- Szerző: DFlaherty
- Slasher
- 2015.03.23. 09:00:13
- #erdő#túlélőtábor#belga#torzszülött
Előző
[Dráma]
Francia extrém XV. - A zongoratanárnő (2001)
Ha fel kéne sorolnia egy magyar embernek, hogy mi jut eszébe Belgiumról, akkor valószínűleg első helyen a sörök és az EU, míg az utolsó helyek egyikén a belga horrorfilmek szerepelnének. A 2014-es Cub, vagy eredeti nyelvén a Welp, azonban segíteni fog kimozdítani hányattatott helyzetéből a belga horrorfilmeket.
A film címe a Cub, vagyis a "bocs", jelen film esetében egy cserkészcsapat tinédzser fiútagjaira utal, akik kilátogatnak a francia határon található erdőbe. A táborvezetők - akik 20-25 körül mozognak -, hogy kicsit izgalmasabbá tegyék a kiruccanást, elhintik a vérfarkas, Kai legendáját a bocsokban. Bár tudják, hogy az egyik srácnak, nevezetesen Samnek, nagyon élénk a fantáziája, belemennek ebbe a játékba, pedig már előre sejtik, hogy nehezen fogja viselni "Kai" jelenlétét.
Azonban az erdőben, ha nem is vérfarkas, de valami torzszülött tényleg leledzik, és természetesen Samnek kell ráakadnia. A kis srác nincs könnyű helyzetben, hiszen nem elég, hogy a rangidősek is furcsa szemekkel méregetik, még bocstársai is különcnek tartják őt. Mindez pedig megágyaz annak, hogy hiába a félelmetes maszk a "vérfarkason", mégis inkább vele próbál meg barátkozni, mint a saját társaival.
Mindeközben azért kapunk információt a történet hátteréről: az erdőben egykor munkások éltek, akiket a közeli gyár leállása után elüldöztek otthonukból. Akik mégis maradtak, azok beleőrültek a hirtelen jött nincstelenségbe, és ez az őrület bizony odáig fajult, hogy már veszélyt jelentettek más emberekre.
A film érdekesen működik olyan szempontból, hogy Sam gyorsan elnyeri a néző szimpátiáját, és sikerül beleélni magunkat a kirekesztett szerepbe. Ennek következtében a Sam és Kai közti jelenetek alatt nem érzünk félelmet, hiszen Sam egy barátot lát a maszkos srácban. Bár egy horrort általában pont a félelemérzet miatt nézünk meg, a Cubban ez a félelem idővel átcsap izgalomba, amit a főhős túlélésért folytatott harca vált ki bennünk.
De ez egyáltalán nem negatívum, hiszen végső soron egy túlélőtáborról van szó. Sam lassan döbben rá, hogy ez nem egyszerű cserkésztábor, itt neki meg kell találnia a saját hangját, életének értelmét, el kell fogadnia, hogy ő egy kirekesztett, és az is marad. És amikor erre végül rájön, akkor a mű egy nagy csavarral szolgál, amivel beivódik az emlékezetbe a film.
A főhős belső drámája és átalakulása mellett még érdemes kiemelni bizonyos haláleseteket, melyek a Végső állomásból ismert kreatív elhalálozásokat idézték meg. Még ha láthatóan low budget is volt a film, szerencsére kreativitásban nem szűkölködtek a készítők.
Rövid, izgulós és fordulatos film lett a Cub, ami alapján egy erős 6.5-öt megérdemel tőlem a 10-es skálán.
6.5/10