David Finchert nem a Holtodiglan miatt kedveltem meg, már jóval a thriller előtt rajongója voltam. Madonna klipjeinek rendezése utáni bemutatkozó mozija, A végső megoldás: Halál közel sem a legjobb Alien-film, de a rendezői változat igazán szórakoztató. Állítólag Finchert nem hagyták érvényesülni, nevét is le akarta vetetni végül a filmről. Na de második nagyjátékfilmje, a Hetedik (Seven/Se7en, 1995) az én egyik személyes kedvencem, és talán a rendező egyik, ha nem a legjobb filmje.
David Fincher-t nem a Holtodiglan miatt kedveltem meg, már sokkal a thriller előtt rajongója voltam. Madonna klipjeinek rendezése után, bemutatkozó mozija A végső megoldás: Halál közel sem a legjobb Alien film, de a rendezői változat igazán szórakoztató. Állítólag Finchert nem hagyták érvényesülni, nevét is le akarta vetetni végül a filmről. Na de második nagyjátékfilmje, a Hetedik (Seven/Se7en-1995) az én egyik személyes kedvencem, és talán a rendező egyik, ha nem a legjobb filmje.
A krimi-thrillert majdnem David Cronenberg, illetve Guillermo Del Toro rendezte, és a főbb szereplőket is mások alakították volna. Például Somerset-et Al Pacino, de végül Morgan Freeman játszhatta, míg Mills bőrébe Kevin Costner, Sylvester Stallone és Nicholas Cgae bújhatott volna, de a szerepet végül Brad Pitt kapta. Mills feleségének megformálását, már elsőre is Gwyneth Paltrow-nak szánta Fincher.
William Somerset nyomozó (Freeman) leszereléséig egy hét van hátra, mikor egy más városból átigazolt nyomozó társat kap, David Mills (Pitt) személyében. Kezdetben a veterán nyomozó nem, hogy társnak, inkább beosztottjának tartja az újonc, zöldfülűnek tűnő Millst. New York betonrengetegében egy elmebeteg sorozatgyilkos szedi áldozatait, igen kegyetlen módon, a nyomozóknak együttes erővel kell szembeszállniuk vele, hogy megakadályozzák az újabb gyilkosságokat.
A sorozatgyilkos áldozatait brutális körülmények között találják meg, a Bibliában található hét főbűn szerint meggyilkolva. A hét főbűn, minden emberi bűn forrása, mely hajlamoztat a Tíz parancsolat tilalmainak elkövetésére. Ha a hét főbűnt, azaz rossz emberi tulajdonságot legyőzzük, akkor nem fogunk elkövetni súlyosabb tiltásokat sem. A kevélység a büszkeség elfajulása, kevély az ember, aki mások érdemeit lenézi, ebből a tulajdonságból fakad a hiúság és az önteltség is. A fösvény ember megszerzett javaihoz abnormálisan ragaszkodik, vagy kapzsiságában megmutatkozik a szerzés iránti túlzott vágy. A bujaság a nemi élet, a vágyak, a szenvedély kontrolálatlan, folyamatos kívánásának, élvezésének bűne. Az irigység mások értékei miatt ébredt ellenségesség, ebből a bűnből burjánzik a káröröm. A torkos ember nem ismer mértéket, a haragos pedig a harag kiváltójának oka ellen érez féktelen indulatot. A hetedik főbűn a restség a jóra, azaz vonakodás az áldozatkészségtől, áldozathozataltól vagy erőfeszítéstől.
John Doe ezek alapján a bűnök alapján szedi áldozatait, mint egy próféta, aki a maga elborult, gyilkos világában akar valami Istentől származtatott dolgot véghezvinni, a saját maga kreált jó értelmében.
