Nagyon sok olyan legendás, misztikus teremtmény van, mely örömet okoz a gyerekeknek, jó cselekedeteiről híres, de könnyen az ellentétére fordítható és rémálomba illő gonosz kerekedik belőle, ilyenek például a bohócok és maga a Mikulás is. Már a Mikulás hagyományában is van valami rémisztő, hisz listát vezet arról, kik voltak jók, s kik rosszak, a bűnösöket pedig szénnel „jutalmazza”, illetve segítői, a krampuszok, más vidékeken Fekete Péter segédkezik a büntetésekben. A szülők fegyelmezési eszközként is használhatják, hogy csemetéjük egész évben jól viselkedjen, különben a Télapó nem hoz ajándékot, csak szenet, illetve máshol karácsony napján érkezik a szakállas jótevő. Egy gyerek feltétlenül megbízik olyan lényekben, melyek örömet okoznak számára, főleg, ha ő egy pocakos, ősz szakállú nagypapa. Éppen ezért rémisztő, ha filmekben, de sajnos életben is valaki kihasználja ezt a bizalmat, és ezt a jóságos karaktert gonosz célokra használja. Ahogy a bohóc figurát is sikerült elmebetegeknek örökre megbélyegezniük, a Mikulással is elbántak, nem is olyan rég. 2008-ban Bruce Jeffrey Padro, télapó-jelmezben kilenc embert végzett ki kegyetlen módón. Akkor ment el az esze, mikor felesége beadta a válókeresetet, miután megtudta, férje éveken keresztül titkolta vérszerinti fiát, ki még csecsemőkorában kiesett az ablakon és az agykárosodás következtében kerekesszékbe kényszerült. Padro már szeptemberben felkészült a gyilkosságsorozatra, megvette a több mérettel nagyobb jelmezt, majd december 26-án apósa házához ment, ahol végzett az ajtót nyitó kislánnyal, ex feleségével, annak szüleivel, nővérével, és gyermekével, valamint két bátyjával és azok feleségeivel, rájuk gyújtotta a házat, majd öngyilkos lett. Ezek a sajnálatos tettek, hogyha egy közismert figura bőrében történnek, meg örökre megbélyegzik őket. Valamint megihletik a filmipart.
A 2010-es Csendes éj (Silent night), egy 1984-es slasher újragondolása. Az eredetit egyszer láttam, nem hagyott semmilyen nyomot bennem. Az új változat pedig egész jó szórakozást nyújt. Kerettörténetről igazból nem beszélünk, csak egy szálról, mely összeköti a Mikulás gyilkosságait. Aubrey Bradimore (Jaime King), helyettes tisztet berendelik az örsre, hogy tartsa szemmel a kisváros Mikulásait, járőrözzön. Sokat nem tudunk meg róla, egyedül tölti a karácsonyt, valakit elvesztett, illetve szeretne felnőni a munkájához, melyben apja a példaképe, de az arrogáns seriff (Malcolm McDowell) nem igazán segíti a munkáját. Egy bejelentés után Aubrey megtalálja, az egy hete eltűnt rendőrtisztet, felrobbant karácsonyi égőkbe csomagolva. A cselekmény körülbelül abban ki is merül, hogy a film hátralévő részében a Mikulás ámokfutását, és a rendőrök hajszáját látjuk. A gyilkos megvalósítását illetően nincs panasz, nekem külön tetszett, hogy nem egy tipikus télapó-jelmezes, nagypapa gyilkol, hanem egy elmebeteg, aki felvette a klasszikus piros ruhát és egy maszkot készített el, mint arcot, mely igen erős utalás az Alice, édes Alice horrorra. Ami még pozitívum, a gyilkosnak van indítéka, megbüntet minden bűnöst a városban, van is kiket, mindegyikük egy fejezet az emberiség ótvarában, kezdve a perverz paptól, a kokainos szoft-pornóson keresztül a zsarnok kislányig. A kivitelezés igen kreatív, a megtörtént esetet több pontban is átemelték. Az operatőri munka, és a képi világ kifogástalan, de néhol irritálóan komolyan akarja magát venni a film. Senki ne számítson megváltásra, de aki a karácsonyi vacsorát egy hentelős mozival szeretné emészteni, annak csak ajánlani tudom.
Szerintem: 10/6
Mindenkinek Békés, Boldog Karácsonyt Kívánok!
