Előző
[Sorozatok]
Scream Queens 1x05
A világ telis-tele van történetekkel, melyek főként szájról szájra terjednek, mindig kicsit igazodva az adott mesélő ízléséhez, értékrendszeréhez, mondanivalójához. Ezek a történetek feldolgoznak bizonyos problémákat, sokszor tanmesei szerepet töltenek be és úgy épülnek be a kollektív tudatba.
A városi legendák is ilyen mesék, bár több esetben valós alap szolgált melegágyul. Nem egy ilyen történet horrorisztikus. Van, amely egy tragédiát dolgoz fel, van, mely csak tanítói célt szolgál, de mindig hozzátársul az adott országra jellemző kultúra. Ezért is van megannyi változat egy-egy legendára. A mai cikkben Japán egyes vérfagyasztó városi legendáiról olvashattok.
Az Okiku baba
Míg régen csak Chucky és Tiffany voltak az egyedüli gyilkos babák, mára szinte közhellyé váltak a megszállt játékok. Nem Annabelle az egyetlen létező baba, akiről úgy tartják, hogy természetfeletti irányítás alatt áll. Japánban, a Mannenji templomban őrzik 1938 óta Okikut, a kimonós játékbabát, akinek magától nő a haja. A játékot 1918-ban vette a 17 éves Eikichi Suzuki kishúgának, Okikunak. A kislány nagyon szerette az újdonsült babáját, de nem sokkal később megbetegedett, és belehalt a náthába. Hagyományos módon eltemették őt a családi oltárba, és rendszeresen imádkoztak hozzá. Egyik nap észrevették, hogy a gyermek játékbabájának haja nőtt egy kicsit. A család természetesen meg volt róla győződve, hogy Okiku szelleme szállt bele a babába. Évekkel később, 1938-ban elköltöztek Sakhalinba, a játékot pedig a templomnak ajándékozták. Több tudós is megvizsgálta a misztikus babát, melynek haja folyamatosan nő, s rájöttek, hogy igazi, emberi haja van.
Hitobashira, az emberi pillér
Sok évvel ezelőtt egy városi legenda miatt, mely szerint egy emberi áldozat segíti az építkezést, embereket égettek el nagyobb építmények alatt, hidaknál, kastélyoknál, a ceremóniát pedig az isteneknek ajánlották. A kifejezést a munkálatok során életüket vesztő munkásokra is értik. A legenda szerint 323-ban Nintoku császár álmot látott, melyben két embert áldoztak fel a túláradó folyóknak, s áldozatuknak köszönhetően sikerült felépíteniük a védőgátat. Az emberi áldozatok építkezéseknél igen népszerűek voltak a 16. századig, ma már természetesen nem használják ezt a fajta módszert. A Maruoka Kastély Japán egyik legöregebb kastélya, és a legenda szerint alapja emberi áldozat. A történet szerint a kőfal folyamatosan összeomlott az építkezés során, mire az egyik hűbéres azt javasolta, hogy emberi áldozatot mutassanak be. A választás egy kétgyermekes, félszemű asszonyra esett, aki kikötötte, hogy az építész egyik gyermekéből csináljon szamurájt. A nőt elégették a tartóoszlop alatt, de gyermekéből nem lett szamuráj, ezért az anya szelleme minden év áprilisában visszatér a kastélyhoz, melynek sáncárkából kiönt a víz. A valóságban a kastély instabilitását tervezési hibák okozták. Mint a bevezetőben írtam, rendkívül sok változata lehet egy-egy legendának, s akik az emberi pillér olvasása közben a Kőműves Kelemen történetére gondoltak, nem tévedtek az összehasonlítással.
