Alien³ – A végső megoldás: Halál (1992)
Ridley Scott valami egészen újat hozott létre, amikor megalkotta az Alient. Egy olyan kultikus alkotásról beszélünk, ami behozta a képbe az erős, önálló női karaktereket, és egy új szörnyet adott a világnak. James Cameron egy sokkal pörgősebb, akciódúsabb folytatást készített el, ami szintén nem maradt el az elődje színvonalától, sőt vannak, akik szerint jobb, mint az eredeti. David Fincher elsőfilmes rendezőként kultfilmek örökébe lépett, és adott nekünk egy olyan folytatást, ami sokak szerint a legrosszabb az összes Alien-film közül. Fincher úgy vélte, hogy vissza kell térni a gyökerekhez, a nagy és látványos akciójelenetek helyett pedig inkább a bezártság és kiszolgáltatottság érzésére helyezte vissza a hangsúlyt. Lássuk, hogy igaza volt-e?
Ripley, Newt, Bishop és Hicks, miután megmenekültek a lények elől, hibernálva utazik hazafelé, amikor hirtelen tűz üt ki a hajójukon. Hőseinket az űrhajó kilövi a mentőkabinnal, és Fiorina "Fury" 161-es büntetőtelep-bolygón landolnak. A katasztrófát csak Ripley éli túl, azonban ez a bolygó nem egy idilli környezet, legkevésbé egy nő számára. A telepen dupla Y-kromoszómás férfiak élnek teljes önmegtartóztatásban, és csöppet sincsenek elájulva a gondolattól, hogy ezentúl egy nővel kell együtt élniük. Ripley azonban egy sokkal vészjóslóbb gond miatt aggódik, mint a telepen élő férfiak. A hajóban savnyomokat talál, és úgy véli, velük együtt felkerült egy lény is a fedélzetre. Gyanúja hamarosan beigazolódik, a szörny sorra szedi áldozatait, fegyver pedig nincs a telepen, így csak abban reménykedhetnek, hogy hamarosan érkezik a segítség. Ripley vezetésével elbarikádozzák magukat és igyekeznek a továbbiakban nem meghalni. Ripleynek azonban egy sokkal fenyegetőbb veszéllyel kell most már szembenéznie…
Tudom, hogy a kritika és a rajongók sokasága is lehúzta ezt a részt, pedig szerintem nagyon ütős kis darabot sikerült Finchernek összeraknia, ami ugyan az első munkája volt, de már ekkor lehetett látni, hogy egy rendezőzsenivel van dolgunk. Hozta a rá jellemző fullasztó, mocskos, sötét és rémisztő képi világot és a hasonlóan fenyegető és nyomasztó történetet. Igaz, hogy lassú tempóban halad a cselekmény, de lássuk be, nem volt ez másképpen az első résszel sem. Fincher a karakterekre és a feszültségkeltésre, valamint a bezártságból adódó frusztrációra helyezte a hangsúlyt, és ez bejött neki. Sigourney Weavernek sikerült új szintre emelnie Ripley karakterét, de mellette a többi színész is kiválóan teljesít, ami nagyrészt köszönhető annak is, hogy Fincher igyekezett minél érdekesebbé tenni a mellékszereplőket is. Igen, nincs benne annyi akció, és nem is ad a nézőknek megnyugvást, viszont cserébe sokkal emberibb és realisztikusabb, mint bármelyik az addigi Alien-filmek, sőt az addig megszokott sci-fik közül.
Igazság szerint sosem értettem, miért húzták le ennyire ezt a filmet. Valószínűleg túl nagy volt a kontraszt a részek között, illetve ez a kutyaszerű mutáns vonal tényleg nem volt szerencsés választás. Fincher ugyan visszanyúlt az első részhez, de nem rakott filmjébe semmi könnyed és vicces momentumot, ami segített volna fellélegezni a nézőket. A végső megoldás: Halál tényleg az egyik legkomorabb sci-fi, és ez az, ami miatt úttörőnek számít. Érdekes, hogy ami miatt régen gyűlölték ezt a filmet, most amiatt dicsérik és fogadják el. Igaz, hogy nem egy könnyen emészthető darab, de el kell ismerni, hogy annak ellenére, hogy egy igazán sötét és lehangoló fejezete lett a szériának, egyáltalán nem lett rossz, és igazán méltó módon zárta volna le az Alien-univerzumot.
Pontszámom: 8/10
Alien: Resurrection – Feltámad a Halál (1997)
Mint fentebb írtam, A végső megoldás: Halál méltó befejezése lett volna a szériának. Igen ám, de ha egy pénzgépezet beindul, akkor semmi sem szabhat gátat a folytatásoknak. Márpedig az Alien-univerzum igencsak szépen teljesít, így 1997-ben feltámasztották hamvaiból a sorozatot.
200 év telt el a Fiorina "Fury" 161-es büntetőtelep-bolygón történtek óta. Ellen Ripley-t sikerült klónozniuk és élő keltetőnek használniuk, így egy új idegen királynőt tenyésztettek ki az Egyesült Rendszerek Hadseregének okos tudósai. A USM Auriga nevű orvosi kutatóhajó fedélzetén tenyésztik a lényeket, és kísérleteket folytatnak rajtuk. A Betty nevű űrhajó legénységének jutott az a megtisztelő feladat, hogy embereket csempésszenek a hajóra. Call újonc a hajó fedélzetén, és nem is a könnyű pénzszerzés hajtja, hanem megpróbálja megakadályozni, hogy további lényeket tenyésszenek ki, azonban elkésett. Ugyanis ha eddig nem jöttek rá, akkor most rájöhetnek a katonák és a tudósok, hogy Xenomorphokkal nem szerencsés kísérletezni. A lények elszabadulnak a hajón, és durva vérengzést rendeznek. Ripley és újdonsült kis csapata megpróbálnak visszajutni a Bettyre, hogy elmenekülhessenek a Földre, és felrobbanthassák az Aurigát.
A negyedik rész kicsit kilóg a szériából, talán a másodikhoz hasonlít a leginkább. A történet érdekes és fordulatos, bár ez nem csoda, hiszen Joss Whedon (Bosszúállók) jegyzi a forgatókönyvet. A lények is jól néznek ki, és az is jó, hogy végre a nagyon okos embereink megkapták kísérletezésre a Xenomorphokat. A karakterek is rendben vannak, Ron Perlman külön kedvencem. Kellőképpen izgalmasra és véresre sikeredetek az akciójelenetek, és tudunk izgulni a szereplőkért. Megijedni annyira nem lehet rajta, és nyomasztónak sem lehet mondani, de korrekten teljesítenek a horrorfronton is.
Mégsem vagyok elégedett. Igen, nagyon jót lehet szórakozni ezen a részen, igazán jó poénok vannak benne, és látványosak az ölések is, de nekem az Alien véget ért a harmadik résszel. Szerintem tényleg jó lezárást készített Fincher, és kicsit haszontalannak éreztem már a negyedik részt. Igen, jót nevetek rajta, és kikapcsol, de egy Alien-filmtől azért mégiscsak többet vár az ember. Nincsen benne mögöttes tartalom, nincsen benne erkölcsi dilemma, nincsen benne mondanivaló. Van benne helyette sok vér, akció, vicc és Ron Perlman.
Összefoglalva: kellemes kikapcsolódást biztosít a Feltámad a Halál, tényleg jó kis izgalmas popcorn sci-fi, de semmi több. Ha igazán komolyan akarjuk venni az Alient, akkor az első három részt vegyük egy szériának, a negyediket meg egy jó bulinak, és akkor senki nem fog csalódni.
Pontszámom: 6/10