Rendezte: Nicolas Winding Refn
Írta: Nicolas Winding Refn
Szereplők: Elle Fanning, Jena Malone, Abbey Lee, Keanu Reeves, Christina Hendricks
Fényképezte: Natasha Braier
Vágó: Matthew Newman
Zeneszerző: Cliff Martinez
Producerek: Sidonie Dumas, Vincent Maraval, Nicolas Winding Refn
Hossz: 110 perc
Hang: Dolby Digital 5.1
A film magyarországi forgalmazója a Vertigo Média. Premier: 2016. június 24.
Jesse, a feltörekvő modell Los Angelesbe költözik, hogy valóra váltsa az álmát. A divatvilág azonban nem várt módon szippantja be, ráadásul egy csoport varázslatos modell között nem várt konfliktusba keveredik. Mindannyian szenvedélyesen vágynak a kifutó sikerére, és ezért szemmel láthatóan bármit hajlandók lennének megtenni. Jesse-nek azonban a siker mellett meg kell küzdenie a fotósok fantáziajeleneteivel, a lakásába behatoló ismeretlenekkel és a mind furcsábban viselkedő kollégáival is.
A Neon démon a világ legrangosabb filmfesztiválján, az ‘A’ kategóriás Cannes-i Nemzetközi Filmfesztivál versenyprogramjában szerepelt. A film tiszteleg a filmtörténet gore-történetei előtt, ábrázolásmódja kifejezetten és vállaltan a mára filmtörténeti klasszikusokká érett darabokat idézi meg. A cannes-i filmfesztivál igazi fenegyereke a dán Nicolas Winding Refn, aki hangos sikert aratott 2011-ben a Drive – Gázt! című filmjével, és versenyben volt két évvel később a Csak Isten bocsáthat meg című mozijával is. Refn skandináv filmjeivel (Elátkozott város 1-3) a kortárs európai film jelentős rendezője lett, nemzetközi munkásságával pedig korunk egyik legszuggesztívebb vizuális művészévé vált. A Neon démonban mások mellett olyan világsztárok szerepelnek, mint Elle Fanning, Keanu Reeves, Christina Hendricks, Jena Malone és Abbey Lee.
Magyar feliratos előzetes
Interjú Elle Fanninggel
Elle Fanning nem tudott elmenni múlt pénteken az iskolabálra, mert éppen az új filmjének premierjén volt a Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon – így a bál jött el Cannes-ba.
Vasárnap este, a francia Riviérára néző teraszán üldögélve felidézte, hogy miként közölte “legjobb barátjával”, hogy nem lesz ott a nagy eseményen. “Kénytelen voltam felhívni a srácot, hogy »Izé, Cannes-ba kell mennem.« De aztán ő is odarepült, eljött a premierre, így saját külön bálunk volt” – mondta. “Életem legcsodálatosabb éjszakája volt.”
A jókedélyű 18 éves talán most úgy beszél, mint egy átlagos tini, pedig szó sincs erről. Aznap egy krémszínű masnis blúzt viselt, passzoló nadrággal (made by Victoria Beckham), plusz egy Gucci papucsszandál – nem az a tipikus gimis szerkó.
És persze ott a film. A Neon démon igencsak megosztotta a cannes-i kritikusokat a divatipar disztópikus ábrázolásával: a pszichotikus modelleket a ragadozóként viselkedő tervezők és fotósok fixírozzák, a rövid életű szépség hajhászása érdekében.
“Döbbenetes züllöttség” – harsogta a brit Daily Telegraph címlapja. Cikkük a kannibalizmus és a leszbikus nekrofília filmbéli ábrázolását hangsúlyozta ki. A rendező, Nicolas Winding Refn büszkén jelentette ki magáról, hogy ő “a mozi Sex Pistolsa”. Fanning is örült a vitáktól fűtött fogadtatásnak.
“Őszintén gondolom, hogy ez a legjobb dolog – ezért csináljuk, hogy legyen reakció. A filmezés erről szól – a nézők nem értenek egyet, beszélnek róla, mindenkinek van véleménye. Elgondolkodnak róla, mert annyira más” – mondta.
Az ő teljesítménye viszi a hátán a filmet, amiben egyébként nem hallunk sok dialógust. Az általa alakított karakter, Jesse egy 16 éves árva, aki Los Angelesbe érkezik, arról álmodva, hogy modell lehessen. Hamar ráaggatják, hogy ő lesz a legújabb sztár, de a siker hatására az ártatlan tekintetű szende leány hideg, nárcisztikus személyiséggé válik, miközben riválisai sárgulnak az irigységtől.
A Bella Heathcote és a korábban modellkedő Abbey Lee oldalán játszó színész még jobban karcsúsított egyébként is vékony alakján a szerep kedvéért. “Azért olyan marha sokat nem fogytam. Jesse az új lány, ő még friss hús, az ő esetében még rendben van, ha valamennyire babaarcú. Még nem szívta magába az a világ. Nem éhezteti magát, ő még csak most érkezett” – így Fanning.
