Előző
[Misztikus]
Nope - Nem (2022)
Toplistát összeállítani baromi jó dolog, ám nem egy hálás feladat. Habár az olvasók mindig nagyon várják és mi is mindig nagy lelkesedéssel, körültekintéssel és igyekezettel állunk neki - vállalva egy csomó középszer és hulladék megtekintését is - azért mindig marad hiányérzet. Mindig maradnak le kedvencek, mindig kimarad valami, amire esetleg nem jutott már idő, vagy ami annyira megosztotta a szerkesztőséget, hogy inkább lehagytuk a listáról. A toplista ugyanis a kompromisszumról szól és az egyéni ízlésünk, az egónk háttérbe szorításáról. Legalábbis a CreepyShake szerkesztősége szerint. :) Mint mindig, most is nehéz feladatunk volt, rengeteg filmet néztünk meg - arra már sok esetben nem jutott kapacitás, hogy kritika is szülessen ezekről, de pótolni fogjuk -, míg végül megint összeállt egy olyan lista, ami mindannyiunkat elégedettséggel töltött el. Ahogyan azt megszokhattátok, kicsit csaltunk a számokkal, így a top10, valójában 12 filmet tartalmaz és megint vannak külön kategóriák, köztük az év legnagyobb csalódásait is megtalálhatjátok. Ez utóbbi persze erősen az érzelmeinket fejezi ki.
Fogadjátok szeretettel tehát a CreepyShake 2022-es év alkotásairól szóló listáját. Boldog Új Évet kívánunk minden kedves olvasónknak és persze ígérjük, hogy 2023-ban is szállítjuk a creepységeket.
+1.What Josiah Saw (2021)
Na igen, egyből egy csalással indítunk. A What Josiah Saw 2021-ben rengeteg fesztivált megjárt, de 2022-ig kellett várnia a nagyközönségnek, hogy láthassa. Így mindig kérdéses, hogy melyik dátumot vegyük figyelembe, a film viszont olyan bitang erős, hogy egyszerűen nem maradhatott ki a listából. Az alkotás egy családról szól, melynek tagjai újra találkoznak egy farmon, ahol bizony rengeteg mocsokkal és sötét titokkal kell szembenézniük. A szinopszis nem mond ugyan sokat, de a megvalósítás bizony egészen elképesztő. Erős alakítások, gótikus hangulat, csodálatosan hátborzongató képek és okos történetvezetés jellemzi ezt a nagyon sötét filmet, mely lassan építkezik és semmi nyugalmat, jót és kellemeset nem tartogat a nézője számára. Csak a feszültség, a rettenet és a sokk jut nekünk. (eN.Dé.)
10.Sikoly - Scream (2022)
Matt Bettinelli-Olpin és Tyler Gillett párosának sikerült összeraknia egy baromi jó slasher mozit, ami egy igazi szerelmeslevél Wes Craven rendezőnek és tisztelgés a munkássága előtt. Egyértelműen a franchise és a slasher zsánerének szerelmeseihez szól, miközben igyekszik újítani is. Nem szolgai másolás ez, hanem vérfrissítés, nagyon jó karakterekkel. Még attól se riadtak vissza, hogy meglépjék a váratlant és elvegyék az egyik szeretett, visszatérő karaktert a rajongóktól. Ez egy vérbeli Sikoly mozi a javából. (eN.Dé.)
9.Terrifier 2 (2022)
Az esszenciális slasher tökéletes mintapéldánya, és azon kevés esetek egyike, amikor a folytatás felülmúlja az eredeti filmet. Ebben a filmben minden benne van, amiért szeretni lehetett a klasszikus slasher-horrorokat, és a grindhouse korszak szellemisége is maximálisan dübörög benne. A sok látványos hentelés mellett még egy kis filozófiai tartalomra is jutott hely a rendező részéről, Art a bohóc pedig most már tényleg csatlakozhat a legnagyobb horror ikonok közé. (Murdock)
8.A barbár - Barbarian (2022)
Az év egyik meglepetése volt ez a film, amiről elsőre nem is lehet tudni, hogy pontosan mi akar lenni, de első megtekintés esetén így a legjobb. Nagyon jól adagolja a feszültséget, és ügyesen szövi át azokat a szálakat, amiken a cselekmény fut, hogy aztán egy nem annyira egyedi, de még is újszerűen tálalt rémálomba dobjon bele minket. (Murdock)
7.Mandrake (2022)
Egy kifejezetten erős, zavarba ejtő, indie alkotás, mely gyönyörűen merül el az ír folklór világában. Ez utóbbi előtt pedig igazán hatásosan tiszteleg. Az atmoszférája, a képi világa lenyűgöző és hátborzongató. Ráadásul a horror és a krimi zsánerének csodás keresztezését kapjuk, melynek központi témája a második esély. Nehéz alkotás, mindenképpen többször nézős, mely nem sok teret enged a reménynek. A folklór, a zsánerek okos keresztezése, a magával ragadó, libabőrös hangulata bőven a legjobbak közé emeli. (eN.Dé.)
