Előző
[Regény]
Veres Attila: Odakint sötétebb (2017)
Kétségtelenül ez az év a Stephen King adaptációk éve lesz. Hamarosan jön az Az mozifilm, mellette pedig itt van A köd sorozat, érkezik a Mr. Mercedes és Castle Rock cím alatt J. J. Abrams is betervezett egy antológiát, ami az író legnépszerűbb műveit dolgozza fel. Amíg pedig ezekre várunk, addig végre megkapjuk A setét toronyt, amit már olyan régóta beharangoztak, hogy már azt hittük, sosem készül el a film.
A könyvek
Kétségtelen igencsak kemény fába vágták a készítők a fejszéjüket, hiszen A setét torony könyvciklus egy nagyon szerteágazó, bonyolult világot ölel fel. Az első kötetet még egyetemista korában írta meg a szerző. Stephen King 30 év alatt hét plusz egy részt írt meg, de több regényében is felfedezhetünk laza kapcsolódásokat A setét toronnyal. Az eredeti heptalógia kötetei a következőek:
A Setét Torony I.: A harcos (1982)
A Setét Torony II.: A hármak elhivatása (1987)
A Setét Torony III.: Puszta földek (1991)
A Setét Torony IV.: Varázsló és üveg (1997)
A Setét Torony V.: Callai farkasok (2003)
A Setét Torony VI.: Susannah dala (2004)
A Setét Torony VII.: A Setét Torony (2004)
Eredetileg az író 2004-ben lezárta regényciklusát, de 2009-ben bejelentette, hogy még egy regényt készít A Setét Toronyhoz, ami időrendileg a negyedik és az ötödik könyv közé ékelődik be. 2012-ben meg is jelent a regény, ami A Setét Torony: Átfúj a szél a kulcslyukon címet kapta.
A történet
Léteznek más világok is a miénken kívül. Roland Deschain (Idris Elba) Középföld utolsó Harcosa, a hatlövetű mestere örök harcot vív Walter O’Dimmel (Matthew McConaughey), a feketébe öltözött emberrel, hogy megvédje a Setét Torony épségét. A Torony ugyanis az univerzum tengelye, ami elválasztja egymástól a világokat és megakadályozza, hogy a Gonosz átjusson egyik világból a másikba, mert ha sikerül neki, akkor minden világ el fog pusztulni. A Jó és a Gonosz erői összecsapnak: csak Roland, segítője Jake és az ő különleges fegyverei akadályozhatják meg a feketébe öltözött ember világpusztító tervének valóra váltását. Ebben az esetben nem beszélhetünk rendes adaptációról, hiszen ahogyan a film producerei is elmondták, a regény annyira szövevényes, hogy filmen lehetetlen mindent bemutatni, így ezt egy felvezetésnek szánják. Végül tehát úgy döntöttek, hogy egyszerűsítenek a sztorin és a főhős Roland , valamint Jake Chambers, a különleges kisfiú kapcsolata lesz a történet középpontja és leginkább a regényciklus harmadik kötetéből merítettek hozzá a történethez. Ezzel lényegesen le tudták egyszerűsíteni a sztorit, ugyanakkor lesz elég terük arra, hogy előkészítsék a tévésorozat, amit a mozifilm folytatásának szánnak.
A színészgárda
A rajongók ugyan egy kicsit húzták a szájukat, hiszen Roland karaktere bevallottan egy Clint Eastwood-szerű figura, így sokaknak nem tetszett, hogy egy fekete színész kelti életre. Idris Elba azonban korunk egyik kiemelkedő színésze, így nem hiszem, hogy csalódást fog okozni a magányos pisztolyhős szerepében. Ellenfelét a feketébe öltözött embert (aki King univerzumának egyik visszatérő gonosza) a zseniális Matthew McConaughey formálja meg, aki már nem egyszer bebizonyította, hogy nem áll távol tőle a gonosz karakterek eljátszása, sőt kifejezetten lubickolni szokott az ilyen szerepekben. A fiatal Jake Chamberst, aki megmondja majd Rolandnak, hogy csak ő képes legyőzni Randall Flagget, Tom Taylor játssza el, akit eddig leginkább sorozatokban láthattak a nézők. Mellettük pedig feltűnik még Katheryn Winnick (Vikings), Abbey Lee (Neon démon) és Jackie Earle Haley (Watchmen) is. Szóval a szereposztásra nem lehet panaszunk.
Az előzmények és a rendező
Már 2013-ban be akarták mutatni a filmet, ekkor még J. J. Abrams és az Universal birtokolta a megfilmesítési jogokat. Ám egyszerűen nem tudták tető alá hozni a produkciót, így megváltak tőle és Brian Grazer producer, valamint Ron Howard rendező asztalán landolt a projekt. Mint már említettem nem volt egyszerű dolguk, hogy vászonra tudják álmodni ezt a szövevényes történetet, így elég sok idejük elment az átdolgozásra. Miután nagyjából megvoltak a tervek, még mindig nem volt meg az az ember, aki el tudná készíteni a filmet. Végül szerencséjükre bejelentkezett a regényciklus egyik nagy rajongója, A tetovált lány adaptációjának forgatókönyvírója és az Egy veszedelmes viszony című filmért Oscar-díjra jelölt rendező Nikolaj Arcel. Arcel elfoglalta a rendezői széket és Akiva Goldsmannel (Legenda vagyok, A Da Vinci-kód), valamint Andres Thomas Jensennel átdolgozták a forgatókönyvet és így már megkezdhették végre a forgatást.
King szerepe a film elkészítésében
Joggal merül fel bennünk a kérdés, hogy mit szólt ehhez az egészhez Stephen King? Az író szabad kezet adott a készítőknek, háttérbe vonult, de természetesen segítette a munkálatokat. A történetről annyit mondott, hogy egyből belecsöppenünk a sztoriba, nincsen felvezetés, tehát nem a legelejéről, hanem a közepéről kezdték el a mesélést. King szerint ez egy kicsit fel fogja bosszantani a rajongókat, de majd megbékélnek vele, mert a végeredmény impozáns lett.
Reménykedünk benne, hogy az író tényleg jobban belefolyt a munkálatokba, mint azt ahogyan először mondták, hiszen McConaughey is lenyilatkozta, hogy ugyan nem tudta elolvasni az összes regényt, de sokat beszélgetett Kinggel a karakteréről, aki elmondta neki, hogy mi motiválja és hogyan keltse életre a megtestesült gonoszt. A színészt az is elmondta, hogy igazán lírai beszélgetések zajlottak le közte és King között, amit sikeresen tudott alkalmazni a játékában. Végezetül hozzátette, hogy azért vállalta el a szerepet, mert nem beszáll egy már meglévőbe világba, hanem megveti az alapját valaminek, ami talán sok folytatást fog még megérni. Nos, mi tényleg csak remélni tudjuk, hogy sikerült rendesen megalkotni ezt a világot és megint kapunk egy jó King-adaptációt.
A setét toronyt augusztus 3-tól vetítik a hazai mozik (forgalmazza az InterCom). További információk a MozICom oldalán.