Azt hiszem, mindannyiunk számára ismerős helyzet lehet az, amikor valaki kész tényként mesél el egy történetet, aminek ha bizonyos részleteire kérdezünk, megkapjuk a választ, miszerint „nem tudom, én is csak hallottam”. Pár mondat után kiderülhet, hogy az illető közelében sem volt az eseménynek, ő is csak hallotta egy havertól, rosszabb esetben még a haver is csak valakitől hallotta, és a láncot még tovább lehetne bővíteni, szinte a végtelenségig. Ennek a jelenségnek köszönhetően sokszor akár a leghétköznapibb történetek kapnak új színezetet, adalékokat, míg végül egy felfújt, már-már meseszerű elemekkel tarkított sztori a végeredmény, ami jobb esetben rendelkezik némi alappal, azonban jelentős része puszta kitaláció. Valahogy ennek a jelenségnek köszönhetően jöhetett létre Slenderman figurája, aki pár hónap leforgása után az internet egyik legismertebb és legrettegettebb szörnyetegévé vált.
2009 júniusában a Something Awful nevű internetes portálon egy kis felhívás jelent meg, ami arra buzdította a megfelelő kreativitással rendelkező olvasókat, hogy fantáziájuk és a technika segítségével hozzanak létre olyan képeket, amelyek valamilyen paranormális jelenséget örökítenek meg. Ennek hatására sokan elkészítették saját munkáikat, köztük Eric Knudsen is, aki a nagyközönség elé tárta az általa kidolgozott karaktert, Slendermant, és a róla készült két képet, kiegészítve némi hangulatkeltő szöveggel, ami magyarra fordítva az alábbi módon hangzik:
„…nem akartunk menni, nem akartuk megölni őket, de örökös hallgatása és szétterülő karjai egyszerre voltak ijesztőek és megnyugtatók”
1983, a kép készítője ismeretlen, feltételezhetően halott
**
**
„Egyike a két képnek, amely a Stirling Városi Könyvtárban kitört tűzesettel kapcsolatos. Azon a napon készült, amikor 14 gyerek nyomtalanul eltűnt, a képen látható a Slender Manként emlegetett alak. A hatóságok a képen látható figura megjelenési formáját filmhibáknak tulajdonítják. A könyvtár egy héttel később leégett. A fotót bizonyíték gyanánt lefoglalták. – 1986, a kép készítője, Mary Thomas 1986. június 13-án eltűnt."
Az ötletes körítésnek köszönhetően Slenderman figurája berobbant az internetre, sokak fantáziájának köszönhetően pedig hamarosan külön „történelme” lett. Ezek után hihetetlen gyorsasággal kezdtek terjedni a vele kapcsolatos legendák, immár igazságként előadva, gombamód szaporodtak a képek és videók, amelyek Slenderman valódiságát hivatottak bebizonyítani.
Egyesek párhuzamot véltek felfedezni a XVI. századtól kezdve a német folklórban szereplő Der Großman, azaz Magas Ember és Slenderman között. Slenderman megjelenése is rövid idő alatt standardizálódott. Legtöbb esetben egy természetellenesen magas, vékony alakról van szó, aki öltönyt visel, arcvonásai, szája, szeme, füle és orra nincsen, némely esetben pedig valamiféle csápokkal rendelkezik (más esetben a csápok maguk a karok, amelyeket szándékosan meg tud hosszabbítani). Rendszerint afféle passzív-agresszív viselkedést mutató lényként tűnik fel, aki legtöbbször az általa generált félelemmel dolgozik, fizikálisan szinte sosem károsítja áldozatait, helyette inkább az őrületbe kergeti őket, végkifejletként pedig sokszor magával ragadja őket egy számunkra ismeretlen helyre, dimenzióba.
Slenderman karaktere ösztönös emberi félelmekre épít, talán ennek is köszönhető hatalmas népszerűsége. Az arc nélküli, de mégis humanoid karakter néma jelenléte a fokozatosan erősödő rettegést a végletekig tudja fokozni, míg végül az áldozat moccanni sem mer. Kiszámíthatatlansága még hátborzongatóbbá teszi az ember számára, hiszen a már jól ismert gonosz lényekkel (szellemek, démonok, természetfeletti lények stb.) ellentétben teljesen indokolatlanul és váratlanul, minden előzményt nélkülözve bukkan fel. Nem szükséges hozzá senkit megölni, nem kell megidézni, kapcsolatba lépni vele, kutatni, régi iratokat tanulmányozni, hinni benne, ő anélkül is bármikor megjelenhet - legalábbis a mítosz szerint.
Egy idő elteltével megjelentek a Slendermannel kapcsolatos játékok, novellák, hamis internetes naplók, hangfelvételek, sőt a Marble Hornets nevű, a YouTube-on megtalálható online sorozat is nagy népszerűségnek örvend. Nemrégiben azonban két olyan eset is történt, amely a Slenderman-mondakör árnyoldalához tarozik. 2014. május 31-én a Wisconsin állambéli Waukeshában két, tizenkét éves lány kis híján megölte társukat, mivel úgy gondolták, az áldozat segítségével Slenderman megidézhető lesz. Néhány nappal később, Slenderman „megszületésének” évfordulóján Cincinattiben egy tinédzser fiú megtámadta édesanyját. Mint utóbb kiderült, a fiú komoly mentális zavarokkal küzdött, és a karakter megszállottja volt.
Annak ellenére, hogy Slenderman puszta kitalációra épül, mégis rendkívül érdekes jelenség, amely korunk egyik meghatározó alakjává vált a paranormális jelenségek palettáján. A karakterrel kapcsolatos játékok közül pedig csak ajánlani tudom a percek alatt elérhető Slender - The Eight Pages című egyszerű, de annál nagyszerűbb kis programot, amely egyedül, sötétben, fülhallgatóval játszva remek szórakozást biztosíthat.