6.Bodies Bodies Bodies (2022)
Egy kifejezetten intelligens slasher-paródia, ami nagyon ügyesen figurázza ki a zsáner kliséit, egyben görbe tükröt állít a mai fiatalság elé is. Kell hozzá egy befogadókészség, hogy az ember képes legyen ennyire sztereotipan idegesítő karakterek kálváriáját nézni, de megéri a szenvedést. A film vége pedig egy tökéletes koronát rak ennek az egész őrületnek a tetejére, ami után kedvünk lenne a falba verni a fejünket, aztán végig nézve a mai generációkon, cinikusan mosolyognánk magunkban, hogy igen, ez így teljesen helytálló. (Murdock)
5.A jövő bűnei - Crimes of the Future (2022)
David Cronenberg idei visszatérése, bár kicsit visszafogottabb a vártnál, mégis egy roppant hangulatos és mély mondanivalóval rendelkező alkotás. Szürreális vízió arról, hogy hová juthatunk, ha szinte bármit megtehetünk fizikai testünkkel. Érdekes koncepció, remek beállítások és az elmaradhatatlan testhorror. Az idei év egyik legerősebb darabja. (Gaerity)
4.A menü - The Menu (2022)
Remek fekete komédia Anya-Taylor Joy és Ralph Fiennes jutalomjátékával. Már ennyi is elég lenne a sikerhez, de ennél lényegesen többről van szó az alkotás esetében. Nem csak a szemeinket kényezteti el, hanem a rekeszizmainkat is képes megmozgatni, mindezt pedig olyan jelentéstartalommal képes árnyalni, ami minden elismerést joggal megérdemel. Nem volt kérdés az előkelő helyezése. (Gaerity)
3.Speak No Evil - A látogatás (2022)
A dán család hollandiai kálváriája az év egyik legerősebb alkotásának bizonyult. Brutálisan őszinte mű, olyan, amit ritkán látni a filmiparra napjainkban jellemző tucatfilmes dömpingben. Kegyetlen, nyomasztó ugyanakkor mély értelmű. Nem lesz közönségfilm, de akik igazi csemegére vágynak nem fognak csalódni, feltéve, ha bírják az idegeik… (Gaerity)
2.X / Pearl (2022)
Jó-jó, itt is csaltunk, mert megosztott helyezést adtunk, de legyetek elnézőek velünk. Szerintünk ugyanis Ti West mind a két alkotása fergetes.
Ti West szerelmeslevele a ’80-as évekhez és a slasher műfajához. Kifejezetten tetszett a felnőttfilmes setting és a fiatalság – öregkor tengelyére helyezett mondanivaló. Mia Goth remek alakítást nyújt a filmben, Pearl karaktere pedig nagyon beteg – főleg abban a bizonyos, az istállóban rögzített, jelenetben… Kellemes slasher, az ajánlott kategóriából. (Gaerity)
Még ugyanebben az évben Ti West megajándékozott minket az X előzményfilmjével, amire aztán tényleg senki nem számított. A slasher vonal helyett itt inkább a pszichológiai horror kerül előtérbe, ahogy egy mentálisan zavart nő teljes leépülését és gyilkossá válását követhetjük nyomon. Egy nagyon erős karakter-dráma, és egyben hátborzongató és nyomasztó horrorfilm is, és Mia Goth itt ténylegesen megmutathatta, hogy mire is képes. Az ő elképesztő színészi játéka teszi még emlékezetesebbé, és maradandóbbá ezt a filmet. (Murdock)
1.Fekete telefon - The Black Phone (2021)
Ha valamiben nem volt vita közöttünk, az bizony az első helyezett, mely ugyan 2021-ben készült, de végül hosszas várakozást követően, csak 2022-ben jutott el a közönséghez. Mindannyian, teljes összhangban imádtuk a Fekete telefont. Remek történet, kiváló adaptálás, szerethető főszereplő, aki mellett ott van egy rendkívül összetett és sötét gonosz karakter. A nosztalgikus hangulat nagyon ül, mint ahogyan a természetfeletti szál is. A szereplőgárda pedig tökéletes, különösen Ethan Hawke, aki maradandót nyújt a "Portyázó" szerepében. Baromi erős a jelenléte, ami akkor is érezhető, ha nincsen jelen a vásznon. Köszönjük Joe Hill-nek, hogy apja nyomdokaiba lépett, a filmeseknek meg azt, hogy ilyen kiváló adaptációkat tudnak a műveiből készíteni. Ebben a műben volt lélek, a horror iránti szeretet, okos történetvezetés és még annál is jobb színészi játék. Teljesen megérdemelten lett 2022 legjobbja. (eN.Dé.)
