Előző
[Sorozatok]
Scream Queens 1x02
Mint korábban már említettük, ebben a rovatban a kriptozoológiával is foglalkozni fogunk, s miután a Molyemberről és a Slendermanről is beszámoltunk, ma elhoztam nektek személyes kedvencemet, a francia (még szép) gévudan-i rémet.
Mint múltkor arról már beszámoltunk, ebben a rovatban a kritozoológiával is foglalkozni fogunk,s miután a Molyemberről és a Slenderman-ról is beszámoltunk, ma elhoztam nektek az én személyes kedvencemet, a francia (még szép) Gévudan-i Rémet.
Amiben különbözik a városi legendák creepy lényeitől a fenevad, hogy létezését, korabeli feljegyzések és fametszetek támasztják alá. Gévudan, egy franciaországi terület, Lozére megyében. Itt szedte a 18. században áldozatait hat éven keresztül, 1764 – 70 között egy rejtélyes bestia. A leírások szerint a támadó, egy óriási, tehén méretű, farkasszerű lény volt, kutya fejjel, hegyes fülekkel, vöröses bundáját pedig fekete csíkok borították.
Az első feljegyzett támadásra 1764-ben került sor, az állat egy nőt támadott meg, aki szerencsésen megúszta a támadást, mivel körbe volt véve szarvasmarháival, így az állat nem jutott a közelébe. Innentől kezdve megszaporodtak a támadások, melyek áldozatai főként állataikat legeltető nők voltak. A farkasszerű lény torokra és fejre ugrott, ami a ragadozók ismertető jele, a terület lakosai pedig egyre jobban estek pánikba. Egyesek fiatal példánynak, mások idősnek írták le, és olyanok si akadtak, akik szerint az állat párban portyázott.
1765-ben a rengeteg bejelentés XV. Lajos, francia királyhoz is eljutott, aki megbízta az utolsó észlelőket, Jacques Portefaix-ot és hét barátját, hogy kutassák fel a szörnyet és fogják el. Mivel a helyiek lassan már mindennapos terrorban éltek, a francia állam elrendelte a fenevad elfogását, ezt pedig mindenben támogatta. Mivel hetekkel később sem sikerült levadászni az állatot, képzett farkas vadászok érkeztek a területre, és több eurázsiai példányt is kilőttek, azt hívén, hogy a tettest terítették le. Az egyik kivégzett farkas 1, 5 méter hosszú volt, 80 cm magas, s mivel ekkora állattal még nem találkoztak, kijelentették, hogy sikerült megölniük a fenevadat. Csakhogy 1769 decemberében újabb támadásról számoltak be.
Végül egy helyi vadásznak sikerült leterítenie az állatot, 1770. június 19-én. Jean Chastel elmondása szerint épp a Bibliából olvasott, mikor az állat elé lépett, de nem bántotta, így meg tudta ölni. A Biblia motívuma nyilván túlzás, de az, hogy az állat nem támadott megalapozza az egyik legelfogadottabb teóriát, miszerint a fenevad gazdája maga Jean Chastel volt. Több túlélő is beszámolt arról, hogy a fenevad közelében egy embert is látott, akit nem támadott meg, Chastelnek pedig még hiénái is voltak, így elképzelhető, hogy ő maga tenyésztett ki egy fenevadat, hogy kedvtelésből rászabadítsa a helyiekre. Mások úgy véli, hogy egy már kihalt állatfajról van szó, az Andrewsarchus-ról, ami kinézetileg teljes mértékben megegyezik a korabeli ábrázolásokkal. Vannak, akik szerint egy kutya-farkas keverékkel terrorizálta a falusiakat, míg mások szerint, egy vaddisznó bőrrel álcázott masztiff volt az.
Összességében soha nem fogjuk tudni pontosan mi történt, de nagyon valószínű, hogy az álalt tényleg létezett, hisz az áldozatok is valódi emberek voltak. Jean Chastelt hősként ünnepelték, a tetemet kitömték és kiállították – bár az utókor számára sajnos nem maradt meg.
2001-ben a franciák feldolgozták a történetet egy akció-horror keretén belül, Farkasok szövetsége (Le pacte des loups) címen. Az alkotás az egyik legismertebb teóriát dolgozza fel, főbb szerepekben Vincent Cassel-el, Monica Belluccival és a Magasfeszültségből ismert Philippe Nahon-nal.
