Összeszedtem néhány horrorfilmet, amelyek igaz történet alapján készültek el. A "csemegékre" helyeztem a hangsúlyt, hiszen például Az ördögűző vagy A rettegés háza valódi históriájáról már megemlékeztünk.
The Hills Have Eyes - Sziklák szeme (1977) (kritikánk -- IMDb | mafab)
A film: tipikus amerikai család nyári vakációra indul lakókocsijukkal, át a mexikói sivatagon, de természetesen defektet kapnak. Jönnek a mutáns kannibálok, akik elkezdik levadászni őket...
A valóság: Wes Craven 1977-es kultfilmjét Alexander Bean, egy XV. századi skót kannibál klán vezetője inspirálta. Az emberevő csoport állítólag több mint 1000 utazó haláláért felelt, akiket feldaraboltak és megettek. Jó étvágyat az ebédhez!
Jaws - Cápa (1975) (IMDb | mafab)
A film: eddig még nem írtunk róla, pedig egy klasszikusról van szó. A történet röviden összefoglalva: Atlanti-óceán, turistaparadicsom, meg egy rohadt nagy fehér cápa. A feszültségkeltés szenzációs, hitchcocki para a nyílt vízen!
A valóság: a sztori egy 1916-os Jersey Shore-beli cápatámadás-sorozaton alapszik, ahol az első baleset után a hatóságok nem vették elég komolyan a veszélyt, ezért nyitva hagyták a fürdőzők számára a strandot, és ez még nagyobb halálozási rátát okozott az ominózus partszakaszon.
The Serpent and the Rainbow - A kígyó és a szivárvány (1988) (IMDb | mafab)
A film: már megint Wes Craven! Véletlen lenne? A mester egyik kevésbé ismert horrorjában egy antropológus Haitiba látogat, hogy megszerezzen egy rejtélyes port, amelyet a helyi vudu varázslók állítólag a holtak feltámasztására használnak. A vendéget nem mindenki látja szívesen, de hősünket nem lehet eltántorítani a küldetéstől. Kiderül, hogy a szer valóban létezik, de nem gyógyításra, hanem zombigyártásra használják. Élve temetések, durva, véres szeánszok - mégis mi kell még egy karibi szigetvilágról szóló horrorba?
A valóság: 1962-ben Haiti szigetén Clairvius Narcisse, egy helyi paraszt (úgy értem, földműves) átsasszézott az örök vadászmezőkre. Néhány nap múlva eltemették, de a lakosok legnagyobb meglepődésére 1980-ban (!) az elvileg elhunyt Narcisse szakadt ruháiba bugyolálva betrappolt szülőfalujába. A még mindig verejtékes rokonságnak elmesélte, hogy temetését követően egy vudu pap kiásta a koporsóját, feltámasztotta, majd 18 évig dolgoztatta egy cukornádültetvényen. Zombiként.
A történet felkeltette egy Wade David nevű világutazó figyelmét, aki kiderítette, hogy tényleg létezik egy különféle növényekből és állati eredetű enzimekből összekutyult por, amely bárkit tetszhalott állapotba képes taszítani, és az így elszenvedett agykárosodás miatt pedig a kómából ébredőt mindennél könnyebb agymosásnak kitenni. A szörpöt hasznosságának köszönhetően a helyi varázslók egy időben előszeretettel használták ingyenes munkaerő beszerzésére.
The Entity - Lélekvesztő (1982) (IMDb | mafab)
A film: jöjjön egy paranormális cucc, mert az minden "true events" listába kell. Carla Moran egy átlagos kertvárosi háziasszony, aki kiegyensúlyozott életet él kislányával és kamaszfiával. Stabil állása van, és alkalmanként még kettyintget is. Egy éjjel azonban egy ismeretlen ráront az anyára, párnát szegez az arcára, és megerőszakolja őt. Amikor ez megismétlődik, Carla felkeres egy pszichológust. A lélekmókus a nő képzelgéseinek tudja be az eseteket, így az asszony egy démonkutatóhoz fordul...
A valóság: Doris Bither 1974-ben azt állította, hogy megerőszakolta egy szellem. Az ügyet később lezárták, mivel a rendőrség nem talált bizonyítékot...
Wolf Creek - A haláltúra (2005) (IMDb | mafab)
A film: a 2005-ös Wolf Creek - A haláltúrában három hátizsákos túrázót fogságba ejt egy sorozatgyilkos. Szerintem nem is kell folytassam. (A sztoriból készült egy minisorozat is, ennek kritikáját itt olvashatjátok.)
A valóság: A film két esemény összeillesztéséből született. 2001. július 14-én egy Bradley John Murdock nevű férfi megtámadott egy Peter Falconio nevű angol túrázót és barátnőjét Észak-Ausztráliában. Bár Falconio holtteste soha nem került elő, Murdockot életfogyiglani börtönre ítélték. Az eljárást lezáró ítélethirdetésére 2005-ben került sor, pont akkor, amikor a Wolf Creeket bemutatták Ausztriáliában. Mivel attól féltek, hogy a mű befolyásolná az itélőszéket a döntésben, ezért az egész régióban betiltották a terjesztését.
A másik eset egy Ivan Milat nevű fószerhez kötődik, aki "A hátizsákos gyilkos" néven vált ismerté. A '90-es években az ausztrál Berrima nevű városka melletti erdőben összesen hét holttestet találtak. Mind 19 és 22 év közötti fiatalok voltak, akik gyalogtúrán vettek részt a környéken. Milatot kézre kerítették, majd a bíróság hétszeres életfogytiglani plusz 18 év szabadságvesztésre ítélte.
**
**