- Szerző: Lewis
- Hullajó
- 2016.12.18. 08:00:00
- #Kevin Williamson#franchise#humor#Wes Craven#Scream#tini#Sikoly#slasher
Előző
[Ázsiai Extrém]
Ázsiai extrém 50. - A szobalány (2016)
20 évvel ezelőtt mutatták be a Sikolyt, amely nem sokkal később ugyanolyan népszerű horrorfranchise-zá nőtte ki magát, mint a Péntek 13., a Rémálom az Elm utcában, vagy éppen a Halloween. Csakhogy a Sikoly egészen más indíttatásból fogant, mint az őt megelőző horrorfilmek. Wes Craven 1996-os rendezése görbe tükröt állított az elődök elé: tisztelettudóan felmondta a horrorfilmek elemeit (kliséit), majd körberöhögte azokat. A filmnek köszönhetően a '90-es évek elején a videótékák hátsó zugába süllyesztett horror újra mainstreammé vált.
A történet
Woodsboro, az átlagos amerikai kisváros mindennapjait kegyetlen kettős gyilkosság rázza fel: a fiatal Casey Backert és barátját brutálisan meggyilkolják. A tettes csak egyetlen nyomot hagyott hátra: egy szellem arcára hasonlító maszkot. Az egyetlen probléma az, hogy ilyet bárhol be lehet szerezni az országban, elég csak elmenni egy jelmezboltba, szóval gyakorlatilag bárki lehet a hunyó. Sidney zaklatott múltú lány, édesanyja nemrég szintén erőszakos halált halt. És akkor Casey gyilkosa felhívja őt. Sőt, kis idő múlva meg is támadja, de barátai sincsenek biztonságban. Vajon van kapcsolat az édesanyja halála és az új gyilkosságok között? A gyilkos, aki betéve ismeri a horrorfilmeket és azok szabályait, egyre jobban élvezi a hajszát...
A munkálatok
Az addig ismeretlen forgatókönyvíró, Kevin Williamson még Scary Movie néven kezdte el írni a Sikolyt, valamikor 1995 elején. A film alapját egy megtörtént esemény adta, ami a Florida állambeli Gainesville-ben történt 1990-ben. Egy férfi 5 középiskolást gyilkolt meg, majd beismerte, hogy korábban is elkövetett már gyilkosságokat, és a családját is meg akarta ölni. Williamsonra inspirálóan hatott a sztori, valamint az is, hogy rettegett attól, hogy ilyesfajta beteg alakok akár még az ő házába is simán betörhetnek, ha találnak egy nyitott ablakot. Elkészített egy sztorivázlatot egy fiatal lányról, aki egyedül van egy házban, telefonon beszélget egy rejtélyes alakkal, majd egy maszkos megtámadja.
A tervezet egy ideig csak egy rövid sztori maradt, mert Williamsont éppen más projektek kötötték le, de mivel pénzügyi gondjai akadtak, elvonult Kalifornia egy félreeső vidékére, hogy kibővítse a történetet. Úgy gondolkodott, hogyha hamar el tudja adni a munkáját, az megoldhatná az anyagi problémáit. Williamsonnak csupán pár nap kellett, hogy az egész estés szkriptet megalkossa. Egy későbbi interjú során elmondta: valójában azért fókuszált elképesztően a Scary Movie-ra, mert ez volt az a film, amelyet már nagyon régóta látni akart, de senki nem csinálta meg. Egy vicces, utalgatós, referenciákkal teli horrort álmodott meg, amely olyan nagy címekből merített, mint a Halloween, a Rémálom az Elm utcában, vagy az Ismeretlen hívás. Írás közben Carpenter klasszikus szintetizátorszólamait hallgatta.
A sztorira többen is ácsingóztak, többek között a Paramount, a Universal és a Morgan Creek is. Érdekesség, hogy a végső licitálók között Oliver Stone (A szakasz, Született gyilkosok) is tiszteletét tette, de a forgatókönyv végül a Dimension Filmsé lett. A Dimension főnöke, Bob Weinstein már elég korán felvette a kapcsolatot Cravennel. Úgy vélte, ő lenne a megfelelő szakember Williamson sztorijának levezényelésére, mert Craven korábbi munkái ügyesen vegyítették a horrort a humorral. Ám a direktor első ízben nemet mondott, túlságosan is lefoglalták A Ház hideg szíve remake-ének munkálatai, ráadásul el akarta kerülni, hogy egy újabb erőszakos filmhez adja a nevét. Akkortájt egy kicsit elege volt abból, hogy folyton megbélyegzik. A rendezői székre mindezek után többen is esélyesek voltak (Robert Rodriguez, Danny Boyle, George A. Romero, Sam Raimi), Craven azonban végül mégis elvállalta a munkát - egyrészt azért, mert A ház hideg szívének újrázása megfeneklett, másrészt amiatt, mert Drew Barrymore is csatlakozott a stábhoz.