Az egyik jelenetben, egy válogatás közben Jesse-nek fehérneműben kell sétálnia, és az Alessandro Nivola által játszott divattervező transzba esik, szinte már komikus mértékben. “A szépség nem a legfőbb érték. Hanem az egyetlen.” – jelenti ki a férfi egy későbbi jelenetben.
Fanning, aki maga is az első sorban ült a Miu Miu, Chanel, Saint Laurent és a Topshop Unique bemutatóin, jó barátja Kate és Laura Mulleavynek, a Rodarte tervezőinek. Ennek ellenére kritikusan viszonyul a miliőhöz.
“Úgy nőttem fel, mint aki csodálja a divatot. Imádtam és tiszteltem a kreativitást, a szépséget. Érdekes helyzet, mert a film után most úgy érzem, »nahát, ez tényleg kizárólag a külsőről szól«. Az esztétika teljesen fizikai, és hatalmas a nyomás a lányokon” – tűnődött el. “Valamennyire persze a filmes meghallgatások is ilyenek, de a modellvilág nagyon extrém” – tette hozzá.
A film egyik promóciós képén egy metálkék Emporio Armani ruhában dől hátra, miközben ömlik a vér átvágott torkából. Fanning azonban nem tulajdonít nagy jelentőséget a film gore-faktorának (többek közt a befejezés is gyomorforgató).
“Horrorfilm, de nem teljes egészében, a megszokott módon” – mondta. “Leginkább az benne a rémisztő, ahogy bemutatja a lehetséges jövőt, hogy mi történhet ebben a szépség rögeszméje által hajtott világban. Úgy érzem, ez benne az igazán ijesztő.”
Ironikus módon a film valószínűleg pont azoknál ér el majd sikert, akiket bírál.
Natasha Braier felelt a fényképezésért – a felvételek tényleg olyan gyönyörűek, mintha valamelyik divatlapból emelték volna át. Cliff Martinez egy Giorgio Moroder által inspirált, elektronikus stílusú filmzenével hangsúlyozza a rideg csillogást.
A korlátozott költségvetéssel dolgozó Refn – aki forgatott már reklámokat többek közt az Yves Saint Laurent-nak, a Guccinak és a H&M-nek is – szerzett pár anamorfikus lencsét, amik szebbé varázsolják a bőrt.
Erin Benach ruhatervező (aki ráadta Ryan Goslingra azt a skorpiómintás szaténkabátot a Gázt! című filmben) több igencsak feltűnő szettet is bevetett, többek közt Saint Laurent-tól is.
“Tulajdonképpen egy kérdés volt csak, miközben válogattam: elég jó ez a film adott pillanatához?” – mondta Benach. “Ha nem éreztem azt, hogy megfelelő hatást kelt, hogy erősíti a jelenetet, még testreszabni se hoztam be.”
Vegyük például azt az egyedi Giles Deacon-köntöst, rajta Swarowski-kristályokkal, amit Fanning az egyik kritikus jelenetben visel – éppen arra készül, hogy először sétáljon végig a kifutón, és szerelembe esik saját tükörképével.
“Érdekes volt, mert nem akartuk, hogy arról szóljon, hogy minél többet lássunk a testéből” – mondta Benach. “Az a ruha remekül bevált, mert takart, megtörte a fényt, tükröződött, ragyogott – pont, ahogy akartuk.”
Fanning is az egyik legnehezebb jelenetnek nevezte. “Nincs semmi szöveg, így végig arról szólt, hogy »Hogyan mutassam meg a változást anélkül, hogy bármit is mondanék, vagy éppen csinálnék?« Minden a tekintetemben van, a szememben, ahogy az arckifejezésem megváltozik” – jegyezte meg.
Utalva Jesse egyik kijelentésére, a színész azt mondja, nincs problémája a saját külsejével.
“Elégedett vagyok azzal, ahogy kinézek. Tényleg. De mindenkinek így kéne éreznie. Sokan bizonytalanságban nőnek fel, különösen a lányok. Nehéz dolog ez. Én is vagy 17 centit nőttem egy évben, kínos volt. Vannak ilyen fura időszakok” – mondta.
“Most lettem 18, az jár a fejemben, hogy »Na, akkor most egy ideig így fogok kinézni, mert most nő lettem.« Aztán fejbe kólint a valóság, amikor a tükörbe nézek, és azt mondom, »Oké, ilyen az arcom. Ezt kaptam.« Az ember mindenképpen ítélkezik maga felett” – tette hozzá.
“Változtatni nem is nagyon lehet rajta, hacsak el nem mész egy plasztikai sebészhez vagy hasonlóhoz. Jól kell érezned magad a bőrödben.”
A fiatal színésznő a kevésbé törékeny oldalát is megmutatja a filmben. Az általa feminista alkotásnak nevezett műben “az összes fiú olyan, mint az ágrólszakadt barátnők a többi filmben; jól esett, hogy az erős nőt jeleníthettem meg a vásznon.” (forrás)
Az előzetesben hallott szám