A Universal Pictures bemutatja a Legendary Pictures/DDY Productions produkciójában:
BÍBORHEGY
Producerek: Guillermo del Toro, Callum Greene, Thomas Tull, John Jashni
Executive producer: Jillian Share
Forgatókönyvírók: Guillermo del Toro, Matthew Robbins
Rendezte: Guillermo del Toro
Főszerepben:
Edith Cushing: MIA WASIKOWSKA (Szilágyi Csenge)
Lady Lucille Sharpe: JESSICA CHASTAIN (Pálfi Kata)
Sir Thomas Sharpe: TOM HIDDLESTON (Csőre Gábor)
Dr. Alan McMichael: CHARLIE HUNNAM (Nagy Ervin)
Carter Cushin: JIM BEAVER (Újréti László)
Forgalmazza a UIP-Duna Film.
Miután egy fiatal nő szívét rabul ejti egy csábító idegen, hamarosan egy vérvörös agyaggal borított hegyen álló házban találja magát, amely tele van nyugtalanító titkokkal. Vágy és sötétség, rejtély és őrület övezi az igazság őrzőjét, amit Bíborhegynek hívnak.
A gótikus románc alkotója Guillermo del Toro, aki olyan klasszikusokat írt és rendezett, mint az Ördöggerinc és A faun labirintusa, producerként pedig rémisztő thrillereket jegyez (Az árvaház, Mama). Ezúttal ötvözi a lelki terrort az opera fennkölt szépségével, és a horrort a sötét tündérmesék magaslatára emeli.
A Bíborheggyel a fékezhetetlen képzeletű rendező látványos kanyarral visszatér ahhoz a műfajhoz, amelynek finomhangolása jelentős részben neki köszönhető. Del Toro átszellemült szerelmi történetet mesél el olyan művészi mozgóképes megoldásokkal, amelyek a műfaj legszebb pillanatait idézik, szemkápráztatóan gazdag látványt, összetett jellemeket és átütő alakításokat tárva a nézők elé, akik székükhöz szegezve képtelenek kivonni magukat a film hatása alól egészen a felkavaró befejezésig.
A múlt kísértetei: a Bíborhegy története
A fiatal Edith Cushing (Mia Wasikowska) tehetséges írónő, aki édesapjával, Sir Carter Cushinggal él a New York állambeli Buffalóban a huszadik század elején. Úgy nőtt fel, hogy édesanyja elvesztése kísértette, de a szó szoros értelmében. A fiatal lányon átok ül, képes kapcsolatba lépni az elhunytakkal. Titokzatos figyelmeztetést kap a túlvilágról: óvakodj Bíborhegytől!
Edith afféle csodabogárnak számít úri körökben túláradó képzelete miatt, miközben két udvarló is küzd a kegyeiért: gyermekkori barátja, dr. Alan McMichael (Charlie Hunnam), és az ellenállhatatlan Thomas Sharpe (Tom Hiddleston), aki maga is kívülálló. Elfogadja Editht olyannak, amilyen, s végül elnyeri szerelmét.
Edith édesapja titokzatos körülmények között meghal, és Thomas magával viszi a lányt elegáns családi fészkükbe, Allerdale Hallba – az angliai hegyek között magasodó hatalmas gótikus kúria tele van titokkal és veszéllyel. Alatta egy bánya rejlik, amelynek vérvörös agyaga átsejlik a havon, és az egész hegyoldalt megfesti. A hely innen nyerte nevét: Bíborhegy.
Thomas és Edith azonban nincsenek egyedül. A gótikus kúriában lakik Thomas nővére, Lucille is (Jessica Chastain) – titokzatos és elbűvölő nő, akinek Edith iránti rajongása mögött rejtett cél húzódik meg.
Amint Edith berendezkedik új otthonában, Bíborhegy önálló életre kel: a lányt rémlátomások gyötrik, és bíborszínű szellemek kísértik, de Bíborhegy igazi szörnyetege hús-vér teremtmény...