Ezt a hihetetlenül izgalmas thrillert, nem csak a hátborzongató gyilkosságok, vérfagyasztó sorozatgyilkos, és fordulatos történetvezetés teszi kiválóvá, hanem a folyamatos karakterfejlődés. A lobbanékony újonc, és a kimért, megfontolt veterán kapcsolata eleinte szakmai, munkaviszony, majd szép lassan átalakul barátsággá. Megismerjük a szereplők értékrendjét, múltjukat, indíttatásait, így könnyen azonosulhatunk velük és megszerethetjük őket, ami a remek színészi alakításnak is köszönhető. Fincher zseniális rendező, a képi világ, a zene, a történetvezetés, melyek tipikusan jellemzőek rá, mind megtalálhatóak ebben a filmjében is. Mindenkinek ajánlom, garantálom, hogy nem fog csalódni.David Fincher-t nem a Holtodiglan miatt kedveltem meg, már sokkal a thriller előtt rajongója voltam. Madonna klipjeinek rendezése után, bemutatkozó mozija A végső megoldás: Halál közel sem a legjobb Alien film, de a rendezői változat igazán szórakoztató. Állítólag Finchert nem hagyták érvényesülni, nevét is le akarta vetetni végül a filmről. Na de második nagyjátékfilmje, a Hetedik (Seven/Se7en-1995) az én egyik személyes kedvencem, és talán a rendező egyik, ha nem a legjobb filmje.
A krimithrillert majdnem David Cronenberg, illetve Guillermo Del Toro rendezte, és a főbb szereplőket is mások alakították volna. Például Somersetet Al Pacino, de végül Morgan Freeman játszhatta, míg Mills bőrébe Kevin Costner, Sylvester Stallone és Nicholas Cage bújhatott volna, de a szerepet végül Brad Pitt kapta. Mills feleségének megformálását már elsőre is Gwyneth Paltrow-nak szánta Fincher.
William Somerset nyomozó (Freeman) leszereléséig egy hét van hátra, mikor egy más városból átigazolt nyomozótársat kap, David Mills (Pitt) személyében. Kezdetben a veterán nyomozó nem tekinti őt társnak, inkább beosztottjának tartja az újonc, zöldfülűnek tűnő Millst. New York betonrengetegében egy elmebeteg sorozatgyilkos szedi áldozatait, igen kegyetlen módon, a nyomozóknak együttes erővel kell szembeszállniuk vele, hogy megakadályozzák az újabb gyilkosságokat.
A sorozatgyilkos áldozatait brutális körülmények között találják meg, a hét főbűn szerint meggyilkolva. A hét főbűn minden emberi bűn forrása, ezek ösztönöznek a Tízparancsolat tilalmainak elkövetésére. Ha a hét főbűnt, azaz rossz emberi tulajdonságot legyőzzük, akkor nem fogunk elkövetni súlyosabb tiltásokat sem. A kevélység a büszkeség elfajulása, kevély az ember, aki mások érdemeit lenézi, ebből a tulajdonságból fakad a hiúság és az önteltség is. A fösvény ember megszerzett javaihoz abnormálisan ragaszkodik, vagy kapzsiságában megmutatkozik a szerzés iránti túlzott vágy. A bujaság a nemi élet, a vágyak, a szenvedély kontrollálatlan, folyamatos kívánásának, élvezésének bűne. Az irigység mások értékei miatt ébredt ellenségesség, ebből a bűnből burjánzik a káröröm. A torkos ember nem ismer mértéket, a haragos pedig a harag kiváltójának oka ellen érez féktelen indulatot. A hetedik főbűn, a restség a jóra, azaz vonakodás az áldozatkészségtől, áldozathozataltól vagy erőfeszítéstől.
John Doe ezek alapján a bűnök alapján szedi áldozatait, mint egy próféta, aki a maga elborult, gyilkos világában akar valami Istentől származtatott dolgot véghezvinni, a saját maga kreált jó értelmében.
Ezt a hihetetlenül izgalmas thrillert nem csak a hátborzongató gyilkosságok, a vérfagyasztó sorozatgyilkos és a fordulatos történetvezetés teszi kiválóvá, hanem a folyamatos karakterfejlődés. A lobbanékony újonc és a kimért, megfontolt veterán kapcsolata eleinte szakmai, munkaviszony, majd szép lassan átalakul barátsággá. Megismerjük a szereplők értékrendjét, múltjukat, indíttatásaikat, így könnyen azonosulhatunk velük és megszerethetjük őket, ami a remek színészi alakításnak is köszönhető. Fincher zseniális rendező, a képi világ, a zene, a történetvezetés, melyek tipikusan jellemzőek rá, mind megtalálhatóak ebben a filmjében is. Mindenkinek ajánlom, garantálom, hogy nem fog csalódni.
Szerintem: 10/10