- Szerző: Lewis
- Sorozatok
- 2018.01.24. 18:00:00
- #horror#jövő#Fekete tükör#emberek#sci-fi#Black Mirror#thriller#társadalomkritika#misztikus
Előző
[Novella]
Novák Andor: Szegregált pokol - Zsákutcák I. rész
A harmadik évadnak már a Netflix adott otthont, megnőtt a költségvetés, na meg az epizódok száma is (3 helyett 6 részt kaptunk), és sikerült egy világsztárt (Bryce Dallas Howard - Jurassic World) is megnyerni az egyik epizódhoz. Volt tehát pár változás, a színvonal viszont maradt ugyanott, fent, a magasban…
A nyitó epizód, a Nosedive és a záróakkord, a Hated in the Nation tökéletesen keretbe foglalja az évadot: mindkettőben a közösségi média hoz szenvedést. Előbbiben egy olyan világot ismerhetünk meg, amelyben az emberek egy 1-től 5-ig tartó skálán pontozzák egymást, és az így kapott átlagérték határozza meg az egyének társadalmi helyzetét. Aki 4,5 fölött van, gyakorlatilag úgy élhet, mint egy kiskirály, aki pedig 3 alatt van, azt lenézik, és nem nem jut olyan lehetőségekhez, mint a „felső tízezer”. Ez a világ cukormázas, a belseje azonban rohadt – normális emberi kapcsolat nem létezik. Brookerék remekül reflektálnak napjaink egyre jobban elharapodzó lájkvadászatára - ébresztő, ebből sokkal keményebb dolgok is kisülhetnek!
A Hated in the Nationben azok a személyek halnak meg különös módon, akiket utál a Twitter népe. Az egyre nagyobb médiahisztiket nézve egy ilyen mészárlás nem is tűnik annyira a valóságtól elrugaszkodottnak, és ezért is fantasztikus és hátborzongató a Black Mirror: többnyire abból indul ki, amit most tapasztalunk az életben, és párszor csak egy kicsit változtat rajta, hogy elszabaduljon a pokol.
A technika dehumanizálja, tönkreteszi és olykor el is pusztítja az embert. A Playtest című epizódban az a különleges, hogy a pusztítás csupán egy rendszerhibának köszönhető: a Dan Trachtenberg (10 Cloverfield Lane) által rendezett történetben egy szórakoztatásra tervezett, ártalmatlannak tűnő VR (virtuális valóság)-program okoz tragédiát. Nincs elnyomó diktatúra, az emberek kedvesek, mégis beüt a krach. Bár a sztori egy kicsit túl van csavarva, az élmény így is mellbevágó.
A Shut Up & Dance-ben is vannak erős pillanatok, de az összkép alapján ez a harmadik évad leggyengébb eresztése. Ez a rész a Nerve-re hasonlít, csak itt a feladatokba nem pénzért és buliból vágnak bele a főbb karakterek, hanem azért, hogy mocskos kis dolgaik titokban maradjanak. Erőszakosabb, mint az említett film, de ötletesség terén elmarad tőle.
Men Against Fire-ben egy olyan posztapokaliptikus világba nyerhetünk betekintést, amelyben az emberek rejtélyes szörnyekkel háborúznak, aztán az egyik katona felfedez valamit, ami alapjaiban rengeti meg világát… A hatalom mindent megtehet az emberekkel, mindent el tud hitetni velük: üdv a szép új világban, ahol a moralitást már rég kivonták az egyenletből!
A végére hagytam az évad és talán a sorozat legjobbját, a San Juniperot, ami szakít a Black Mirror pesszimista hangvételével, és egy olyan elképesztően feelgood utazásra invitál, amelyen nem lehet nem mosolyogni, és amelynek nagyon lehet örülni. Megmutatja, hogy a jövő szép is lehet. A Black Mirror zsenialitása nem ismer határokat.
Nosedive: 10/10
Playtest: 8/10
Shut Up & Dance: 7/10
San Junipero: 10/10
Men Against Fire: 10/10
Hated in the Nation: 9/10