Ahogy ígértem, az európai – spanyol, illetve francia – horrorokat magába foglaló cikksorozatok után új rovatként Ázsia extrém filmjeit fogom bemutatni Nektek. A körülbelül egy évesre tervezett rovat keretén belül olvashattok majd thai, koreai, japán, kínai, filippínó horrorokról, krimikről és thrillerekről [és ha megüti a mércét, még Bollywood is bemutatkozik - Ralome]. Direkt bővítettem ki a műfaji kategóriát, hisz – mint majd az első írásból is láthatjátok – van, hogy egy bosszúthriller megviselőbb, mint egy gore. Természetesen a vérbő filmekből sem lesz hiány, ahogy a szellemhistóriákból sem, de már az elején leszögezném, hogy nem minden ismert ázsiai filmről fogok írni, mert vannak, melyeket öncélúnak és érdektelennek tartok. A rovattal szeretnék rávilágítani a kontinens gyöngyszemeire, ajánlva őket. Olvashattatok már az oldalon a kategóriába tartozó művekről, de annak fényében, hogy ez egy új és friss cikksorozat lesz, számozásba nem kerülnek. Ezekről a filmekről szóló írásokat itt olvashatjátok újra: Noroi, Az erdő foglyai, Death Bell, Hamupipőke, Nem fogadott hívások, Confessions, Két nővér meséje, Blood: The Last Vampire, Átkok, Alone, Bedevilled, Körök
Nyitó filmként Chan-wook Park Bosszú-trilógiájának záró darabját hoztam Nektek, a 2005-ös A bosszú asszonyát, Lady Vengeance-t (Sympathy for Lady Vengeance/Lady Vendetta/Chinjeolhan geumjassi). Furcsa lehet számotokra, hogy egy trilógia bemutatását az utolsó résszel kezdem, de ez a darab az egyik abszolút kedvencem az ázsiai, azon belül is a koreai bosszúfilmek közül. Jobbnak tartom, mint az Oldboyt, és a rendező is ezzel vált kedvenceim egyikévé.
Geum-ja (Yeong-ae Lee) 19 évesen elrabolt és megfojtott egy ötéves kisfiút, melynek következtében 13 év fegyházra ítélték. Óriási médiavisszhang követte az esetet, az egész országot megdöbbentette egy ilyen fiatal és szép nő rettenetes tette. Geum-ja a börtönben szinte újjászületett, és felfedezte magában a jót, amit felhasznált, és így vált sokak jótevőjévé. Rengeteg barátságra tett szert az évek alatt, melyeket szabadulása utána azonnal elkezdett kihasználni. Felkereste a börtöntársnőit – kiknek tetteit és a fegyházban töltött idejüket, valamint hősnőnkkel kapcsolatos viszonyukat párhuzamosan látjuk –, akiktől szívességet kellett kérjen, hogy tervét, amit 13 év alatt gondosan kigondolt, véghezvihesse. Bosszúra szomjazik, ez élteti, a rácsok között angyallá vált nő hidegvérrel akar revansot venni az őt ért sérelmekért, és felkeresni azt a férfit, aki miatt ő maga vállalta magára a szörnyű bűnöket.
Szerintem két részre tagolható a film: az első egy könnyedebb hangvételű, szatirikus humorral megfűszerezett thriller. Megismerjük Geum-ja tettét, a börtönéveket, barátnői múltját. Ezek a jelenetek egytől egyig rendkívül szórakoztatóak, mert a nyomasztó hangulatot ellenzi a humor. De a film felénél, mikor a csavarra sor kerül, és kiderül a rejtély, a kép színe elmegy, szinte teljesen fekete-fehérre vált, ahogy a cselekmény is megrázó, megdöbbentő és felkavaró lesz. Nehéz műfajilag besorolni, mert váltogatja a drámai, horrorisztikus és krimielemeket, de elmondható, hogy a játékidő második fele igazán lélekölő. Parkra nagyon jellemző a képi világ, váltogatja a beállításokat, rávetítéseket, szín- és fényviszonyokat, ami miatt nagyon különlegessé teszi a filmet, emelett olyan klasszikusokra is utal, mint a Szalmakutyák, vagy a Gyilkosság az Orient Expressen. A főszereplő rendkívüli színészi teljesítményről tesz tanúbizonyságot, szinte lehetetlen beskatulyázni karakterét, hogy most jó vagy rossz, esetleg ártatlan vagy bűnös, többször is áttöri az úgynevezett negyedik falat, és szinte a nézőtől vár bocsánatot. A koreai filmekre jellemző a klasszikusokat idéző - itt Vivaldival megfűszerezett -, gyönyörű aláfestő zene, de ebben az esetben ez a vonás talán még kiemelkedőbb, sosem láttam ilyen kaliberű filmet, ennyire gyönyörű zenével. A mellékszereplő Min-sik Choi, akit az Oldboyból is ismerhetünk, ezúttal is az elvártat hozza, karaktere vérfagyasztó. Mindezek fényében úgy gondolom, senkinek nem lesz meglepő a pontozása ennek a szerintem hibátlan filmnek.
Szerintem: 10/10