Megfejti-e Edith a látomások titkát, mielőtt késő lenne? Mit választ Thomas: a feleségét menti meg vagy a családját? Mire lesz képes dr. McMichael, hogy megharcoljon élete szerelméért? És mi történik, amikor Lucille-t utoléri sötét múltja?
Amikor a szerelem őrületté válik, a rémálmok pedig életre kelnek, mindenki, aki betette a lábát Bíborhegyre, halálos veszélybe kerül.
Az élő halálcsapda vajon felfedi-e a titkát, vagy örökre megpecsételi sorsukat?
A főbb karakterek
Edith Cushing
A fiatal írónő múltja kísérteteivel küzd, és retteg a jövőt megjósló rémlátomásoktól. Csak tízéves volt, amikor édesanyja meghalt kolerában, s ez nagy hatást gyakorolt Edith fejlődésére. Megtanult gondoskodni idősödő édesapjáról, miközben arra törekszik, hogy a késő viktoriánus kor szabadságra vágyó, öntörvényű nőinek útját járja. Miután édesanyja szelleme figyelmeztetést küld neki, érdeklődni kezd a természetfeletti iránt, és éppen gótikus regényt készül kiadni, amikor a saját élete is gótikus rémtörténetté válik. A Bíborhegy pozitív hősnője bátor és eltökélt; nem várja el, hogy udvaroljanak neki vagy megmentsék. Mivel látja az Allerdale Hall sötét zugaiban ólálkodó szellemeket, fényt tud deríteni a ház falai között rejtőzködő borzalmakra.
Sir Thomas Sharpe
Az előkelő társaságba nemrég befogadott férfiú a manipuláció mestere, sármjával mindenkit megigéz. A vonzó angol agglegény baroneti címet visel (a legalacsonyabb, apai ágon öröklődő angol nemesi rang), és azonnal felforrósítja az este hangulatát szellemes megjegyzéseivel és tökéletesen kivitelezett keringőjével. Édesapja halála óta Sharpe legfontosabb célkitűzése, hogy sármja segítségével befektetőt találjon találmánya, egy agyagkotrógép kifejlesztésére, amely tizenkét ember munkáját tudja kiváltani. Mesterien leplezi, hogy pénzért akar nősülni, de amikor Edithszel találkozik, saját maga is meglepődik, milyen heves érzelmek ébrednek benne. Együttérez fital feleségével és neheztel nővérére, Lucille-re, amiért olyan szomorú és anyagias életet élnek.
Lady Lucille Sharpe
A titokzatos úrnő mindent megtesz azért, hogy leplezze családja sötét múltját, ám nem lehet minden titkot eltemetni. A zárkózott és kiismerhetetlen Lucille az ősi családi kúria, Allerdale Hall foglyaként nőtt fel. Azt a kevés szeretetet, ami szívében maradt, öccsével, Thomasszal osztotta meg, napjait zongorázással és molyok meg lepkék gyűjtésével töltötte a birtokon. Féltékeny, ha az öccse más nők iránt érdeklődik, és féltve őrzi rokoni kapcsolatukat. Lucille szenvedélye miatt eluralkodik rajta a rosszabbik énje, és állandó ármánykodása Thomast is közös múltjuk rabjává teszi.
Dr. Alan McMichael
A briliáns tudóst legalább annyira a szíve vezeti, mint az esze – és a természetfeletti iránti rajongása. A jó házból született szemorvos mindig tökéletes úriember, és gyerekkoruk óta vonzalmat érez Edith iránt. Miután hazatér külföldi tanulmányaiból, hogy rendelőt nyisson szülővárosában, rá kell ébrednie, hogy a hajdani érzelmek most erősebbek, mint valaha. Bár Edith nem fogadja kedvezően közeledését, Alan megkapja a lány apjának beleegyezését, és kitartóan próbálkozik. A lojális udvarló az után sem adja fel, hogy Edith apja hirtelen meghal, inkább igyekszik kideríteni, kicsoda Thomas valójában. Amikor rájön, hogy Edith veszélyben van, a hűséges udvarló átkel az óceánon, hogy megmentse.
