Előző
[Valóság/Rémtörténet]
CreepyShake-akták XXXII. rész
Alfred Hitchcocknak rögeszméje volt megtalálnia a tökéletes szőke színésznőt, a Hitchcock-szőkét, aki egy pillantásával megtudja igézni mindenki gondolatát, aki ha belép egy terembe, ő válik a központtá, egyszerre sikkes és szenvedélyes, jégkirálynő és végzet asszonya. Egyik legjobb romantikus thrillerében, a Szédülésben (Vertigo – 1958) Kim Novak testesítette meg az aktuális szőke szépséget, akinek féltett titkai voltak, alakítása pedig elöljárója volt a későbbi csavaros eszű femme fatale-oknak. A magyar származású Joe Eszterhas a 80-as években 10 nap alatt megírt egy forgatókönyvet Love Hurts címmel, mely később átalakult az Elemi ösztönné, amiben rengeteg utalás és tiszteletadás látható Hitchcock remekművére, kezdve a San Franciscó-i helyszínnel, a titokzatos szőke szépséggel és a fordulatos történettel.
A cselekmény középpontjában egy gyilkossági nyomozás áll. A nyitányban egy erőteljesen explicit jelenetben egy szőke szépség jégvágóval meggyilkol egy néhai rocksztárt, miközben szeretkeznek. Az ügy Nick Curran (Michael Douglas) nyomozóhoz kerül, a gyanú pedig egy bizonyos Catherine Tramellre (Sharon Stone) terelődik. A fiatal nő pszichológiát és irodalomtudományt végzett az egyetemen, ami segítette regényei megírásában, melyeknek központi témája a szex és a gyilkosság, azaz az elemi ösztönök. Egyik könyvében pontosan úgy gyilkolnak meg egy néhai rocksztárt, ahogyan az aktuális ügyben tették, viszont a regény egyben alibit is szolgáltat a nőnek, hisz csak nem olyan bolond, hogy megírja előre a terveit.
Nick és Catherine között szenvedélyes és viharos kapcsolat jön létre, miközben a tettes nyomára próbálnak bukkanni, és Catherine új könyvét is elkezdte írni, melyben egy életveszélyes viszony alakul ki egy veszélyes nő és egy gyilkossági nyomozó között. Vajon ez a könyv is előre megírja a következő tragédiát?
Ahogyan mondani szokták, az élet imitálta a művészetet, mivel Sharon Stone éppen színészi karrierjének feladására készült, hogy jogot tanulhasson tovább, amikor szembe jött Catherine Trummel szerepe. Akkoriban az Elemi ösztön későbbi rendezőjével, Paul Verhoevennel dolgozott együtt az Emlékmáson, de nem akarta megkérni Verhoevent, mert nem szerette volna, hogy csak kötelességtudatból legyen meghallgatva. Egyik nap Verhoeven megkérte, hogy menjen be a stúdióba szinkronhangokat rögzíteni egy repülőgépi verziós Emlékmáshoz, Stone pedig felvett egy Catherine-szerű szűk ruhát, hogy megmutassa, tökéletes egy férfifaló szerepére. Verhoeven meg volt elégedve, Stone viszont nem akarta, hogy őrültnek gondolja a rendező, csupán bizonyítani, hogy képes átváltozni egy végzet asszonya szerepére, a férfiak pedig vizuálisan stimulálhatóak. A ruha bejött, Stone-t pedig Michael Douglasszel is letesztelték, és megkapta a szerepet. Több mint ötven másik színésznő jött szóba a szerepet illetően, többek között olyan nagy nevek, mint Anjelica Houston, Rosanna Arquette, Jodie Foster, Melanie Griffith, Michelle Pfeiffer, Kim Cattrall, Meg Ryan, Julia Roberts, Lara Flynn Boyle, Sarah Jessica Parker, Marissa Tomei, Linda Hamilton és Kim Basinger. Az, hogy a korábban névtelennek számító Sharon Stone kapta a szerepet, világsztárt és szexikont csinált belőle.
Nick Curran karaktere már nem volt ennyire körvonalazott. Eleinte egy leszbikus nyomozónőnek képzelték el, és Kathleen Turner játszotta volna, de amikor a szereplő már férfiként volt elképzelve, Patrick Swayze, Wesley Snipes, Brad Pitt, Denzel Washington, Don Jonson, Tom Cruise és Ray Liotta is szóba került. Végül Michael Douglas kapta a szerepet, és remek munkát végzett az alakítással, viszont szinte eggyé is vált a karakterrel, mivel későbbiekben szinte csak olyan filmjei voltak, ahol hűvös üzletember vagy nyomozó volt, és veszélyes nőkkel került kapcsolatba. Eredetileg egy fiatal férfiként képzelték el Nicket, de Michael Douglas miatt 42 évesre írták meg a szkriptben, miközben Douglas akkor 47 éves volt.
Eljött az ideje, hogy a film világhírű jelenetéről ejtsek szót, ami jégvágóval karcolta be magát a filmművészet történelemkönyvébe: a kihallgatási jelenet. Sharon Stone hajviselete és öltözéke már magában egy tisztelgés a Szédülésnek, a francia konty és a fehér selyemruha Kim Novak megjelenését idézi meg. Ez a jelenet festi le legjobban Catherine rendkívül komplex személyiségét és karakterét: végig játszadozik a férfiakkal mentálisan és vizuálisan is, de nem csak színészpartnereivel, hanem a nézőkkel is. Az egész ügy az ő szórakoztatását szolgálja, provokál és incselkedik, miközben végig tekintélyes és sikkes marad. A hírhedt lábcserénél Verhoeven megkérte Stone-t, hogy vegye le az alsóneműjét, mivel túlságosan fényes és betükröződik a kamera, Stone beleegyezett, ha nem látszódik a nemi szerve. Természetesen Stone észrevette később az ominózus villantást, ami minden néző retinájába és elméjébe beleégett. Verhoeven kész volt átalakítani a jelenetet, ha a színésznő kényelmetlenül érezné magát; félő volt, hogy a korai megtekintések keresztbe fognak tenni Stone karrierjének. Végül maradt a jelenet, ami alátámasztja Catherine szenvedélyességét, és hogy számára mindenki csupán egy játék.
A filmben a gyilkosságok mellett óriási szerepet kap a szexualitás, a szenvedély megélése, hiszen tényleg elemi ösztönökről szól, az explicit jelenetek pedig bővelkednek a játékidőben. Sharon Stone későbbiekben úgy nyilatkozott, hogy eleinte kényelmetlenül érezte magát Michael Douglasszel, hiszen nem is ismerték egymást, mégis vad vágyakat kellett ébreszteniük egymás és a nézők iránt, valamint ominózus szexjelenetet kellett forgatniuk, mely 5 teljes napig tartott, és majdnem fennakadt a cenzorok szűrőjén. Természetesen még megannyi érdekesség volt a film elkészítése alatt:
Az Elemi ösztön igazi mérföldkő a filmtörténelemben, a 90-es évek thrillereiben és az erotikus thriller műfajában egyaránt. Cinikus, szarkasztikus humora, explicit jelenetei, összetett, csavaros története és természetesen a zseniális főszereplőnő, aki minden idők legokosabb, legigézőbb végzet asszonya, maradandó élményt nyújt.
10/10