Teke-Teke
Szerintem az egyik legrémisztőbb japán városi legenda. Egy fiatal lány a vonatsínekre esett, a beérkező vonat pedig kettévágta. A lány ezután bosszúálló kísértetként, azaz Onryióként tért vissza, hogy revansot vegyen saját torzsága miatt. Kezein vagy könyökén húzza felsőtestét, egyik kezében kaszát vagy fűrészt cipelve, melyek egy furcsa, kaparászó hangot adnak ki. Ha éjszaka valaki összetalálkozik vele, és nem elég gyors, kettéhasítja áldozatát. Egyesek szerint a lányt Kashima Reikónak hívták, aki áldozatait kérdezgeti, hol vannak a lábai. A történet szerint azt kell válaszolni neki, hogy a Meishin állomáson, és Kashima Reikóhoz tartoznak.
Egy korai változatban egy iskolásfiú éppen hazafelé sétált éjszaka, mikor észrevett a fiúiskola ablakában egy gyönyörű, könyöklő lányt. Ideje sem volt elgondolkozni, hogy mit keres ott a gyönyörű lány, mert az kivetette magát az ablakon, felfedve torz testét, és kettéhasította a fiút.
A legendából film és anime is született.
Tomino pokla
Ez a legenda egy vershez köthető, melyet Yomota Inuhiko jegyzett le, és egyetlen olvasási módja, ha az ember magában olvassa a művet. Ha hangosan olvassa fel valaki a verset, a történet szerint szembe kell néznie Tomino lelkével, aki maga írta a költeményt, hogy megbosszulja szülei tettét, akik a pincébe bezárva halálra éheztették. A legenda nyugati megfelelője a Kampókéz és a Bloody Mary.
A kígyónő legendája
A legelterjedtebb változat szerint a kígyónő, azaz Nure-onna a Kyūshū szigetének yōkaija, egy óriási tengeri kígyó, női felsőtesttel. Gyanútlanul fürdőzők a célpontjai, kiket legtöbbször női arcával ejt csapdába, fuldoklót játszva. Mikor áldozatát tőrbe csalta, kiemelkedik a vízből, egyetlen pillantásával megbénítja áldozatát, hosszú nyelvével pedig kiszívja a vért a testéből. Mások szerint Nure-onna a vízpartoknál mossa a haját, és szépségével vonzza magához a férfiakat s nőket egyaránt. De ha túl közel merészkedik valaki hozzá, feldühödik, és megöli az illetőt. Egyesek pedig úgy tartják, hogy a majdnem 300 méter hosszú kígyófarkával a nő fákat tud kicsavarni, tápláléka pedig az ember. A kígyónő legendája visszanyúlik a 18. századik, mert alakja megtalálható különböző képtekercseken és feljegyzésekben egyaránt.
Kuchisake-onna
Egy másik hátborzongató női alak. A legenda szerint egy gyönyörű nő volt, aki tudatában is volt ennek, éppen ezért kiélvezte a férfiak csodálatát, s bár férjnél volt, folyamatosan csalta őt. A férj egy nap, megelégelve hitvese félrelépéseit, kardot rántott, és felhasította a nő arcát fültől fülig, hogy senki se lássa szépnek mostantól. A nő bosszúra esküdött. Azóta hosszú ballonkabátban, sebét orvosi maszkkal takarva rója az utcákat, főként gyerekeket kérdőre vonva, hogy szépnek tartják-e. Ha nemleges választ kap, a Szétszabdalt szájú nő egy óriási ollót húz elő, amivel felnyársalja áldozatát. Ha a válasz igen, letépi a maszkját, s újra felteszi a kérdést. Ha mindezek után a válasz ismételten igen, a nő ugyan úgy fültől fülig vágja áldozata száját. Mikor a megkérdezett felnőtt és házas, akkor Kuchisake-onna elnézést kér, és távozik. 2007-ben egy halottkém utánajárt a legendának, ami miatt a 70-es évek végén meg kellett kétszerezni a járőröző rendőröket, kutatásai során rátalált egy nőre, aki akkortájt szenvedett autóbalesetet, majd orvosi maszkban zaklatott gyerekeket. Miután elkapták és kórházba szállították, a maszk levétele után meglátták, hogy szája fültől fülig fel van hasítva.
Ezt a legendát is feldolgozta a filmipar.