Az igazat megvallva, vegyes érzésekkel kezdtem bele az Area 51 megnézésébe, elsősorban azért, mert félő volt, hogy egy újabb, szinte ugyanazt a sztorit körbejáró tucatfilmet kapunk. Másrészről viszont, az UFO-témakör rajongójaként, képes voltam az optimizmusra a filmet illetően, mondván, hátha ezúttal pozitívan kell csalódnom.
Az Area 51 a found footage műfaj keretei közt szeretne érvényesülni, ennek megfelelően mindent a főszereplők szemszögéből nézhetünk végig, leszámítva a pár perces bevezető részt. A film három fiatalember, Reid, Darren és Ben történetére fókuszál. Minden egy ártalmatlannak tűnő házibulival indul, ahol Reidet szem elől tévesztik barátai, később pedig egy kevéssé forgalmas útszakaszon találnak rá, amint a vaksötétbe meredve álldogál. Ezek után ugrunk pár hónapot az időben, kikövetkeztethető, hogy Reiddel történt valami, amit ő az idegenek számlájára ír, ezért elhatározza, hogy cimboráival betör a legendás hírű katonai övezetbe, az 51-es körzetbe, és lesz, ami lesz alapon megpróbál fényt deríteni a zóna határai mögött folyó tevékenységekre.
Az 51-es körzetet, úgy gondolom, nem kell bemutatni különösebben, a Nevadában található szupertitkos katonai bázis már évtizedek óta borzolja az összeesküvés-elméletek iránt érdeklődők és az ufókutatók kedélyeit. A film ezt a - szinte már szubkultúrának tekintett - területet szeretné felhasználni a sztorivonal alapjaként. Mivel még sosem került nyilvánosságra egy olyan felvétel sem, ami bizonyítottan ott készült volna, épp ezért sok ember fejében motoszkált már a gondolat, mit rejtegethet az amerikai kormány ott ennyire? Ezt a kíváncsiságot szerették volna a készítők a maguk módján kielégíteni, de nézzük, ez hogy sikerült.
A legnagyobb buktatók az Area 51-ben maguk a kulcsfontosságú momentumok. A három srác, mondhatni lelkes amatőrként, betör a világ egyik legszigorúbban őrzött katonai komplexumába, előtte nyomoznak egy magasrangú, a körzetben dolgozó alkalmazott után. Mindezt az internetről ellesett praktikák segítségével (how to disable a motion detector). A valóságban valahol a film 25-30. percében lőtték volna agyon a mindenre elszánt fiatalokat. Először. Aztán a cselekmény során még nagyon sokszor.
Ha elvonatkoztatunk az idegtépően közhelyes első negyed órától, a film viszonylag egyenletes nívót produkál. Szerencsére nem húzzák el túlzottan a cselekmény felvezetését, így nem kell attól félnünk, hogy az érdemi akció az utolsó tíz percre redukálódik. A színészek viszonylag normálisan hozzák a "sztereotip amerikai fiatal" szerepét, ebből többet nehezen lehetne kihozni. Ötletesnek mondható azon elemek felhasználása, amelyeket mindenki ismer (cammo dudes), aki kicsit is utánaolvasott az 51-es körzetnek.
Ha a néhol már abszurd helyzetektől elvonatkoztatunk, a maga módján az Area 51, úgy érzem, megtette a kötelességét. Sikerült egy közepes színvonalú alkotást összedobni, ami szórakoztató, egyszeri nézésre kiváló, de ennél a legnagyobb jóindulattal sem nevezhető többnek.
