Mindig bosszantó és elkeserítő, amikor egy jó és érdekes sorozatot, főleg, ha még be sem indult igazán, váratlanul elkaszálják az alacsony nézőszámok miatt. Erre a sorsra jutott az NBC égisze alatt készült Constantine széria, ami összesen csak egy évadot ért meg, és egy orbitális nagy cliffhangerrel ért véget, csak, hogy még jobban felkorbácsolják a kedélyeket. Maga a csatorna is sokat tett a törlésért, kezdve azzal, hogy a lehető legrosszabb időpontban vetítették a sorozatot, ezáltal meggátolva, hogy többekhez is eljusson, hiába vált a rajongók egyik közkedvelt darabjává. Az alapját képező Hellblazer képregények nagy kedvenceim, és maga John Constanine is az egyik legjobb karakter számomra, akit valaha kitaláltak. A Hellblazer ugyan a DC Comics világához tartozik, de azon belül is egy sokkal felnőttesebb, sötétebb, és egyenesen horrorisztikusabb világot mutat be mágiával, démonokkal és egyéb másvilági entitásokkal. Nem beszélve a számtalan sokkoló és esetenként brutális halálesetekről sem.
Ezért is figyeltem fel arra a hírre, hogy a CW animációs sorozat formájában kívánja folytatni Constantine okkult kalandjait. Annak meg különösen örültem, hogy Matt Ryan fogja szinkronizálni Johnt, aki az NBC sorozatában tökéletes munkát végzett a karakter bőrében. Gyakorlatilag ő maga lett John Constantine, aki sokkal közelebb áll az eredeti képregényes alaphoz, mint Keanu Reeves verziója. Az első kedvcsinálók egyértelművé tették azt is, hogy a készítők inkább a horror vonalon szeretnének maradni, és teljesen elvonatkoztatnak a DC szuperhőseitől, és inkább csak az univerzum sötétebb oldalát veszik figyelembe. Ezek mind jó előjelnek bizonyultak, de az is erősen érződött, hogy a DC inkább a rajongói nyomás miatt vágott bele az új sorozatba, aminek a kiadásától állítólag kicsit tartottak is. Elvégre a képregényeken kívül nem nagyon folytak még bele a horror műfajába, és nem igazán voltak biztosak a pozitív visszhangban. Ez erősen meg is látszódik egykét dolgon, de mindent csak szép sorjában.
Egy két korai pletykával ellentétben az animációs sorozatnak semmi köze nincs a korábbi, élőszereplős szériához. Teljesen független, a saját lábán megálló cselekményt kapunk, ami a maga világának keretei között játszódik. Viszont a készítők nem egy saját történettel rukkoltak elő, hanem a képregények egyik sztoriját, az „All his engines”-t adaptálták az első évadban. Ennek cselekménye dióhéjban és spoilermentesen annyi, hogy Johnt felkeresi legjobb barátja és társa, Chas, akinek a lánya kómába esett, és fekete mágiára gyanakszik az ügyben. Amikor John meglátogatja a lányt, kiderül, hogy barátjának igaza volt, mert egy démon tartja fogva a gyermek lelkét, és konkrétan el is árulja, hogy hol találják meg őt. Ezen a nyomon John és Chas elindulnak Los-Angelesbe, ahol a démon már várja őket, és sajátos tervei vannak Johnnal kapcsolatban. Persze az igazi bonyodalmak és fordulatok csak ez után jönnek, de azzal már túlságosan belemennénk az évad teljes tartalmába.
Ami azért is probléma, mert a Constantine: City of Demons meglehetősen rövid, és ez az a pont, ahol a leginkább kiérződik az alkotók biztonsági játéka. Az évad összesen tíz részből áll, amikből egyenlőre csak az első ötöt tették elérhetővé, és ezek az epizódok mindössze öt-hat perc hosszúságúak. Tehát elég gyorsan végigszaladhatunk az évadon, vagy akár a napi rutin közben is beiktathatunk egy rövid részt, de ez egy kicsit negatív szájízt tud hagyni az emberben. Persze, a jelenlegi helyzetben ennek is örülni kell, és én örülök is, de kicsit becsapva is érzem magam, ha arra gondolok, hogy igazából egy maximum két húsz perces duplaepizódban elmesélhető történetet daraboltak fel úgy, hogy kitöltsön egy kis mini évadot. De ez saját vélemény, akár még ebben a formátumban is meg lehet találni a pozitívumot. Mindenesetre reménykedek benne, hogy a kezdés pozitívan zárul, és a folytatásban a készítők egy kicsit kitolják majd a játékidőt.
Ami azért is lenne jó, mert a City of Demons egy remek kis horror animációs sorozat. A technikai megvalósításokra és az animációra egy szavunk nem lehet. A képek egy igen sötét tónust kaptak, ami már alapjáraton megteremt egy nyomasztó és hátborzongató hangulatot, amire a készítők rá is játszanak mind a zenével, mind pedig a vizuális megvalósításokkal. A rövid játékidő ellenére valóban feszült és elborzasztó jeleneteket kapunk, amik közül a két leghatásosabb eddig egyértelműen a negyedik és az ötödik epizód. Tehát hangulatteremtésben jól vizsgázik a sorozat, de ami külön dicséretes, hogy a gore-t is a csúcsra járatják. Kapunk itt rendesen fröcsögő vért és szétszakadt végtagokat, amik olyan jelenetekben csúcsosodnak ki, mint, amikor egy démon cafatokra tép egy rakás embert, vagy amikor előkészítenek egy fürdőt, de úgy, hogy több tucat holttestet pácolnak egy medencében. Ebből a szempontból tényleg bátor húzás volt ez a sorozattól, de pont ezektől az elemektől lesz egy sajátos hangulata, ami miatt a nézők megjegyezhetik maguknak. Az első epizódok épp ezért még kevesebb akcióval operálnak, hagynak időt, hogy belerázódjunk ebbe az elvont és kegyetlen világba. Maguk a démonokat és a mágia sötét oldalát jól kezelik, de a képregényes alapokhoz mérten ne számítsunk visszafogott sejtetésekre. Itt megkapunk mindent, a démonok és más szörnyszülöttek szinte a saját szomszédságunkban élnek, és ennek a ténye keserű borzalomként telepedig rá az alaphangulatra, jelezve, hogy szinte csak egy hajszál választja el a világunkat a totális káosztól. És minderre John Constantine-nek van a legnagyobb rálátása. Matt Ryan pedig akkor is kiváló Constantine, amikor csak a hangját adja a karakterhez. A cinizmusa, nyegle profizmusa és laza megszólalásai itt is ütnek, és Ryan tökéletes profizmussal ülteti át őket játékába.
Összességében a Constantine: City of Demons egy kellemes, hangulatos kis horror sorozat, de ez egyenlőre így még kevés. Ezt az öt epizódot együtt egy pilot epizódnak is fel lehet fogni, ami bevezetésnek nagyon jó, de a teljességhez szükség lesz majd még a történet folytatására. A CW Seed március 24-én elérhetővé tette az első öt részt, az évad második fele pedig azóta is várat magára. Nincs kizárva, hogy a csatorna felméri az első nézői reakciókat és azok alapján talán még átdolgozza kicsit a hátralévő epizódokat. Mindenesetre a City of Demons egy remek lehetőséget rejt magában, ami üdítő színfolt lenne a mai sorozat palettán, és reméljük nem fog olyan keserves véget érni, mint élőszereplős elődje.
Értékelés: 7/10.