Erzsébet megkapta a csejtei kastélyt és a körülötte lévő tizenkét falut. Férjét évekig lekötötték a török elleni harcok, kegyetlensége és bátorsága miatt „Fekete Bég” néven is illették, Erzsébet férje távolléte alatt elzárkózottan élt kastélyában. A harcokban árván maradt gyerekeket, özvegy és megerőszakolt nőket pártfogásába vette és segítette.
Életét már akkor rejtélyek övezték, míg férje élt, nem zárkózott el az okkult tudományoktól, az öregedéstől pedig rettegett. A legenda úgy tartja, hogy szolgálója, miközben fésülte, meghúzta úrnője haját, mire az a fésűvel úgy megütötte a lányt, hogy vére kifröccsent Erzsébet kezére, mely mintha megfiatalodott volna. Az örök fiatalság titkát keresve megölte a lányt és megfürdött a vérében. Szüzeket áldozott fel, véreztetett ki, fürdött vérükben és itta is azt, s mikor a falu szüzei elfogytak, leányiskolát létesített boszorkány szeretőjével. Elfogatásáig körülbelül hatszáz lányt gyilkolt meg, ahogy a szóbeszéd tartja. Ma már történészek koncepciós perként tartják számon az ügyet, a vérben fürdés pedig a véralvadás miatt lehetetlen. Én úgy gondolom, Báthory Erzsébet ugyanolyan kegyetlen volt, mint bármely más korabeli grófnő. 1610. december 29-én tartóztatta le Thurzó György nádor. Erre a pletykák és Erzsébet vagyona iránti irigység adott okot. Komornái és szolgái kínvallatások során a grófnő ellen vallottak, de nemes asszonyként nem állíthatták bíróság elé. Báthory Erzsébetet csejtei várában tartották fogva, befalazva, ahol 54 évesen halt meg elborult elmével, 1614. augusztus 21-én.
Bár II. Mátyás kérte, Báthory nem kapott szabályos eljárást, halála vetett véget letartóztatásának. Nem tudhatjuk, valóban kínzott-e nőket várában, de a fent említett véralvadás és a holttestek száma miatt lehetetlen volt. A koncepciós vádakra okot adhatott a Habsburgok vágya a Báthory-Nádasdy-birtokokra, illetve Thurzó ellenségeskedése a bécsi udvarral viszályban álló Báthory György erdélyi fejedelemmel, Erzsébet unokatestvérével.
Báthory Erzsébet alakja nem mint mártír vagy áldozat maradt meg az utókornak, hanem mint a kegyetlen, szüzek vérében fürdő vérgrófnő. Rengeteg filmet ihletett meg a vámpírszerű karakter, de most a szerintem legjobban sikerült feldolgozásról fogok beszámolni.
A grófnő 2009-es francia-német-amerikai koprodukciós történelmi dráma, Julie Delphy rendezésében és főszereplésével. Nagyon tetszett az ötlet, hogy összeegyeztetik a legendát a történelmi tényekkel, így bemutatják Báthory gyermekkorát és kapcsolatát Nádasdy Ferenccel. Odaadó és hű társa volt a grófnak, kinek halála Erzsébet életében fordulópont volt. Az öregedéstől és a magánytól való félelem szinte megkétszereződött, mikor találkozott a fiatal Thurzó Istvánnal és tiltott viszonyuk kezdetét vette.
A cselekményt felesleges részletezni, érződik a történelmi hűség, a pontosság, emellett kielégíti a horrorrajongók igényeit is. Nem kapunk vérfürdőt, de végre nem „Miss Csejte” szépségkirálynőként láthatjuk a grófnőt, hanem egy korosodó nemesasszonyként, ki férje halála után saját halandóságára is ráébred, de nem tudja feldolgozni azt. Kétségbeesésében boszorkánysággal foglalkozó szolgálója karjaiba és a fiatal Thurzó szerelmébe rohan, hátha meg tudja fogni a fiatalságot és rájön titkára. Közel sem a legjobb film, sem mint történelmi mű, sem mint dráma, de a legjobb, Báthory életét bemutató dráma, horrorisztikus elemekkel. Akit megfogott a vitatott múltú asszony története, annak csak ajánlani tudom, mert igenis szórakozást fog nyújtani.
Szerintem: 7/10