SabnockSanatory ismét itt és egy őrületes szériát mutat be nektek.
Talán nem ártana egy kicsit (kicsit??? ) visszaugrálnunk az időben, egészen 1978-ig. A fiatal Sam Raimi és Bruce Campbell egy borgőzös éjszaka után elhatározták, hogy csinálnak egy horrorfilmet. Pénzük persze nem volt, mindössze csak pár dollárjuk és egy kölcsönkamerájuk. Semmi baj, gondolták és rövid idő alatt összeszedtek a haveroktól 1600 dolcsit. Na de hol legyen a helyszín? Természetesen a michigani Marshall-ban egy jó cimborájuk farmházában. Elkezdték hát a munkát, barátokkal karöltve. Minden cent kiadásra ügyeltek, sőt az első napi forgatás után Bruce le sem mosta a sminkjét, hogy azon is spóroljanak. Másnap aztán a szétkent, összemázolt arcú Campbell nagyot alakított. Filmbéli partnere itt is, mint a Gonosz Halott című alkotásban, szintén Ellen Sandweiss volt. Bár a minőség nem volt tökéletes, de az amatőrsége ellenére, nyers és brutális, és szinte süt a homályos filmkockákról a félelem, az erőszak. Tehát jómadarunk így indult el a rögös, buktatókkal teli színészi pályán. 1981-ben a Gonosz Halott, majd 1987-ben a Gonosz Halott 2. A trilógia lezárásaként pedig 1992-ben a Sötétség serege. Mindhárom filmnek óriási sikere és ami még fontosabb, saját rajongó tábora lett. Alapos előkészületek után aztán elkezdődtek a forgatások 2014-ben. A rákövetkező esztendőben végül elindult a sorozat hódító útjára, ami összesen három évadot ért meg és 2018-ban lett vége.
A sztoriról….. Ash a kissé kiöregedett démonvadász harminc éve él csendben, nyugodtan a lepukkant lakókocsijában, és eladóként dolgozik egy szupermarketban. Egyvalami nem változott az eltelt idő alatt: barátunk totális önimádata. Plusz még mindig imádja a csajokat. Persze hősünk úgy hülye, ahogy van, és egy buta, szőke csajnak, akit meg akar dönteni egy vicces cigi mellett felolvas a pornó magazinok alatt heverő Necronomicon-ból. Majd ezek után kezdődik az apokalipszis.
A kb. 30 perces részek nagyon ütősek lettek, hiszen visszatértek az eredeti sémákhoz, sablonokhoz. Mint például amikor a démonok szemszögéből látjuk az eseményeket, az iszonyatos vérmennyiség, a gonosz lények és megszálltak fura mozdulatai, akik szinte mindig takarva, vagy háttal kezdenek el átváltozni. Ash kifejezetten jó „poénjai”, amik zseniálisak az adott szituban. Az ansnitteket nagyon szívesen használják és ami fontos, hogy mindig pont jókor. A jump cut-okat is mesteri módon villantják meg. Ash két társa, a csinos Kelly (Dana DeLorenzo ) és a kissé félénk, ügyetlen, de annál lelkesebb Pablo (Ray Santiago ) nagyon jól passzolnak főhősünk mellé. Persze Ash magyar hangja Kautzky Armand tolmácsolásában csak még erősebbé teszi a produkciót. Sajnos a mellékszálak, és a mellékszereplők kissé sutára sikerültek. A rendőrnő, Amanda berobban és mellbedobással nyer, de sok sót nem eszik meg. Démonkirálynőnk, Lucy Lawless viszont az első évadban még fejfájást okozott nekem, majd a hölgy rendesen belelendült. Campbell pedig brillírozik, szórja a gusztustalan poénjait és darabol, trancsíroz rendesen.
Az első évad kellemes sokkja után ugrunk is a másodikba, ahol hőseink Jacksonville-ben mulatnak. Az élet egy soha véget nem érő party….Lenne, persze egyáltalán nem az! Szóval Ash tényleg akkora seggfej, hogy néha már-már én is irigylem mérhetetlen lazaságáért. Ja, és a második évadban feltűnik egy igazi gonosz karakter,maga Baal. Joel Tobeck hihetetlenül jól hozza a karaktert.
Igazi halálarc, nekem nagyon bejövős! Természetesen ne feledkezzünk meg Ted Raimi-ről sem, aki Ash alkoholista és kissé félkegyelmű cimboráját alakítja, igaz ő néha kissé ripacs. A maszkosok kitettek magukért, plusz annak külön örülök, hogy nem tömték tele digitális effektekkel a szériát és a CGI sem nagyon jelenik meg a sorozatban. A poénok talán a harmadik évadban a legerőtlenebbek és leglaposabbak, de ez ezért várható volt. Gondolom ezért (is) jött a kasza. Joseph DoLuca a zenét jól összerakta, passzoltak a jelenetsorokhoz. Aki még nekem nagyon jó karakter volt az maga Ashi-Nyesi apja, Lee Majors (Brock Williams ) volt, aki érett kora ellenére ugyanolyan önimádó és kretén karakter, de ezt tökéletesen lejátszotta. Viszont Ash lánya ( Arielle O’ Neill ) nekem kissé harmatos volt és szerintem nem is használták ki a karakterében rejlő lehetőségeket. Oké, azért rendesen tocsogunk a vérben, rengeteg démon, kilógó belek, leszakadt fejek, kifröccsent agyvelők, és minden nyalánkság…..(bocsi: a főgonosz a végén nagyon gagyi ! )
Az utolsó pár perc tényleg nagyon megosztó, erről talán annyit, hogy engem teljesen meglepett. Mindent összevetve, nálam ez egy totális káosz és katarzis, éppen ezért jó, sőt szinte tökéletes. Bruce Campbell rajongóknak, és persze, mindenki másnak is, aki szereti a horror világát: KÖTELEZŐ darab!
- Pro
- Campbell jutalomjátéka.
- Még mindig groovy és creepy.
- A poénok ülnek.
- Szépek a színek, jók a vágások.
- Kautzky Armand zseniális szinkronja.
- A zenei effektek zseniálisak.
- Kontra
- A mellékszálak érdektelenek.
- A harmadik évad kissé leül a poénok terén.
- A lezárás lehetett volna emlékezetesebb.
Pro | Kontra | 92% |
Campbell jutalomjátéka. | A mellékszálak érdektelenek. | |
Még mindig groovy és creepy. | A harmadik évad kissé leül a poénok terén. | |
A poénok ülnek. | A lezárás lehetett volna emlékezetesebb. | |
Szépek a színek, jók a vágások. | ||
Kautzky Armand zseniális szinkronja. | ||
A zenei effektek zseniálisak. |