Barrymore, a színészgárda legismertebb tagja volt az, aki meggyőzte Cravent, hogy ez a horror teljesen más lesz, mint az eddigi zsánerdarabok. Drew szereplése kifejezetten kalandosnak bizonyult: főszereplőnek jelentkezett, és meg is kapta Sidney Prescottot, de a forgatás kezdete előtt kiderült, hogy előre nem látható okok miatt mégsem tudja vállalni a final girl szerepét. Arra kérte az alkotókat, hogy adjanak neki egy kisebb figurát - így "változott át" Casey Beckerré, Sidney barátnőjévé, akit már a kezdőjelenetben megölnek. Helyére Neve Campbell érkezett, akit Craven kért fel a szerepre.
És hogy miért lett Scream a Scary Movie-ból? Mert Weinsteinék szerint ez a cím jobban kihangsúlyozta a produkció vicces és szatirikus jellegét, plusz Michael Jackson Scream című száma is hatott a döntéshozókra. A Scary Movie később a Horrora akadva eredeti, angol nyelvű címe lett, ami gyakorlatilag a Sikoly paródiája.
A kultikus maszk
Kevin Williamson nem adott részletes leírást a gyilkos kinézetére vonatkozóan - a forgatókönyvben csak ennyi állt: "szellemmaszkos gyilkos." Craven és a produkciós csapat összegyűlt, hogy kitalálják, milyen maszknak kéne szerepelnie a filmben. Az egyik producer, Marianne Maddalena épp a lehetséges helyszíneket térképezte fel a forgatáshoz a kaliforniai Santa Rosában, amikor az egyik házban, amely utána nem került bele a filmbe, megpillantott egy maszkot, ami meglehetősen hasonlított egy szellem fejére.
Megmutatta Cravennek, aki imádta. Akadt azonban egy kis probléma: a maszk egy halloweeni jelmezeket gyártó cég, a Fun World terméke volt. A "Fantasztikus Arcok" szériához tartozott, amit 1992-ben dobtak piacra. Craven nagyon szerette volna használni a maszkot, ám a Dimension Films és a Fun World nem tudtak megegyezni a licensz kérdésében, mert a jelmezgyártó cég igen komoly összeget szeretett volna a filmesektől. Cravenék agyaltak egy sort, majd fogták magukat, és pont annyit módosítottak a maszkon, hogy a Fun World ne köthessen bele, amikor használják, aztán szépen leforgatták a híres nyitányt Drew Barrymore-ral (Bob Weinstein állítólag utálta a maszkot, arra kérte Cravent, használjon inkább másikat, de miután végignézte a felvett jelenetet, meggyőződött arról, hogy működni fog a produkció).
Szóval a készítők úgymond jelezték a Fun Worldnek, hogy akár a másik maszkkal is megcsinálják a filmet, és így ők teljesen ki lesznek hagyva a buliból. Ugyanakkor a jelmezesek is tudták, hogy Craven inkább a változtatások nélküli Szellempofát használná. Nem sokkal később nagy nehezen, de megegyeztek: aláirták a szerződést, így Craven a film többi jelenetében már az eredeti Ghostface-maszkot használta.
**
**
Utalások
A Sikoly dagad a horrorfilmes utalásoktól, mint a pattogatott kukorica a mikróban. Megkíséreltem összeszedni az összes hivatkozást, a listát alant olvashatjátok (természetesen csak a spoilergomb mögött, mert lehet, hogy valaki saját maga szeretné felfedezni őket).
{spoiler} 1. Az egész kezdő jelenet: Ismeretlen hívás. Meg egy kis Fekete karácsony.
2. Casey pattogatott kukoricát csinál – pont, mint Annie a Halloweenban.
3. Casey szerint az első Rémálom jó volt, a többi vacak (na de Wes, a hetediket is te rendezted, nem?).
4. A következő horrorklasszikusokat említik a telefonban: Halloween (szép az a kés a konyhában), Péntek 13., Rémálom az Elm utcában.
5. Mikor az ismeretlen telefonbetyár arra kéri Casey-t, hogy mondja el, ki a gyilkos a Halloweenban, az ijedt lány pontosan úgy válaszol, mint Rachel a Halloween 4-ben: „Michael… Michael Myers.” Teljesen ugyanaz a hangsúly, meg minden.
6. A lassított felvételes üldözés – A texasi láncfűrészes mészárlás.
7. Casey sikoltana, de nem tud – pont, mint Laurie a kórházban (Halloween 2).
8. Casey lehúzza a gyilkos maszkját, ugyanúgy, mint Tina Freddy arcát a Rémálomban.
9. Mikor Casey szülei felfedezik, hogy itt valami nagyon nem stimmel, a fater azt mondja a feleségének: „Menj át Mackenziékhez!” A Halloweenban Laurie is ugyanazt mondja Tommynak és Lindsey-nek.
