*„Nem lehet tévésorozatot készíteni egy slasherfilmből. Gondoljatok csak bele! Tudjátok, a lány és a barátai megérkeznek a bálba, a táborba, az elhagyatott városba, mindegy. A gyilkos egyesével megöli őket. 90 perccel később felkel a Nap, és a túlélő lány a mentő hátuljából végignézi, amint elviszik a barátait. A slasherfilmek gyorsan és fényesen égnek. A tévének el kell nyújtania a dolgokat.”
*
Az MTV hatalmas fába vágta a fejszéjét, amikor úgy döntött, tévésorozatot csinál Wes Craven és Kevin Williamson kultstátusznak örvendő horrorfranchise-ából, a Sikolyból. Szeretjük a slashert, pláne ha a Sikolyról van szó, de azért lássuk be, hogy ami működik másfél-két órában, az nem biztos, hogy elnyújtva, sorozat formájában is szórakoztató…
Lakewoodban, egy álmos amerikai kisvárosban járunk. Ebben az univerzumban a woodsborói események nem történtek meg, a filmek történetét ignorálták. Az alapsztori szerint a városban 20 évvel korábban, egy halloweeni bulin szörnyű tragédia történt. Brandon Jamesnek sanyarú gyermekkora volt, betegsége miatt maszkokat hordott, emiatt állandóan piszkálták. Szerelmes volt a szomszéd lányba, Daisybe, akivel talán összemelegedhetett volna azon az októberi estén, de a többiek ezt nem hagyták. Jól elverték, mert csak. Brandonnál betelt a pohár, és megölte 5 diáktársát. A rendőrők lelőtték, majd belezuhant a városka melletti tóba, de a holttestét soha nem találták meg. Napjainkban valaki Brandon maszkja mögé bújva ismét gyilkolni kezd… Vajon a halottnak hit fiú tért vissza, vagy valami egészen másról van szó?
A mozifilmekhez hasonlóan a fő titokforrást itt is a gyilkos kiléte jelenti. Persze az már rögtön az elején nyilvánvaló, hogy a régi és az új gyilkosságok kapcsolatban állnak egymással, ám a mozaikdarabkák csak az utolsó részben, a 10 részes évad fináléjában állnak össze. Minden egyes részben kapunk valami részletet, amivel egyre közelebb kerülünk a megoldáshoz. A főszál érdekes és izgalmas, de a leleményesebb nézők már a 10. epizód elején kitalálhatják, hogy ki lapul Ghostface híres maszkja alatt. Apropó Ghostface: a népszerű maszkot jelentősen átalakították, ugyanakkor ez cseppet sem probléma, hiszen ez a módosítás a történetben is meg van magyarázva, és az új álarc legalább annyira vicces félelmetes, mint az eredeti.
Na és milyenek a karakterek? Vegyük őket sorra:
- Emma, a főszereplő, az ártatlan lány, aki nyomozni kezd a gyilkos után, de nem is sejti, hogy mi vár rá
- Will, „a pasi”, a jóképű, a sármos… na jó, ebből elég
- Jake, a csajozós haver, akinek robosztus külseje érző belsőt takar
- Brooke, a ribi
- Nina, aki amolyan Drew Barrymore-pótlék (upsz, spoiler)
- Noah, a geek, a metabeszólások nagymestere
- Audrey, a kemény fiús csaj
- Kieran, a veszélyes, de ellenálhatatlan szomszéd fiú
- Piper, a riporternő, aki Gale Weatherst idézi
- Clark, a seriff
- Mr. Branson, a feddhetetlen(?) tanár
Tipikus tinihorror-karakterek, de higgyétek el, a készítők bőven tartogatnak meglepetéseket. A mellékszálak árnyalják a karaktereket, mindenkinek van valami titka, mindenki gyanús, ami extra löketet ad a főszálnak. A baj csak az, hogy néhány eseménysor abszolút túl van húzva, és oké, ez betudható egyfajta elterelésnek is, de ez néhány esetben már túlságosan is átlátszó, és szinte tapintható az időhúzás.
Szóval nem hibátlan az „új Sikoly”, de a magja piszkosul rendben van. Röpködnek a jobbnál jobb egysorosok és kiszólások (személyes favoritom a szkeptikus nézőkhöz szóló, fentebb idézet Noah-monológ), néha komplett jelenetek bukkannak fel a „régi Sikolyból”, és a Craven-féle önreflexivitás is átemelésre került. Tisztelettel kezelték az alapanyagot, és ez dicséretes. A gyilkosságok sem sikkadnak el, a gore mennyisége kielégítő, aminek fröcskölnie kell, az fröcsköl is. Bár a csatorna sorozataira jellemző „túlkapások” (pl. megkérdőjelezhető zeneválasztások, túltolt tinirománc) a Screamből sem maradtak ki, az alkotógárda komolyan vette a munkáját: fel mertek hozni a mai fiatalságot érintő kérdéseket és problémákat (pl. az internetes zaklatás, a biszexualitás felvállalása), amelyek ugyan legtöbbször csak felszínesen vannak jelen, de jelen vannak, és ez a legfontosabb.
Összességében jól sikerült a Sikoly kisképernyős változatának első szezonja, az MTV bebizonyította, hogy igenis lehet sorozatot készíteni egy slasherfilmből. (Ez azóta a Slashernek is sikerült.) Ha még nem láttátok az első évadot, akkor pótoljátok, mert jövő héttől már spoileres epizódismertetőkkel érkezünk, ugyanis indul a Sikoly tévésorozat 2. évada!
7/10