Értékelés: 6/10
(Absvrd)
Kezdeném a plakáttal, mert itt volt az első pont, amikor fennakadtam. Jó az, ha letisztult és egyszerű egy film plakátja, mert nem mond túl sokat, ugyanakkor hangulatkeltő. No de az, hogy az egész fehér hátterű borítón mindössze egy elmosódott alak és a film címe mellett a terjedelem egyharmadát az tölti ki, hogy a Paranormal Activity rendezőjétől és a Purge producerétől... Tényleg szükséges minden ilyet azonnal a tudtunkra adni? És legközelebb már az is oda lesz írva, hogy a mellékhelységeknél a Barátok Közt vécésnénije működött közre? Na, sebaj, ha a plakát szar, attól még a film lehet jó.
A kollégához hasonlóan nekem is vegyesek az érzéseim a látottakkal kapcsolatban. Egy nagyjából 85 perces film játékidejénél nem annyira szerencsés, ha több, mint a fél műsorperc a körülményekre, az útra, a tervezgetésre fókuszál, majd a mű kisebb hányadában kapjuk meg azt, amiért kvázi "jöttünk". Az, hogy darab tele van abszurdabbnál abszurdabb dolgokkal - itt főleg a bázisra való igencsak könnyed bejutást és annak védelmi szintjét értem -, nem meglepő, ugyanakkor bosszantó.
A cselekmény érdemi része a szokásos ütemben zajlik, hőseink hamar rájönnek, hogy nem volt életük legjobb döntése betörni Amerika talán legtitkosabb bázisára. Itt már egy kisebb összevissaságot éreztem, amelyből nem is tudott túl jól kijönni Oren Peli író-rendező. Egyébként valami hasonlót már tapasztaltam vele kapcsolatban, hiszen a Paranormal Activity egyes részei, illetve a nemrég bemutatott Ideglelés Csernobilban is az a kategóriájú film, amelynél kicsit összecsapottnak éreztem a forgatókönyvet. A film lezárása hirtelen, kicsit összecsapott és nem hatásos, a stáblista utáni tízmásodperces jelenetnek pedig semmi értelme.
Összességében átlagos szintet hozott, amin a film újrastrukturálása sokat javíthatna. Nem hagyott bennem mély nyomokat, de nem is úgy álltam fel a székből, hogy elszúrtam az életemből 90 percet. Átlagos.
5/10
A kollégához hasonlóan nekem is vegyesek az érzéseim a látottakkal kapcsolatban. Egy nagyjából 85 perces film játékidejénél nem annyira szerencsés, ha több mint a fél műsoridő a körülményekre, az útra, a tervezgetésre fókuszál, majd a mű kisebb hányadában kapjuk meg azt, amiért kvázi "jöttünk". Az, hogy a darab tele van abszurdabbnál abszurdabb dolgokkal - itt főleg a bázisra való igencsak könnyed bejutást és a hely védelmi szintjét értem -, nem meglepő, ugyanakkor bosszantó.
A cselekmény érdemi része a szokásos ütemben zajlik, hőseink hamar rájönnek, hogy nem volt életük legjobb döntése betörni Amerika talán legtitkosabb bázisára. Itt már egy kisebb összevisszaságot éreztem, amelyből nem is tudott túl jól kijönni Oren Peli író-rendező. Be-betekintettünk érdekesebb dolgokba, de mire elkezdtük volna értékelni a látottakat, már tovább is álltunk. Egyébként valami hasonlót már tapasztaltam vele kapcsolatban, hiszen a Paranormal Activity egyes részei, a The River, illetve a nemrég bemutatott Ideglelés Csernobilban is az a kategóriájú film/sorozat, amelynél kicsit összecsapottnak éreztem a forgatókönyvet. A film lezárása hirtelen, elkapkodott és nem is hatásos, a stáblista utáni tíz másodperces jelenetnek pedig semmi értelme.
Összességében átlagos szintet hozott, amin a film újrastrukturálása sokat javíthatna. Nem hagyott bennem mély nyomokat, de nem is úgy álltam fel a székből, hogy elszúrtam az életemből 90 percet. Átlagos, ami egy ilyen témájú filmnél nálam már csalódásnak számít.
Értékelés: 5/10
(Varin)