Carter Cushing
A buffalói előkelő társaság megbecsült alakja, mert acélmunkásként kezdte, és mindent, amit elért, csak a saját kitartó munkájának köszönhet. Edith szerető édesapja, minden erejével támogatja, hogy sikeres író lehessen belőle. Amikor Sharpe megérkezik Angliából, hogy támogatást szerezzen Cushing cégétől, az idős üzletembernek fenntartásai vannak vele kapcsolatban. Miután a fiatalember megkéri a lány kezét, Cushing utánanéz a múltjának. Amit talál, igazolja legnagyobb félelmeit.
A bíbor kísértetek
Bíborhegy vérvörös szellemei vizuálisan magukkal ragadó, természetfölötti jelenségek. A vérvörös agyagbányákban születtek, ahol eltemették őket, és egy nagyobb titok kulcsát jelentik. Szakítanak a testetlen szellemek hagyományával: fizikai lények, akik hajlítják és torzítják a teret maguk körül. Valójában életre kelt érzelmek – meggyötört lelkek, szemük üres, a hangjuk sikolt –, futó látomások, amelyek sok teret engednek a képzeletnek. A szellemek üzenetet hoznak Edithnek – csak legyen elég bátorsága legyőzni félelmeit és meglátni azt, kicsodák ők valójában.
Átokkal megáldva: elindul a produkció
Több akciódús, angol nyelvű bombasikere után (Penge 2., Pokolfajzat 1-2., Tűzgyűrű) a terror mestere most sötét és fantáziadús gótikus románcot varázsol a mozivászonra. A művész röviden, de velősen foglalja össze új vállalkozása lényegét: „Az emberekben rejlik az igazi horror.”
Akárcsak korábbi két remekművében, a hátborzongató Ördöggerincben (2001) és a háromszoros Oscar®-díjas A faun labirintusában (2006), del Toro most is azt a témát boncolgatja, hogy a szerelem valójában bársonyos csapda. Utóbbi film esetében a közönség rendre találgathatta, hogy az események csak a kislány határtalan fantáziájának szüleményei-e, és most a Bíborhegy is próbára teszi a nézők ítélőképességét, vajon mi a valóság, és mi a képzelet játéka. Mivel Edith élénk fantáziával megáldott írónő, lehet, hogy a sok borzalom csak az ő fortyogó elméjének forrásából fakad?
A Bíborhegy újabb nagy lépés del Toro sokat magasztalt spanyol nyelvű remekeinek sorában, amelyeknek köszönhetően a mexikói rendező nemzetközi elismerésre tett szert. Ennek megfelelően Callum Greene producer – aki hasonló minőségben dolgozott együtt del Toróval a Tűzgyűrűn – találóan nevezi új munkáját az első angol nyelvű spanyol filmjének.
„A Bíborhegy A faun labirintusa párja a kísértethistória műfajában – magyarázza del Toro, hogyan lehetne besorolni új alkotását. – Különböző műfajok elegyednek benne, és az egészet az fogja össze, hogy a hagyományos kísértethistóriát klasszikus minőségében és szépségében tálaljuk.”
A forgatókönyv írása közben del Toro és Matthew Robbins olyan örök klasszikusokból merítettek ihletet, mint Emily Brontë Üvöltő szelekje, Charles Dickenstől A szép remények, Daphne du Maurier-től A Manderley-ház asszonya és Anya Setontól a Dragonwyck, amelyekben a felszín alatt mindig horror rejtőzik. „A gótikus románcban kapunk egy hatalmas szerelmi történetet, vannak benne természetfeletti elemek és igazán ijesztő jelenetek, és ha mindezeket elegyítjük, elképesztően gyönyörű és látványos filmet kapunk” – magyarázza del Toro.
A rendező ebből a műfajból olyan alkotást tud kihozni, amelyben előfordulhatnak szellemek és omladozó kastélyok és horrorfilmes csapdák, de az egésznek egy klasszikus szerelmi történetben kell gyökereznie, amelynek középpontjában „egy szűzies karakter áll, aki miután feltár valamilyen titkot, kincset, sötét titkot, bizonyos átalakuláson megy át”. A Bíborhegyben a love story komor fordulatai ellenére Thomas és Edith bimbózó románcának megmarad a lírai minősége. Ám ha a szerelem az őrület egyik formája, a történet minden fontos szereplőjének áldozatául kell esnie.