10. Casey úgy lóg a fán, mintha csak a Suspiria nyitójelenetében lógna…
11. A főszereplőnek hitt Casey-t már az első 20 percben kinyírják – utalás Marion Crane (Psycho) és Tina (Rémálom az Elm utcában) korai halálára. Ilyen a szőkék sorsa…
12. Billy hasonlóan néz ki, mint Johnny Depp (Rémálom az Elm utcában). Ja, és ugyanúgy bemászik Sidney ablakán, mint Glen (Depp) Heather ablakán.
13. Billy Loomis – a Loomis nevet a Psychóban és a Halloweenban is megtaláljuk.
14. Billy azt mondja, otthon volt, és Az ördögűzőt nézte.
15. Linda Blair (Az ördögűző) is megjelenik a filmben, egy riportert alakít.
16. Az Elemi ösztön is felbukkan párszor – jégvágó, „anyád nem volt épp egy Sharon Stone”…
17. Mikor Sidney visszamegy a házba, miután telefonon beszélt a gyilkossal, Ghostface pont úgy megy utána, mint Michael Myers Bob után a Halloweenban.
18. Sidney az Elm utca 34-ben lakik. Bár ezt utólag kivágták a filmből.
19. Természetesen Billyt kezdik gyanúsítani a gyilkosságokkal – úgy, mint Rod Lane-t a Rémálomban.
20. Stu megemlíti Kampókézt az iskolában.
21. A diri nagyon csattogtatja azt az ollót – csak nem Az erdei fantomra gondol?
22. Tatum egy piros Volkswagen Beetle-t vezet (Ragyogás).
23. Mikor az igazgató kinéz a folyosóra, meglátja a takarítót, aki egy régi, piszkos zöld-piros pulóvert visel. Ja igen, és Frednek hívják. És Wes Craven játssza.
24. Tatum egy 10-es számmal ellátott focimezt visel. Johhny Depp is pontosan ezt viselte a Rémálomban.
25. Sid megemlíti A város, amely rettegett a naplemetétől-t.
26. A videótékában valamelyik Frankenstein-filmet játsszák…
27. Egy lány a tékában megkérdezi Randytől: „Melyik filmben van E.T. anyja?” Randy válasza: „Az Üvöltésben.”
28. Stu teljesen egyedül álló háza a dombtetőn hasonló a Psychóban látottakhoz.
29. Stu partijára Randy a következő filmeket viszi: Hellraiser, A köd, Prom Night, Terror Train, Gonosz Halott, Halloween.
30. Mielőtt Tatum szorosabb ismeretséget köt a garázsajtóval, azt gondolja, hogy Randy rejtőzik a maszk alatt, és azt mondja: „Mi ez, köpök a garázsodra?”- utalás a Köpök a sírodra című horrorfilmre.
31. Miután Billy feltűnik a bulin, Randy megjegyzi: „Mit keres itt Bőrpofa”? – utalás a Texasi láncfűrészesre.
32. Jamie Lee Curtis is jó párszor meg van említve. („A Sikolykirálynő!”)
33. A követkő utalást csak angolul lehet visszaadni. Mikor Sid és Billy az emeleten beszélgetnek, Sid azt mondja: "I'm scared I'm gonna end up like my mom. You know, like The bad seed or something" – utalás a The Bad Seedre, azaz az Elátkozottak gyermekeire (Craven egyik kedvence).
34. Billy megemlíti A bárányok hallgatnak-ot.
35. Mikor Sidney-t megtámadják a kocsiban, az hasonló Annie megtámadásához a Halloweenban.
36. Amikor Sidney bevágja a tetőablakot, az pont olyan, mint a Csigalépcsőben (1946).
37. A Halloween főtémája az egész befejezést végigkíséri. (A buliban végig Carpenter klasszikusát nézik.)
38. Billy: „Néha kicsit mind megőrülünk… Anthony Perkins, Psycho”.
39. És egy másik mondat tőle: „Kukoricaszirup. Pont ilyet használtak disznóvér helyett a Carrie-ben”.
40. Sidney elbújik a szekrényben, akárcsak Laurie a Halloweenben. A különbség a két jelenet között, hogy Sid kiront, és megtámadja Billyt. (Érdekesség, hogy Carpenter klasszikusában Michael Myers is kiront egyszer egy szekrényből.)
41. „Álmaidban!” - mondja Sid (utalás a Rémálomra), és rávágja a tévét Stu fejére (utalás a Rémálom 3. részére, az Álomharcosokra, ahol Jennifer is egy televízióval a fejében végzi).
