A 2017-es horrorév eddig a hatalmas sikerekről és a méretes buktákról szólt, szóval kábé úgy néz ki, mint a tavalyi vagy az azelőtti év, bár a mostani sikerek valamivel nagyobbak, és a bukták is látványosabbak. Nézzük meg, hogy kiket zabált a közönség, és hogy kik nem győzték meg a nagyérdeműt az esztendő első felében. (Megjegyzés: a számadatok természetesen dollárban értendőek.)
SIKEREK
Széttörve – költségvetés: 9 millió | bevétel: 276 millió (USA: 138 millió)
**
**
M. Night Shyamalannak egy tudathasadásos horrorthriller mesteri levezénylése kellett ahhoz, hogy hosszú évek után visszatérjen a térképre. A kritika odavolt a Szétörvéért, a pénz meg csak dőlt és csak dőlt. A direktor A jelek óta nem volt ilyen sikeres a tengerentúlon (a Mel Gibson fémjelezte produkció 227 millió dollárt zsákolt be), világszinten pedig ez a 4. legjövedelmezőbb rendezése. A Blumhouse is örülhet, hiszen a Split lett a cég eddigi legsikeresebb filmje (a Get Out és a Paranormal Activity 3 előtt). Welcome back, Mr. Shyamalan!
A Kaptár: Utolsó fejezet – költségvetés: 40 millió | bevétel: 312 millió (USA: 26 millió)
**
**
Hiába az elmarasztaló kritikák, a Resident Evil-franchise hatodik része a sorozat eddigi legnagyobb bevételét produkálta. Az igazsághoz azonban hozzátartozik, hogy ez az igencsak imponáló, több mint 300 millió zöldhasú leginkább a nemzetközi vizekről folyt be a kasszákba, Amerikában leszerepeltek Jovovichék. Pár hónapja jelentették be, hogy A Kaptárt rebootolni fogják, és hát nem lennénk meglepve, ha az új film tele lenne ázsiai színészekkel.
Tűnj el! – költségvetés: 4. 5 millió | bevétel: 251 millió (USA: 175 millió)
**
**
Jordan Peele debütáló rendezése mindenkit meglepett, szerencsére pozitívan: örült a kritika, na meg persze a nézősereg is, aki óriási pénzesőben részesítették az alkotást. A Tűnj el! - a Széttörvé-vel együtt - felkerült a legjobban megtérülő kisköltségvetésű filmek listájára, bár az olyan nagy nevektől, mint a The Blair Witch Project (60 ezerből 248 millió!) és a Paranormal Activity (15 ezerből 193 millió!) messze áll.
Bye Bye Man – A rettegés neve – költségvetés: 7.4 millió | bevétel: 26 millió (USA: 22 millió)
**
**
Ötletünk sincs, miért szerepelt ilyen jól ez a teljesen elfuserált tucathorror – csak reménykedni tudunk, hogy a készítőknek nem jut eszébe a folytatás lehetősége. Ne mondd ki, ne gondolj rá!
It Comes at Night – költségvetés: 5 millió | bevétel: 11.1 millió & 47 Meters Down – költségvetés: 5 millió | bevétel: 11.2 millió
**
**
A két legfrissebb megjelenésről (előbbit 2, utóbbit 1 hete mutatták be az amerikai mozik) elmondható, hogy már most sikeresnek számítanak, bár csak Edgerton filmjét szereti a kritika (amint tudjuk, mi is megírjuk róla a véleményünket), a 47 Metersért annyira nem voltak oda az ítészek (nekünk viszont eléggé bejött). Tavaly A zátony 16 millióval nyitott, ami nem drámaian több az idei tengeri rettegés lóvéjánál, ráadásul abban egy viszonylag híres színésznő (Blake Lively) játszotta a főszerepet, na meg azért azt több helyen vetítették. Mindezek fényében még meggyőzőbb a 47 Meters Down szereplése, a cápás horrorok jó teljesítménye pedig remek hír a jövőre érkező Megnek, amelyben Jason Statham csap össze egy óriáscápával.