A Bíborhegy del Toro szerint „a tündérmesék közül a legkomorabb történet”, és a klasszikus recept tartalmazza az egyik szereplő felnőtté érését. „Megtalálható az Alice Csodaországban meséjében, a Hókirálynőben, Oscar Wilde több művében és Andersen számos más alkotásában is. Az egyik cél, hogy a karakter elnyerje függetlenségét; a beavatási rítusok a sötétség birodalmán keresztül vezetnek, földrajzi téren át, keresztül az óceánon, le az alvilágba.”
Del Toro egyik kedvenc gótikus románca egy kevésbé ismert darab, a 19 században alkotó Joseph Sheridan Le Fanu munkája, a Silas bácsi, amely sűríti a műfaj összes gonoszságát, borzalmát és felkavaró érzelmét. „A Bíborhegy a szívem mélyén hihetetlenül közel áll a Silas bácsihoz” – árulja el a rendező.
Szerelmi háromszögek: a film szereplőválogatása
Del Toro mindig úgy vág bele egy filmbe, hogy már van listája azokról a színészekről, akikkel együtt szeretne dolgozni. A Bíborhegy nagy szerencséjére Charlie Hunnam, Jim Beaver és Jessica Chastain a lista élén szerepeltek. A rendező Hunnammel már akkor lefektette az együttműködés alapjait, amikor együtt dolgoztak a Tűzgyűrűn.
Hunnam nagy megtiszteltetésnek érezte, hogy megkapta dr. McMichael szerepét, aki „nagyon okos és nyugodt, érzékeny figura”. Del Toro modern karakternek tekinti a szemorvost, szemben a vele homlokegyenest ellenkező jegyekkel bíró, ódivatú Sir Thomas Sharpe-pal. Hunnam szerint del Toro azt kérte tőle, hogy maradjon önmaga. S valóban, miután Hunnam felkelt, kisminkelték és belépett a díszletbe, azt az instrukciót kapta, hogy mindvégig ugyanolyan energikus és lelkes legyen, mint abban a pillanatban, és a mozgásán se változtasson.
Hunnamnek tetszett, hogy a filmet a cselekmény viszi előre, és ezzel del Toro visszatért a gyökereihez. „A Bíborhegy A faun labirintusához, a Cronoshoz és az Ördöggerinchez hasonlít, amiket Guillermo spanyolul készített.”
Jim Beaver kapta Carter Cushing szerepét, ami újszerű feladat volt a színész számára, aki megszokta, hogy a „mogorva, de szeretnivaló falusi fickó” szerepét osztják rá a tévésorozatokban. Del Toro lehetőséget adott neki, hogy kitörjön a skatulyából, és üzletembert játsszon egy kosztümös történetben – erős, felsőbb osztálybeli, tiszteletreméltó karaktert.
Beaver elárulja, hogy nem nagy rajongója a modern horroroknak, ezért örült, hogy olyan filmben játszhat, amely a közönséget arra készteti, hogy a világ dolgainak alapjait kérdőjelezze meg. A színész szerint del Toro roppant kifinomultan alkot: „A karakterek és a történetmesélés alkalmazása nála rémisztően nyugtalanító. Úgy látja, hogy a legnagyobb sötétség az emberekben lakozik. Ez a mozi nem pusztán ijesztgetni akar, és ettől válik olyan különlegessé.”
Ami a női főszereplőket illeti, a rendező olyan színésznőket keresett, akik egymás ellentétei, mint a fény a sötétségnek, a pillangó a molynak. A pozitív és a negatív hősnő egyaránt erős asszonyok, akik a túlélésért és életük nagy szerelméért küzdenek. Mia Wasikowska és Jessica Chastain tökéletesek voltak e két szerepre. Del Toro és Chastain a Mama című természetfeletti thriller forgatásán találkoztak, ahol előbbi a producer volt, a színésznő pedig a főszereplő. Chastain újabb szerepre vágyott, így bízták rá Lady Lucille Sharpe karakterét.