42. Mikor Sid, Gale, és Randy Billy hullája felett állnak, Randy megjegyzi: „Óvatosan… Ez az a rész, ahol a halottnak hitt gyilkos visszatér, hogy jól beszarj” – és vissza is tér. Referencia kb. majdnem mindegyik horrorra (Péntek 13, Rémálom-sorozat, Halloween stb.). {/spoiler}
Bevétel
A Sikolyt karácsony előtt küldték mozikba, ami, valljuk be, az ilyenkor elmaradhatatlan családi filmek áradatában minimum bátor lépés volt, de a kiéheztetett horrorrajongók kapva kaptak az alkalmon, és a bejgli mellé a filmet is bedobták (a metahorrort a kritikusok is imádták). Az amerikai nyitóhétvégén 6.3 milliót szedett össze, ezzel negyedik helyen zárt a Beavis és Butthead lenyomja Amerikát, a Jerry Maguire és a 101 kiskutya mögött. Világszinten 173 millió dollárt zsebelt be, ami máig etalonnak számít a slasherek között (a legtöbb bevételt termelő slasherek listájának dobogóját egyébként a 2. és 3. résszel osztja meg).
Itthon 1998 májusában, a Budapest Film jóvoltából mutatták be. Addigra az amcsik már a második részt is láthatták, amire szintén másfél évet kellett várnunk (akkoriban kicsit másképp működött a forgalmazás). A tinihorror nálunk is jól teljesített: 104 443-an ültek be rá, és 40 173 429 Ft bevételt hozott.
A folytatások
Az első filmet három folytatás követte, amiről abszolút lerí, hogy egy alaposan átgondolt koncepció volt: A Sikoly 2 (Scream 2, 1997) a folytatásokat tette a fókuszba (ahol természetesen több a vér, több az áldozat), a harmadik rész (Scream 3, 2000) a trilógiákat szedte ízekre, gondolva arra, hogy nagyon kevés trilógiazáró ugorja meg a lécet, ezért direkt lejjebb vettek a színvonalból. A negyedik etapra (Scream 4, 2011) több mint 10 évet kellett várni, de azt hiszem, ez is tudatos volt: egyszerre folytatás és önremake, amely napjaink horrortrendjeit, valamint az elharapódzó feldolgozáshullámot állította pellengére. 2015-ben a Sikoly is megjelent a TV-képernyőkön, sorozat készült belőle Scream: The TV Series néven, az MTV gondozásában, a mai generációnak. Jelenleg a harmadik, nagy valószínűséggel befejező évadra várunk.
**
**
Karrierek
Wes Craven pályafutását senkinek nem kell bemutatni, foglalkozzunk inkább a többiekkel. A sorozat sikolykirálynője, Neve Campbell balettiskolába járt, 18 évesen debütált a színpadon, az Operaház fantomjában. Csak később jöttek a filmek: első komolyabb munkájának a Bűvölet (The Craft, 1996) tekinthető (ahol egyébként már együtt szerepelt Billyvel, azaz Skeet Ulrichhal), aztán következett a Sikoly, ami ismertté tette. Karrierje ezen szakaszából a Vad vágyak (Wild Things, 1998) emelhető még ki, ahol, khm, nagyot alakított Denise Richards-zal. A későbbiekben - a Sikoly folytatásait leszámítva - főleg tévésorozatokban szerepelt, jelenleg a Netflix egyik sikerszériájában, az Emmy-díjas Kártyavárban láthatjuk, de 2006-ban a színházba is visszatért.
Courtney Cox már a Sikoly előtt híresnek számított, Monicát alakította a Jóbarátokban. Craven eleinte ódzkodott attól, hogy alkalmazza, mivel úgy gondolta, hogy Monica után nem fogja tudni eljátszani Gale Wheaterst, a minden lében kanál újságírónőt - de mint tudjuk, elég jól megoldotta a szerepet. Cox is inkább sorozatokban utazik, a Született szinglikért 2010-ben Golden Globe-ra jelölték.
David Arquette szerepeltetése a Sikoly-filmekben felér egy utalással: nővére, a kiváló Patricia Arquette a Rémálom az Elm utcában harmadik részében debütált a filmvásznon. A családban Patricia az ász, ha színészetről van szó - David a Sikolyon kívül nem igazán szerepelt ismertebb filmekben, kivéve talán a Bambanőt, ahol az egyik sikolyos kolléganőjével, Drew Barrymore-ral dolgozott együtt. Mostanában rendez és producerkedik.
David Arquette és Courtney Cox a Sikoly forgatásán jöttek össze, egybe is keltek, de 2010-ben elváltak (amúgy Neve Campbell és a Stut alakító Matthew Lillard is kavartak egy ideig).
A magyar mozis adatokért köszönet az A Company Hungarynak.