Edgar Allen Poe neve előbb-utóbb felbukkan, ha az ember kitartóan kutakodik a horrorok világában. Nem véletlen ez, hiszen nála jobban kevesen értenek a hátborzongató történetek megalkotásához. Ha pedig Hollywood úgy dönt, hogy filmre viszi egyik legfélelmetesebb novelláját, A kút és az ingát, akkor keresve se találhattak jobb színészt hozzá, mint Vincent Price-t.
Történetünk egy ködös, rideg, ódon kastély falai között játszódik. A főszereplő, Mr. Barnard éppen e kastélyhoz tart, hogy kiderítse, mi okozta nővére halálát. A kocsis azonban nem hajlandó végigvinni az úton, retteg már a hegyoromra épített vár látványától is. A Medina család igencsak furcsa körülmények között él, rengeteg mendemonda kering róluk és nem igazán örülnek a hívatlan látogatóknak. Don Medinát nagyon megviselte, hogy ilyen hirtelenséggel veszítette el feleségét, először nem is akarja elmondani, milyen körülmények között halt meg a nő. Az orvos fecsegésének következtében végül elmeséli, hogy felesége infarktusban halt meg, amit a rémület okozott. A Medina család ugyanis sötét titkot őriz. Don Medina apja szörnyű, válogatott kínzásokat hajtott végre a kastély pincéjében, majd miután rájött felesége hűtlenségére, a fia szeme láttára megkínozta, majd élve befalazta a nőt. Don Medina attól fél, hogy a kastély rossz szellemei okozták felesége halálát, illetve nem hagyja nyugodni a gondolat, hogy az asszony nem is halt meg, és ő is élve temette el feleségét, akárcsak az apja. Mr. Barnard, az orvos és Nicholas testvére, Catherine igyekeznek megfejteni, mik okozhatják a különös hangokat, lépéseket, sikolyokat a kastélyban. Vajon Nicholas beleőrült felesége halálába, vagy tényleg szellemek kísértik a családot, esetleg hús-vér személyek állnak a háttérben?
A kút és az inga egy izgalmas és félelmetes film, melyben keveredik a valóság a lázálommal. Ezzel összhangban, a korszak trendjeitől eltérően visszanyúltak a készítők a 20-as, 30-as évek horrorjaihoz, és nagyon szürreális látványvilágot alkottak meg, ami nagyon jól működik. A sok szín keveredésével, az igazán hátborzongató zenével és az elképesztően fenyegető kastély látványával rejtelmes atmoszférát biztosítottak a filmnek. A történet nagyon különös, érdekes, és két nagy fordulatot is beletettek, amik úgy a film feléig igazán le tudják kötni a nézők figyelmét. A színészekre nem lehet panasz, Vincent Price különösen jól hozza a megtört férj karakterét, és képes egy kicsit más oldaláról is megmutatkozni. A film tempója elég lassú mederben halad, viszont mindig jó alkalomkor kapunk egy véres rémmesét, vagy egy földöntúli sikolyt, a végén pedig csak kapkodjuk a fejünket, hirtelen annyi minden történik.
Igazán érdekes film lett A kút és az inga, Poe-hoz méltóan dolgozták fel a novelláját, egy problémám azonban van vele. Mint mondtam, a film feléig nem nagyon lehet sejteni, mi is áll a dolgok hátterében. Addig nagyon le tudja kötni az embert, viszont utána kezd ismerősnek hatni a szituáció, méghozzá egy másik Vincent Price-filmre kezd hasonlítani a történet, ami elég zavaró annak, aki látta már a másik alkotást. Jó a motiváció, a végén lévő csavar azért eredeti, de
{spoiler}az első fordulat és az indíték szinte teljesen ugyanaz, mint az 1959-es Ház a Kísértet-hegyen című filmben.{/spoiler}
Ez pedig igencsak rontja az élményt, bár az igaz, hogy itt sokkal jobban működik minden.
A fent említett hasonlóságot leszámítva azonban más kritikai megjegyzést nem tudok felhozni, talán csak a vontatottságot, de azt is csak a mai kor szellemisége miatt, mert egyébként teljesen illeszkedik a történet dinamikájához és ívéhez. Szóval bátran tudom ajánlani mindenkinek, mert tényleg egy igazán látványos, szürreális alkotás egy férfi és egy nő korántsem egyszerű kapcsolatáról, valamint egy család múltjának jelenre való kivetüléséről. (Plusz igencsak érdekes felfedezni, honnan merítettek egy jól ismert franchise alkotói. :-) )
Pontszámom: 7/10