Chastain beleszeretett az ódon ház úrnőjébe, Lucille „rossz tulajdonságai” ellenére. Olyan nőnek látja őt, aki „mindent megtesz a szerelemért. E tekintetben nagyon egyszerűen gondolkodik.” Zongorázik, szeret olvasni, szereti az öccsét és élvezi a magányt, mert „korábban bántották”.
Miközben Lady Sharpe roppant rejtélyes a közönség számára, del Toro rendkívül aprólékos információkkal látta el a színésznőt a karakterrel kapcsolatban: átnyújtotta neki Lady Sharpe gondosan kidolgozott életrajzát. Ennek köszönhetően a rendező és a színésznő pontosan tudták, mit miért tesz a karakter és milyen hatások érték, ahogyan azt is, hogy legfőbb motivációja a szerelem. „A gyűlölet és a harag a szerelemből születik, minden érzelem egyformán hevesebben jelentkezik – magyarázza a színésznő. – Guillermo megteremti ezt az egyensúlyt, így soha nem kell üres érzelmeket játszanunk. Sosincs az az érzésünk, hogy egy szimpla kísértethistóriában szerepelünk. Ehelyett tudjuk, hogy olyan történetet mesélünk el, amely valódi emberekről szól.”
A Bíborhegy pozitív hősnője Edith Cushing, akinek kifinomult naivitását tökéletesen hozza a lengyel-ausztrál származású Mia Wasikowska. A színésznő Tim Burton Alice Csodaországban című filmjével lett világhírű. Edith erős akaratú, független nő, aki korán elveszítette édesanyját. A vele egyidős társaságbeli kisasszonyoktól eltérően, akiknek frivol érdeklődését a divat és a lehető legelőnyösebb férjhezmenetel foglalkoztatja, Edith a természetfeletti világát kutatja az íráson keresztül.
Wasikowska örömmel válalkozott ismét olyan filmre, amelyben a horrornak fontos szerepe van, bár korábban elutasította ezt a műfajt. Rengeteget tanult a del Toróval közösen folytatott munkából. Ahogyan Chastainnek Lucille-lal kapcsolatban, a rendező Wasikowskának is írt egy nyolcoldalas életrajzot Edithről. „Hihetetlenül mélyenszántó volt – mondja a színésznő. – Szó volt benne Edith neveltetéséről, a szüleivel való kapcsolatáról, de még arról is, hogy milyen szagokat szeret.”
Wasikowska nem tekinti Editht klasszikus értelemben vett hősnőnek, és szerinte hagyományos „rosszfiú-jófiú” szembenállás sincs a filmben. „Minden karakter viszonylag ambivalens figura, tehát így is értékelhetjük őket meg úgy is – valamennyiüket a túlélési ösztön mozgatja” – magyarázza a színésznő. A túlélés a színésznő számára a szó szoros értelmében is megjelent egy hatalmas zuhanás képében, ami Wasikowska eddigi legrémisztőbb és legizgalmasabb kaszkadőrmutatványa volt. „Az ember ösztönösen tiltakozik ellene, de pár próba után már alig várod, hogy újra lezuhanj” – nevet a színésznő.
Edith nagy szerelme Sir Thomas Sharpe, akit Tom Hiddleston alakít. A színészt jól ismerheti a közönség a káprázatosan gonosz Loki szerepe nyomán a Marvel-képregényfilmekből, és az új feladatban is az ragadta meg, hogy Sharpe „erkölcsileg kétes” figura. Hiddleston ráadásul régi jó barátja Chastainnek, akivel örömmel dolgozott újra együtt, csakúgy, mint Wasikowskával: vele Jim Jarmusch Halhatatlan szeretők című filmjében szerepelt.