BUKÁSOK
Körök – költségvetés: 25 millió | bevétel: 83 millió (USA: 27.7 millió)
**
**
Nem kellett volna Samarának újra előmásznia a tévéből, a második rész megfelelően zárta le a történetet. De Hollywoodban addig ütik a vasat, míg meleg, pedig intő jel lehetett volna, hogy már a második rész sem szerepelt olyan jól, mint az első (249.3 milliós első részre érkezett egy 161.5 milliós második). Bár Amerikán kívül nem muzsikált olyan gyengén ez a kíméletlen legendagyalázás, a bevallott költségvetéshez még nyilván hozzá lehet rakni némi összeget, köszönhetően a többször is elhalasztott premiernek és a forgatókönyv újraírásainak, és akkor így már helyben vagyunk. Reméljük, hogy az a bizonyos kút most már örökre zárva marad.
Az egészség ellenszere – költségvetés: 40 millió | bevétel: 26.5 millió (USA: 8.1 millió)
**
**
Gore Verbinski rengetegszer bizonyította már tehetségét (A kör, Karib tenger kalózai, Rango), de az utóbbi időben inkább a mellélövéseiről híres: előbb az a Magányos lovas című rettenet, most meg Az egészség ellenszere. Verbinski filmje gyönyörűen néz ki, olykor félelmetes is, de iszonyatosan túlnyújtott: erre a történetre bőven elég lett volna másfél óra is a kettő és fél helyett – körülbelül így foglalhatóak össze a kritikák. Az amerikai mozikban összeszedett 8.1 millió finoman szólva is karcsú, a világ más tájai pedig nem húzták ki a bajból – méretes bukta lett belőle.
Élet – költségvetés: 58 millió | bevétel: 99 millió (USA: 30.2 millió)
**
**
A Gravitáció és a Nyolcadik utas: A halál ötvözetének kikiáltott film jött, látott, és… elhasalt. Na persze nem annyira, mint Az egészség ellenszere (és itt az ítészi reakciók is pozitívabbak voltak), azonban az USA-n kívüli bevételek is kevesek voltak ahhoz, hogy Espinosa űrhorrorja sikeres legyen.
Alien: Covenant – költségvetés: 97 millió | bevétel: 213.5 millió (USA: 72.7 millió)
**
**
A 20th Century Fox és Ridley Scott víziói annyira erősek voltak, hogy az új utakon járó Prometheust ért kritikák után fogták magukat, és csináltak egy hagyományos Alien-filmet (de persze a Prometheusról sem feledkezett meg teljesen), ami csakis a rajongóknak szól. Az óceán túlsó oldalán egész korrektül, 36 millióval nyitott, de aztán alaposan megcsappant az érdeklődés iránta, alig tudta megduplázni ezt az összeget. Külföldről mindezidáig 140.8 millió folyt be, összességében tehát 213.5 millió áll szemben a majdnem 100 millió dollárra rúgó gyártási költségekkel (illetve hát bőven van az 100 millió fölött a marketingköltségekkel), ami gyengus. Összehasonlításképp álljanak itt a Prometheus adatai: 130 millióba került, és összesen 403 milliót termelt ki magából. A különbség számottevő.
A múmia – költségvetés: 125 millió (vagy 190 millió) | bevétel: 294 millió (USA: 57.1 millió)
**
**
Tom Cruise pályafutásának legsikeresebb Amerikán kívüli premierjét abszolválta A múmiával, ami kellett is, lévén hogy az amerikai nézőket nem igazán érintette meg a produkció (még a harmadik Brendan Fraser-es filmnél, a gyatra Sárkánycsászár sírjánál is rosszabb nyitást produkált), ami szimplán csak egy stílustalan katyvasz lett. Amerikában tehát visszatemetnék a Múmiát, a világ más országaiban viszont jóval több babér terem neki, de félő, hogy a külföldi összegek sem lesznek elegendőek ahhoz, hogy a Universal elkerülje a pofáraesést. Egyes értesülések szerint a gyártás valójában 190 millió dollárt emésztett fel (plusz ugye az a sok reklámpénz…), ehhez képest az eddig bezsákolt majdnem 300 millió nem túlságosan fényes, ráadásul hamarosan érkezik az új Transformers, a Marvel új Pókembere, és még sorolhatnánk azokat a filmeket, amelyek miatt A múmia nem fog tudni annyi pénzt összeszedni, hogy a készítők elmondhassák: igen, volt értelme megcsinálni a rebootot. Ennek ellenére a Dark Universe valószínűleg nincs veszélyben, folytatódik tovább, de a Frankenstein mennyasszonyának már jól kell sikerülnie, különben bezárhatják a szörnyek világát.