Nagyon sok olyan legendás, misztikus teremtmény van, mely örömet okoz a gyerekeknek, jó cselekedeteiről híres, de könnyen az ellentétére fordítható, és rémálomba illő gonosz kerekedik belőle. Ilyenek például a bohócok és maga a Mikulás is.
Már a Mikulás hagyományában is van valami rémisztő, hisz listát vezet arról, kik voltak jók s kik rosszak, a bűnösöket pedig szénnel „jutalmazza”, illetve segítői, a krampuszok, más vidékeken Fekete Péter segédkezik a büntetésekben. A szülők fegyelmezési eszközként is használhatják, hogy csemetéjük egész évben jól viselkedjen, különben a Télapó nem hoz ajándékot, csak szenet, illetve máshol karácsony napján érkezik a szakállas jótevő. Egy gyerek feltétlenül megbízik olyan lényekben, melyek örömet okoznak számára, főleg, ha ő egy pocakos, ősz szakállú nagypapa. Éppen ezért rémisztő, ha filmekben, de sajnos az életben is valaki kihasználja ezt a bizalmat, és ezt a jóságos karaktert gonosz célokra használja. Ahogy a bohócfigurát is sikerült elmebetegeknek örökre megbélyegezniük, a Mikulással is elbántak, nem is olyan rég.
2008-ban Bruce Jeffrey Padro télapójelmezben kilenc embert végzett ki kegyetlen módón. Akkor ment el az esze, mikor felesége beadta a válókeresetet, miután megtudta, férje éveken keresztül titkolta vér szerinti fiát, aki még csecsemőkorában kiesett az ablakon, és az agykárosodás következtében kerekesszékbe kényszerült. Padro már szeptemberben felkészült a gyilkosságsorozatra, megvette a több mérettel nagyobb jelmezt, majd december 26-án apósa házához ment, ahol végzett az ajtót nyitó kislánnyal, exfeleségével, annak szüleivel, nővérével és gyermekével, valamint két bátyjával és azok feleségeivel, rájuk gyújtotta a házat, majd öngyilkos lett. Ezek a sajnálatos tettek, hogyha egy közismert figura bőrében történnek, örökre megbélyegzik őket. Valamint megihletik a filmipart.
A 2012-es Csendes éj (Silent Night) egy 1984-es slasher újragondolása. Az eredetit egyszer láttam, nem hagyott semmilyen nyomot bennem. Az új változat pedig egész jó szórakozást nyújt. Kerettörténetről igazából nem beszélhetünk, csak egy szálról, mely összeköti a Mikulás gyilkosságait. Aubrey Bradimore (Jaime King) helyettes tisztet berendelik az őrsre, hogy tartsa szemmel a kisváros Mikulásait, járőrözzön. Sokat nem tudunk meg róla, egyedül tölti a karácsonyt, valakit elvesztett, illetve szeretne felnőni a munkájához, melyben apja a példaképe, de az arrogáns seriff (Malcolm McDowell) nem igazán segíti a munkáját. Egy bejelentés után Aubrey megtalálja az egy hete eltűnt rendőrtisztet, felrobbant karácsonyi égőkbe csomagolva. A cselekmény körülbelül abban ki is merül, hogy a film hátralévő részében a Mikulás ámokfutását és a rendőrök hajszáját látjuk.
A gyilkos megvalósítását illetően nincs panasz, nekem külön tetszett, hogy nem egy tipikus télapójelmezes nagypapa gyilkol, hanem egy elmebeteg, aki felvette a klasszikus piros ruhát, és egy maszkot készített el mint arcot, mely igen erős utalás az Alice, édes Alice horrorra. Több utalás is található a filmben, például a Péntek 13-ra (agancsra akasztás), a Halloweenre (a gyilkos fizikuma, némasága), illetve színezés terén a Suspiriára. Ami még pozitívum, a gyilkosnak van indítéka, megbüntet minden bűnöst a városban, van is kiket, mindegyikük egy fejezet az emberiség ótvarában, kezdve a perverz paptól a kokainos szoftpornóson keresztül a zsarnok kislányig. A kivitelezés igen kreatív, a megtörtént esetet több pontban is átemelték. Az operatőri munka és a képi világ kifogástalan, de néhol irritálóan komolyan akarja magát venni a film. Senki ne számítson megváltásra, de aki a karácsonyi vacsorát egy hentelős mozival szeretné emészteni, annak csak ajánlani tudom.
Szerintem: 6/10
Mindenkinek békés, boldog karácsonyt kívánok!