Jónak tartom a filmet, bár a horrorisztikus elemek kissé visszaszorulnak az akciójelenetek miatt. A lény maga sajnos nem sikerült túl jól, nem hasonlít az ábrázolásokra, és nagyon ócska CGI-vel van kivitelezve. Akit megfogott a történet, nézze meg azért, mert szórakoztató és a Bellucci Cassel páros most is remekel!Mint múltkor arról már beszámoltunk, ebben a rovatban a kritozoológiával is foglalkozni fogunk,s miután a Molyemberről és a Slenderman-ról is beszámoltunk, ma elhoztam nektek az én személyes kedvencemet, a francia (még szép) Gévudan-i Rémet.
Amiben különbözik a városi legendák creepy lényeitől a fenevad, hogy létezését korabeli feljegyzések és fametszetek támasztják alá. Gévudan egy franciaországi terület, Lozére megyében. Itt szedte a 18. században áldozatait hat éven keresztül, 1764-70 között egy rejtélyes bestia. A leírások szerint a támadó egy óriási, tehén méretű, farkasszerű lény volt, kutyafejjel, hegyes fülekkel, vöröses bundáját pedig fekete csíkok borították.
Az első feljegyzett támadásra 1764-ben került sor, az állat egy nőt támadott meg, aki szerencsésen megúszta az incidenst, mivel körbe volt véve szarvasmarháival, így az állat nem jutott a közelébe. Innentől kezdve megszaporodtak a támadások, melyek áldozatai főként állataikat legeltető nők voltak. A farkasszerű lény torokra és fejre ugrott, ami a ragadozók ismertetőjele, a terület lakosai pedig egyre inkább pánikba estek. Egyesek fiatal példánynak, mások idősnek írták le, és olyanok is akadtak, akik szerint az állat párban portyázott.
1765-ben a rengeteg bejelentés XV. Lajos francia királyhoz is eljutott, aki megbízta az utolsó észlelőket, Jacques Portefaix-t és hét barátját, hogy kutassák fel a szörnyet, és fogják el. Mivel a helyiek lassan már mindennapos terrorban éltek, a francia állam elrendelte a fenevad elfogását, ezt pedig mindenben támogatta. Mivel hetekkel később sem sikerült levadászni az állatot, képzett farkasvadászok érkeztek a területre, és több eurázsiai példányt is kilőttek, azt hívén, hogy a tettest terítették le. Az egyik kivégzett farkas 1.5 méter hosszú volt, 80 cm magas, s mivel ekkora állattal még nem találkoztak, kijelentették, hogy sikerült megölniük a fenevadat. Csakhogy 1769 decemberében újabb támadásról számoltak be.
Végül egy helyi vadásznak sikerült leterítenie az állatot, 1770. június 19-én. Jean Chastel elmondása szerint épp a Bibliából olvasott, mikor az állat elé lépett, de nem bántotta, így meg tudta ölni. A Biblia motívuma nyilván túlzás, de az, hogy az állat nem támadott, megalapozza az egyik legelfogadottabb teóriát, miszerint a fenevad gazdája maga Jean Chastel volt. Több túlélő is beszámolt arról, hogy a fenevad közelében egy embert is látott, akit nem támadott meg, Chastelnek pedig még hiénái is voltak, így elképzelhető, hogy ő maga tenyésztett ki egy fenevadat, hogy kedvtelésből rászabadítsa a helyiekre. Mások úgy vélik, hogy egy már kihalt állatfajról van szó, az Andrewsarchusról, ami kinézetileg teljes mértékben megegyezik a korabeli ábrázolásokkal. Vannak, akik szerint egy kutya-farkas keverékkel terrorizálta a falusiakat, míg mások szerint egy vaddisznóbőrrel álcázott masztiff volt az.
Összességében soha nem fogjuk tudni pontosan, mi történt, de nagyon valószínű, hogy az állat tényleg létezett, hisz az áldozatok is valódi emberek voltak. Jean Chastelt hősként ünnepelték, a tetemet kitömték és kiállították - bár az utókor számára sajnos nem maradt meg.
2001-ben a franciák feldolgozták a történetet egy akcióhorror keretén belül, Farkasok szövetsége (Le Pacte des loups) címen. Az alkotás az egyik legismertebb teóriát dolgozza fel, főbb szerepekben Vincent Cassellel, Monica Belluccival és a Magasfeszültségből ismert Philippe Nahon-val. Jónak tartom a filmet, bár a horrorisztikus elemek kissé visszaszorulnak az akciójelenetek miatt. A lény maga sajnos nem sikerült túl jól, nem hasonlít az ábrázolásokra, és nagyon ócska CGI-vel van kivitelezve. Akit megfogott a történet, nézze meg azért, mert szórakoztató, és a Bellucci-Cassel páros most is remekel!