Most pedig következzen a külön kategóriák nyertesei:
Legjobb animáció - The House (2022)
A Netflix – bár nem értek egyet teljes mértékben üzletpolitikájának néhány alkotóelemével – vitathatatlanul képes színvonalas alkotásokkal meglepni közönségét. Legyen az akár sorozat, akár anime, akár egész estés játékfilm. Minden műfaj kedvelői találhatnak kínálatában értékes alkotásokat, köztük ezt a stop-motion technológiával készült antológiát. A címadó ház köré szerveződő három történet mindegyike valódi gyöngyszem, amit csak akkor vagyunk képesek igazán értékelni, ha nyílt érdeklődéssel fordulunk feléjük és meghallgatjuk elsuttogott üzeneteiket. Azonban a középső történet miatt érdemli meg az alkotás igazán az időnket. Szürreális, nyomasztó és jelentőségteljes epizód. Poe, Kafka és Lynch nyomdokain. Ennél többet kívánni sem lehet… (Gaerity)
Legjobb sorozat - A Szörnyeteg: A Jeffrey Dahmer-sztori / Dahmer - Monster: The Jeffrey Dahmer Story (2022)
Ebben sem volt semmi vita közöttünk. Hiába kaptunk nagyon jó horror sorozatokat az éven, a Dahmer toronymagasan nyert. Nagyon fullasztó, lelket szaggató, a nézőit a sötétség legmélyebb bugyraiba kalauzoló alkotás. Az egészre a koronát pedig Evan Peters elképesztő játéka teszi fel. A színész teljesen átlényegült Dahmerré. Rendkívül hitelesen, korhűen és bátran építkező sorozat, mely nagyon mély nyomot hagy a nézőjében. (eN.Dé.)
Legjobb antológia - Guillermo del Toro: Rémségek tára - Guillermo del Toro's Cabinet of Curiosities (2022)
Guillermo del Toro ismét egy csodálatos, megkapó képi világgal bíró, hátborzongató horrorcsokrot hozott el nekünk. Mindegyik rész más és más témát dolgoz fel, de ugyanolyan magas színvonalon és igényesen. A horror szerelmesei örömmel ülnek le megnézni ezeket az epizódokat, mely mindegyike valódi csemege a műfaj kedvelőinek. Külön öröm, ahogyan del Toro tiszteleg Alfred Hitchcock előtt. Pontosan olyan ez a széria, amilyennek egy horrorantológiának lennie kell. Látjuk magunk előtt a tábortüzet, melyet együtt ülünk körbe, miközben vacogó fogakkal hallgatjuk a következő rémmesét. (eN.Dé.)
Legmegosztóbb film - Bones and All (2022)
Minden évben van legalább egy olyan alkotás, mely az érzelmek legszélsőségesebb skáláján mozog. Idén Luca Guadagnino filmjének jutott ez a cím, mely az első pillanattól kezdve kínozza a nézőjét. A témaválasztása és a főszereplői egyszerűen annyira szélsőséges, hogy szinte már-már befogadhatatlan a film. Figyelmet mindenképpen érdemel, aztán ki-ki eldönti majd maga, hogy melyik tábort erősíti: azokét, akik szerint kultuszfilm született, vagy azokét, akik szerint a rendező egy olyan határt lépett át, ami miatt egyszerűen képtelenség befogadni ezt a filmet. (eN.Dé.)
