A 2012-es Elsüllyedve (Yeon-ga-si, Deranged) a második dél-koreai ökológiai horror, ami a Han folyóval foglalkozik, és végre ismét visszakanyarodtunk a rovaton belül a remek ázsiai filmekhez, remélem, év végéig most már nem is lesz több kitérő.
A 2012-es Deranged (Yeon-ga-si) a második dél-koreai ökológiai horror, ami a Han folyóval foglalkozik, és végre ismét visszakanyarodtunk a rovaton belül a remek ázsiai filmekhez, remélem év végéig most már nem is lesz több kitérő.
Ja-hyeok (Myung-min Kim) gyógyszerügynök, feladata, hogy új embereket, általában gazdag betegeket győzzön meg, hogy az ő cégük gyógyírt tud a bajokra, amit más nem. Éjt nappallá téve dolgozik, gőzerővel, hogy családját etetni tudja, öccsével, aki nyomozó, megromlott a kapcsolata. Egy ideje feltűnt Ja-hyeoknak, hogy rendkívül sokan, beleértve családját is, kiszáradásos tüneteket mutatnak, rengeteget esznek, de súlyuk nem gyarapszik, majd étvágyuk teljesen elapad és már csak az olthatatlan szomjúság marad meg. Mindeközben rengetegen fulladnak bele a Han folyóba, és megmagyarázhatatlan módon torzul el a hullájuk. Nem kell sok idő, hogy az illetékesek rájöjjenek, hogy valami nincs rendben a vízzel, de a vizsgálatok azt mutatják, hogy kristálytiszta, egészséges, és a közelben sincs gyógyszergyár, ami a szennyvizét mosná bele, de valami mást kimutatnak. Egy Yeongasi féregfajta új változata képes az emberbe menni, benne élősködni a vízen keresztül, hogy a beleiben elszaporodjon, majd átvegye az irányítást a gazdatest agyában és vízbe kényszerítse, megfojtsa, és szabadjára engedhesse a petéit a vízben. A katasztrófa visszatarthatatlan, Ja-hyeok megpróbálja családját megmenteni, és megkeresni az ellenszert.
Ami már elsőre elnyerte tetszésem a filmben, hogy abszolút realisztikus, bármennyire is nem tűnik első hallásra annak, itt nem egy óriási, elburjánzott szörny szedi áldozatait, mint a tékozló és felelőtlen társadalom metaforája, hanem egy féreg, amilyen a természetben is létezik. Egy mételyfajta képes puhatestűekbe rakni a petéit, hogy a lárvák, megsemmisítve a gazdatest szaporítószerveit átvegyék a teljes irányítást a test felett és saját életciklusra használják fel, zombivá téve az áldozatot. Ebből a szempontból, bár nyilvánvalóan szélsőséges, de reális a film.
Úgy érzem ezúttal nem egy globális társadalomkritika volt a cél, ahol mindenki felelős a szörnyűségekért, hanem a belső machinációk, hatalmi játszmák feltárása, a nyereségvágy és a gazdaság az emberi életek fölé helyezése. Izgalmas a cselekmény, egy család kerül a központba, és izgulhatunk értük, az anyát alakító színésznő remekel, de a többi főszereplővel sincs semmi gond. Az operatőri munka nagyon jó, több emlékezetes beállítást is láthatunk. Egy pár logikai hibát leszámítva, mint például, hogy lehet, hogy csak bizonyos emberek fertőződnek meg, ha a parazita bármilyen vízbe képes lepetézni a gazdatestből és egy minimális hollywoodizálást leszámítva közel tökéletes a film, tudom ajánlani mindnekinek.A 2012-es Deranged (Yeon-ga-si) a második dél-koreai ökológiai horror, ami a Han folyóval foglalkozik, és végre ismét visszakanyarodtunk a rovaton belül a remek ázsiai filmekhez, remélem év végéig most már nem is lesz több kitérő.
Ja-hyeok (Myung-min Kim) gyógyszerügynök, feladata, hogy új embereket, általában gazdag betegeket győzzön meg, hogy az ő cégük gyógyírt tud a bajokra. Éjt nappallá téve dolgozik, gőzerővel, hogy családját etetni tudja; öccsével, aki nyomozó, megromlott a kapcsolata. Egy ideje feltűnt Ja-hyeoknak, hogy rendkívül sokan, beleértve családját is, kiszáradásos tüneteket mutatnak, rengeteget esznek, de súlyuk nem gyarapszik, majd étvágyuk teljesen elapad, és már csak az olthatatlan szomjúság marad meg. Mindeközben rengetegen fulladnak bele a Han folyóba, és megmagyarázhatatlan módon torzul el a hullájuk. Nem kell sok idő, hogy az illetékesek rájöjjenek, hogy valami nincs rendben a vízzel, de a vizsgálatok azt mutatják, hogy kristálytiszta, egészséges, és a közelben sincs gyógyszergyár, ami a szennyvizét mosná bele, de valami mást kimutatnak. Egy Yeongasi féregfajta új változata képes az emberbe menni, benne élősködni a vízen keresztül, hogy a beleiben elszaporodjon, majd átvegye az irányítást a gazdatest agyában, és vízbe kényszerítse, megfojtsa, és szabadjára engedhesse a petéit a vízben. A katasztrófa visszatarthatatlan, Ja-hyeok megpróbálja családját megmenteni, és megkeresni az ellenszert.
Ami már elsőre elnyerte tetszésem a filmben, hogy abszolút realisztikus, bármennyire is nem tűnik első hallásra annak. Itt nem egy óriási, elburjánzott szörny szedi áldozatait, mint a tékozló és felelőtlen társadalom metaforája, hanem egy féreg, amilyen a természetben is létezik. Egy mételyfajta képes puhatestűekbe rakni a petéit, hogy a lárvák, megsemmisítve a gazdatest szaporítószerveit átvegyék a teljes irányítást a test felett, és saját életciklusukra használják fel, zombivá téve az áldozatot. Ebből a szempontból, bár nyilvánvalóan szélsőséges, de reális a film.
Úgy érzem, ezúttal nem egy globális társadalomkritika volt a cél, ahol mindenki felelős a szörnyűségekért, hanem a belső machinációk, hatalmi játszmák feltárása, a nyereségvágy és a gazdaság az emberi életek fölé helyezése. Izgalmas a cselekmény, egy család kerül a központba, és izgulhatunk értük. Az anyát alakító színésznő remekel, de a többi főszereplővel sincs semmi gond. Az operatőri munka nagyon jó, több emlékezetes beállítást is láthatunk. Egy pár logikai hibát leszámítva, mint például hogy lehet, hogy csak bizonyos emberek fertőződnek meg, ha a parazita bármilyen vízbe képes lepetézni a gazdatestből, és egy minimális hollywoodizálástól eltekintve közel tökéletes a film, tudom ajánlani mindenkinek.
Szerintem: 9/10