Ahogyan azt a két héttel ezelőtti cikkben ígértem, tovább folytatom az olyan tárgyak bemutatását, amelyek állítólagosan valamilyen átkot hordoznak, esetleg balszerencsét hoznak tulajdonosukra, vagy esetleg elég csupán valamilyen kapcsolatba kerülni velük ahhoz, hogy különös jelenségeknek lehessünk részesei.
Thomas Busby széke
Sok olyan tárgy van, amelyek bizarr vagy meghökkentő külsejüknél fogva első látásra is könnyen óvatosságra sarkallhatják az érdeklődőt. Esetleg elég csupán az olyan dolgokra gondolni, amelyek főként a horrorfilmeknek és a városi legendáknak köszönhetően néha már indokolatlanul is képesek félelmet generálni sokakban. Akárhogy is vesszük, egy hétköznapi szék semmiképp nem tartozik az ilyen esetek közé, őszintén szólva, az embernek sok minden eszébe jutna egy ülőalkalmatosságról, de ezek közt valószínűleg nem szerepelne az, hogy az adott tárgy átkozott lenne. Ennek ellenére létezik egy szék, amely körül évszázadok óta baljós legendák és furcsa történetek keringenek.
Ahhoz, hogy az állítólagosan elátkozott Busby-szék történetét megértsük, egészen a XVII-XVIII. századig kell visszatekintenünk. Az 1600-as évek legvégén egy Daniel Awety nevű férfi egy Észak-Yorkshire-ben található településre költözik, ami a Kirkby Wiske nevet viseli. Pénzkereseti forrása kevéssé volt tisztának mondható, ugyanis a jó Daniel pénzhamisítóként munkálkodott, ezért a kis lélekszámmal rendelkező városka kiváló terep volt számára, hiszen tevékenységét szinte észrevétlenül űzhette. Egy rendkívül alacsony áron vásárolt farmon rendezte be főhadiszállását, ahol a hamis valutákat zavartalanul gyárthatta. Az idillnek azonban hamar kezdett vége szakadni, amikor szerelem szövődött Daniel lánya és egy helybéli férfi, Thomas Busby közt.
Thomasnak nem csupán Daniel lánya tetszett meg, hanem a könnyen jött pénz bűvöletébe esve ezentúl bűntársként működött együtt a pénzhamisító műhelyben. Azonban Thomas és Daniel közt egyre gyakoribbak voltak a veszekedések, állítólag főként azért, mert Danielnek nem tetszett lánya párválasztása. Az egyre mérgesedő konfliktus egy kocsmai vitában tetőzött, a korabeli szemtanúk szerint a talajrészeg Thomas még azt is Daniel fejéhez vágta, hogy nem elég, hogy kapcsolatát akarja feldúlni, de a veszekedés közben még a kedvenc székén is ül. A vita újabb problémákat és botrányokat szült, mígnem egy este Thomas agyonverte egy kalapáccsal a méltatlankodó apóst. Az ügy során egyértelmű volt Thomas bűnössége, így 1702-ben kötél általi halálra ítélték. Az elítélt utolsó kívánsága az volt, hogy hadd igyon még egyet a kedvenc székében, amit meg is engedtek neki. Az elfogyasztott utolsó ital után Thomas kijelentette, hogy ezentúl, aki a székbe ül, meg fog halni.
Sokan szórtak már átkokat a kivégzésük előtt, ezeknek egy jó része csupán üres és elkeseredett fenyegetőzés volt, de voltak esetek, amikor zavarbaejtő események következtek az elhangzottak után (elég, ha az egyik legközismertebb példára, Jacques de Molay átkára gondolunk). Thomas Busby esetében valóban történt néhány olyan dolog, ami figyelemre méltó. A fogadó akkori tulajdonosa egy jó üzleti készségekkel megáldott ember volt, így rögtön kihasználta a lehetőséget, és vendégcsalogató gyanánt helyezte ki a széket. A fogás pedig be is jött, hiszen egyre többen látogatták meg a kocsmát, hogy szemügyre vegyék a szóban forgó széket, a bátrabbak pedig bele is ülhessenek, az évek során pedig a fogadót át is nevezték Busby Stoop Innre.
Általában rendkívül nehéz elkülöníteni a városi legendák igazságalapját, most sincs ez másként, így az objektivitás jegyében tegyük félre az állítólagos 63 áldozatról szóló történeteket, és vegyük csupán a dokumentált eseteket. Az 1800-as évek végén egy kéményseprő beleül a székbe, másnap reggel pedig felakasztott holttestére bukkannak rá nem messze a helytől, ahol anno Thomast kivégezték. A második világháború során egy kanadai légitámaszpontot építettek fel a környéken, így a kocsma forgalmának egy jelentős részét az oda járó, kimenőt kapott katonák adták. Úgy tartották, aki beleült a székbe, sosem tért vissza a küldetésről, ahova szólította a kötelessége (erről a támaszpontról főként a németeket bombázó gépek szálltak fel). Később, 1967-ben két pilóta ül bele a székbe, pár órával később halálos közlekedési balesetet szenvednek. Egy, a közelben zajló építkezésen dolgozó munkáscsapat a kocsmában iszogatva ráveszi egyik tagját, hogy foglaljon helyet a legendás székben, az egyébként tetőfedéssel foglalkozó fiatalember még aznap leesik a tetőről, és meghal. Ezek után a tulaj úgy dönt, elzárja a széket az alagsorba, hogy ne okozzon több problémát. Egy takarítónő a munkától megfáradva beleül a székbe, nem sokkal ezután meghal agyrákban. Egy, a kocsmához csomagot szállító futár beleül a székbe, mit sem tudván annak múltjáról, sőt meg is kérdezi a tulajtól, miért tartja azt elzárva, hiszen nagyon kényelmes, pár órával később ő is baleset következtében meghal.
Ez volt az utolsó csepp a pohárban, a Busby Stoop Inn tulajdonosa úgy dönt, megszabadul a széktől, és végül 1978-ban a helyi múzeumnak adja. Napjainkban a hírhedt bútor a Thursk Museum falára szögezve található, hiszen a múzeum üzemeltetői jobbnak látták, ha ilyen módon megakadályozzák, hogy bárki a székre üljön.
Nyilvánvalóan több elmélet is létezik a jelenség magyarázatára. Akadnak olyanok, akik szerint a széket körbelengő misztérium csupán egy jól sikerült üzleti fogás, a balesetek pedig csak véletlen egybeesések. Mások szerint Thomas Busby átka valóban megfogant, és ennek köszönhető a székhez köthető rengeteg tragédia. Érdekesség, hogy állítólagosan a széket megvizsgálva arra jutottak, hogy korántsem olyan idős, mint amilyennek kellene, hiszen jóval később készült. Ha ez igaz, az átokban hívők számára újabb kérdés merül fel, hiszen ha a szék nem Thomas eredeti kedvenc széke, akkor mi okozza a rengeteg halálesetet. Vannak, akik azt állítják, hogy sok más átokhoz (pl. voodoo) hasonlóan a balszerencse csak azokat sújtja, akik hisznek a tárgy valódi erejében, így valamiféleképp determinálják sorsukat.
A rengeteg elmélet közül mindenki kiválaszthatja a neki tetszőt, de akármi is az igazság, Thomas Busby székének története egyedülálló és érdekfeszítő, ami talán még több kutatást és utánajárást igényelne, hogy egyszer, valamikor a jövőben megtudhassuk, van-e alapja a legendának, vagy csupán egy jól felépített átveréssel van dolgunk.
(folytatása következik...)