Az ünnepeltek utánra hagytuk azt a kategóriát, melynek sosem örülünk. Ezek a 2022-es év csalódásai. Végül két filmet neveztünk meg és most azt is elmondjuk, miért bántották a horror iránt hevesen dobogó szívünket. Következzenek tehát a legnagyobb csalódások.
Halloween Ends – A Halloween véget ér (2022)
Az új trilógia, és egyben talán Michael Myers mitológiájának is egy totálisan méltatlan és lelketlen lezárását kaptuk ennek a filmnek a személyében. Valahol értettem, hogy mi lehetett Green koncepciója a háttérben, ám ezt még is borzalmasan valósította meg, és majdhogynem szembe is köpte mindazt, amit a széria képviselt. Mint ahogy minden másnak, úgy előbb utóbb a Halloween-nek, és Michael Myers-nek is véget kell érnie, de ennél sokkal többet érdemeltek volna. (Murdock)
Vérzik a szívem. Mivel egy olyan filmet kell megneveznem, ami oly közel áll hozzám. Imádom a Halloween filmeket és Michael Myers karakterét. Számtalanszor megfogalmaztam már ezen érzéseim hátterét, ezért is érzek mérhetetlen fájdalmat David Gordon Green idei blaszfémiája felett. A remek két előző rész – a 2018-as Halloween és a 2021-es Halloween Kills – után a mi rendezőnk ugyanis fogta magát és a komplett stábot, majd levezényelt egy olyan, záró epizódnak szánt, már-már nekrofil aktusnak is nevezhető művet, amire egyszerűen nem lehetett számítani. Hiszen, „hogy is lehetne beletiporni leginkább a kitartó és hűséges rajongók lelkébe? Vegyük el tőlük Michael-t és helyettesítsük valami szánalmasan jelentéktelen karakterrel. Vegyük el tőlük a Sikolykirálynőjük és Myers rég várt leszámolásának mélységeit? Persze, ugyan kihagyni nem tudjuk teljesen, de minimalizálni…hmmm…na azt igen. Dobjunk be esetleg egy érdektelen romantikus szálat, hogy teljen az értékes játékidő? Micsoda ötlet. Kezdhetjük.” Nem lennék meglepve, ha a fenti, fiktív párbeszéd elhangzott volna hasonló formában – sajnos Green fejében egész biztosan… Az a rendező, aki képes volt új életet lehelni a haldokló franchise-ba végül legalább akkora szöget vert a koporsójába, mint néhány tehetségtelen elődje. Ez pedig megbocsáthatatlan. Green száműzetésre ítélte Michael Myers-t, önös érdekből, hogy ötlettelenségét palástolni tudja. Halloween Ends ezért körülbelül annyira szórakoztató, mint egy éjjeli temetői séta mely végén a saját kezeinkkel kell kikaparnunk azt az oszladozó tetemet, amivel aktust kell létesítenünk. Nem azért mert szeretnénk, hanem mert erre kényszerítenek. Nincs más választásunk. Green-nek lett volna. Őt senki sem kényszerítette. Fizettek neki ezért. És, ami a legrosszabb, talán még élvezte is… (Gaerity)
Smile - Mosolyogj (2022)
Lehet bennem volt a hiba, de én nagy reményeket fűztem ehhez a filmhez. Abban bíztam, hogy egy olyan jó és okos alkotást kapunk majd, mint az Eleven kór. Sajnos nagyot kellett csalódnom. Minél többet láttam, a mosoly annál inkább fagyott le az arcomról. Buta volt, közhelyes, tele felesleges jump scare jelenettel. A vége pedig egyenesen katasztrófa. Pedig hatalmas potenciál volt ebben a sztoriban, a mosoly is nagyon creepy volt, a pszichó-nyomozós vonal mindig bejövős nekem - persze, csak ha értelmes történet társul hozzá. Itt viszont azt nagyon nem kaptunk, mint ahogyan a karakterek is teljesen csapnivalóak voltak. Az interakcióikról pedig már ne is beszéljünk. A film első félórája még valami jót ígért, de aztán teljesen szétesett az egész. Ez így a kevésnél és kevesebb, ami azért olyan rohadt bosszantó, mert ebből az év egyik legjobbját is össze tudták volna rakni. (eN.Dé.)