Hiddleston arra törekedett, hogy karaktere „érzelmektől túlfűtöttnek és bosszúszomjasnak” tűnjön a közönség számára, s érzelmi utazása révén a film a horrortól a dráma és a románc felé vegye az irányt, ami kétségtelenül egybecsengett a rendező szándékaival. Ahogy a többiek, Hiddleston is megkapta a maga életrajzát del Torótól, ami egyéni ízekkel gazdagította a karaktert. A rendező néhány titkot is megosztott vele Sharpe-pal kapcsolatban, amit a színész nem árulhatott el a többieknek. Így érthető Hiddleston del Toro iránti rajongása, akit nagy mexikói medvének nevez, hozzátéve, hogy „hihetetlen szenvedélye képes lángra lobbantani az egész stáb lelkét. Bármit megtettünk volna érte, annyira hitt ebben a vállalkozásban”.
Nem csak emberek szerepelnek ebben a gótikus románcban. Allerdale Hall kísértetei ugyanolyan valóságosak, mint a film főszereplői; színészek alakítják őket is, akiknek szofisztikált jelmeze a bánya vörös agyagát idézi meg. A valódi színészekkel folytatott interakció lehetővé tette a főszereplők számára, hogy magasabb szintre emeljék játékukat, mivel gyakran valóban meg voltak rémülve egy-egy jelenet felvétele során. „Sosem találkoztam még ilyen kísértetekkel, nagyon tetszett, hogy emberi formában jelennek meg – meséli Wasikowska. – Szerintem minél emberibb külsejű egy kísértet, annál ijesztőbb, mert felidézi, hogy ilyenek vagyunk vagy voltunk.”
Del Toróról köztudott, hogy addig csiszolgatja a forgatókönyvet, amíg tökéletes nem lesz. Greene producer szerint a korai változatok idején a rendező rájött, hogy nagyobb figyelmet kell szentelni a női karaktereknek. Ami azt illeti, a forgatás ötvenkettedik napján del Toro még mindig új oldalakat írt a forgatókönyvhöz, olyan apró változtatásokkal, amelyek nyomán fejlődött a színészek közötti interakció és maguk a karakterek is. Ez a folyamatos finomhangolás del Toro sajátos munkamódszere; irányít, odafigyel, megemészti a dolgokat, és amit ad, azt visszakapja a színészektől és a stábtagoktól. „Nem szoktuk sokat hangoztatni, de Guillermo igazi varázsló” – von mérleget Greene.
A film szereplői
MIA WASIKOWSKA (Edith Cushing) balerinából lett színésznő, pályafutása kilencéves korában kezdődött. Amerikai bemutatkozására az HBO In Treatment című sorozatában került sor (hazai változata a Terápia), alakításáért elnyerte az Australians in Film legjobb pályakezdő színésznőnek járó díját.
2010-ben jött a nagy áttörés, az Alice Csodaországban (Alice in Wonderland) címszerepében világsikert aratott.
További fontosabb filmjei: Jane Eyre, A nyugtalanság kora (Restless), Fékezhetetlen (Lawless), Vonzások (Stoker), Halhatatlan szeretők (Only Lovers Left Alive), A hasonmás (The Double), Térkép a csillagokhoz (Maps to the Stars), Madame Bovary.
JESSICA CHASTAIN (Lady Lucille Sharpe) kétszeres Oscar®-jelölt színésznő. A nagy presztízsű Juilliard School növendéke volt. Több színpadi kritikai siker után a Salome című színdarabban Al Pacino oldalán lépett fel, az előadásról készült Wilde Salome című filmes produkció világpremierje a 2011-es velencei fesztiválon volt.
Első filmje a Jolene volt, amelyben a címszereplőt alakította, teljesítményéért elnyerte a 2008-as seattle-i fesztivál legjobb színésznőnek járó díját. 2011-ben több figyelemre méltó produkcióban szerepel: Az élet fája (The Tree of Life), Coriolanus, Take Shelter, A segítség (The Help), ez utóbbiért kapta első Oscar®-jelölését.
Jövőre a The Huntsman című akciófantasyban láthatjuk, amely a nagy sikerű Hófehér és a vadász előzményeit meséli el. (Hazai bemutató: 2016. április)
Chastain második Oscar®-jelölését a Zero Dark Thirty – A bin Láden-hajsza című filmért kapta, amely a terroristavezér felkutatásának és likvidálásának történetét meséli el.
További fontosabb filmjei: Az adósság (The Debt), Texas gyilkos földjén (Texas Killing Fields), Fékezhetetlen (Restless), Mama, Julie kisasszony (Miss Julie), Csillagok között (Interstellar), Egy durva év (A Most Violant Year), Mentőexpedíció (The Martian).
TOM HIDDLESTON (Sir Thomas Sharpe) színházi színészként kezdte pályafutását, majd a televízió is felfedezte. Több díjat kapott Shakespeare-darabokban nyújtott kimagasló alakításaiért. Filmes pályafutását Woody Allen és Spielberg is egyengette: előbbi szerepet adott neki az Éjfélkor Párizsban (Midnight in Paris) című filmjében, utóbbi a Hadak útjánban (War Horse).
Nemzetközi sztárrá Lokiként lett: az izgalmasan gonosz istent játszotta a Thorban, a Bosszúállókban és a Thor: Sötét világban.
További fontosabb filmjei: Örvény (The Deep Blue See), Halhatatlan szeretők (Only Lovers Left Alive).
Egyik főszereplője lesz a legújabb King Kong-filmnek, a Kong: Skull Islandnek. (Hazai bemutató: 2017. március)
CHARLIE HUNNAM (dr. Alan McMichael) hét évadon át volt a főszereplője a Kemény motorosok (Sons of Anarchy) című sorozatnak, amely az FX csatorna legsikeserebb drámai szériájaként vonult be a televíziózás történetébe. Eredetileg őt szemelték ki A szürke ötven árnyalata főszerepére, de az utolsó pillanatban visszalépett.
Guillermo del Toróval kitűnő kapcsolatot ápol, mivel ő volt az általa rendezett Tűzgyűrű (Pacific Rim) egyik főszereplője, s a tervezett folytatásban is visszatér, amely 2017-ben kerül a mozikba.
További fontosabb filmjei: Hideghegy (Cold Mountain), Huligánok (Hooligans), Az ember gyermeke (Children of Men), Kelepce (Deadfall).
**Guillermo del Toro
**
GUILLERMO DEL TORO (rendező / forgatókönyvíró / producer) nemzedékének egyik legkreatívabb filmes alkotója, aki művei készítésekor rendszerint több feladatkörben is kipróbálja magát.
A mexikói rendező 1993-ban hívta fel magára a figyelmet Cronos című horrorjával, amely több nemzetközi díjat kapott. Ez a filmje, illetve a következő, az Ördöggerinc rendszeresen szerepel a horrorfilmek különféle tízes toplistáin.
2004-ben készítette a Hellboy című képregény-adaptációt, amelyet négy évvel később követett a folytatás, a részben Etyeken forgatott Hellboy 2: Az Aranyhadsereg (Hellboy II: The Golden Army).
Eddigi legnagyobb szakmai sikerét a 2006-os A faun labirintusával aratta, amelyet hat Oscar®-ra jelöltek (közte del Torót a legjobb eredeti forgatókönyvért). A film ezenkívül több mint negyven rangos nemzetközi díjat kapott.
2013-ban készítette a Tűzgyűrűt, amely több mint 400 millió dolláros összbevételt hozott. Előkészületben van a folytatás, sőt a rendező nem zárja ki a harmadik rész lehetőségét sem.
Del Toro executive producere volt a világsikert aratott Mama című horrornak, amelynek Jessica Chastain volt a főszereplője, kiváló munkakapcsolatuk innen datálható. Egyik producere volt a szintén mexikói Alejandro Alfonso Inarritu Bjutiful című drámájának, és részt vett a három Hobbit-film forgatókönyvének megírásában is.
Ami az animációs filmeket illeti, a DreamWorks égisze alatt executive producere volt a Kung Fu Panda 2-nek, a Csizmás, a kandúrnak és Az öt legendának (Rise of the Guardians).
A cikk anyagát a UIP-Duna Film bocsátotta rendelkezésünkre, amit ezúton is köszönünk!