Előző
[Thriller]
The Hateful Eight - Aljas nyolcas (2015)
Ha az ember dokumentumfilmekre gondol, egy maroknyi tudóst képzel maga elé, steril vászon előtt, száraz tényeket sorolva, vagy éppen csodás természeti képeket, Attenborough mester narrációjában. De a dokumentumfilmek, főleg mostanában olyan tartalmat szolgáltatnak, amit van, hogy az adott témában sem sorozat, sem film képében nem kapunk meg olyan részletességében, izgalmasságában. Vannak olyan bűnesetek, gyilkosságok, eltűnések, természetfeletti anomáliák, melyek akár több évtizeddel később is képesek foglalkoztatni a társadalmat, folyamatosan a közbeszédben előforduló témák alapjául szolgálnak, előszeretettel konspirálnak körülöttük és keresik a lehetséges megoldásokat. Fejlett technikánknak köszönhetően pedig van, hogy több évtizedes aktákban fedeznek fel új nyomokat, melyek akár meg is változtathatnak bizonyos véglegesnek vélt következtetéseket.
Persze napjainkban zseniális sorozatok és filmek készülnek megtörtént esetekből, hogy csak pár példát említsek ott az American Crime Story, melynek első évada az O.J. Simspon pert, második pedig a Gianni Versace gyilkosságot dolgozza fel. Ott a The Fall, amit főként Ted Bundy ihletett, érkezik Tarantino Manson gyilkosságokról szóló filmje, szóval el vagyunk látva rendesen. Mégis, egyes témák feldolgozatlanok maradtak klasszikus filmes értelemben, de bizonyos dokumentumfilmek simán pótolják a hiányt.
Ebben a cikkben összegyűjtöttem pár, szerintem rendkívül érdekfeszítő dokumentumfilmet az elmúlt évtizedből, melyeket érdemes végignézni.
The Jinx – Az elátkozott: Robert Durst halálos élete (2015)
A HBO ismert a hihetetlenül magas színvonalú sorozatairól, de a 2015-ös dokumentumfilm-sorozata elképzelhető, hogy a valaha volt legjobb dokumentumfilm. Andrew Jarecki 2003-ban tört be a köztudatba, szintén dokumentumfilmmel, a Capturing Freedmans-szal, ahol egy köztiszteletben álló családról rántotta le a leplet. 2010-ben mozifilmet forgatott Robert Durst életéről, Ryan Goslinggal és Kirsten Dunst-tal a főszerepben.
Robert Durst New York egyik legnagyobb ingatlanmágnás családjának a leszármazottja, ő maga mégsem erről vált hírhedtté. A köztiszteletben álló férfi életét beárnyékolta felesége, Kathy eltűnése. Az esetet két évtized után sem tudták megoldani, rengeteg ellentmondás övezte a gyilkosságokkal kikövezett ügyet, melyek közepén maga Robert állt, mégsem sikerült sohasem egyértelmű bizonyítékkal alátámasztani, hogy köze van felesége, legjobb barátja, szomszédja eltűnéséhez és halálukhoz.
2015-ben, bemutatták Andrew Jarecki legújabb dokumentumfilm-sorozatát, a The Jinx-szet, melyben minden egyes nyomot újra átnyálaznak, dramatizálják a fordulópontokat, végigmennek Durst életének minden egyes részletén és maga a férfi is interjút ad a rendezőnek. A nyomozás közben véletlenül újabb bizonyítékot fedeznek fel, ami vérfagyasztó pontot tesz a történet végére. A hatrészes sorozat utolsó öt perce pedig az egyik leghátborzongatóbb fordulatot hordozza, amihez egyik Holtodiglan típusú thriller sem fogható.
Vétek kihagyni!
The Case of: JonBenét Ramsay (2016)
Szerintem nagyon sokan ismerik JonBenét Ramsayt, aki pedig nem, keressen csak rá a névre, garantált, hogy el fog szorulni a szíve. JonBenét hatéves szépségkirálynő volt, akit brutálisan meggyilkoltak 1996-ban. A gyilkosság mai napig megoldatlan, és azóta is köztudatban van, hihetetlenül megviselte Amerikát az eset. Rengeteg az önellentmondás a nyomozás és a három fő teória között, rendkívül izgalmas téma, mégsem dolgozták még fel sorozat, vagy film formájában. Több dokumentumfilm is született a nyomozás alapján, de a legtöbb a három, ismert teóriát járja körül, kihagyva nagyon fontos tényezőket, amiket a nyomozás során is folyamatosan – szándékosan – figyelmen kívül hagytak.
Az első és legbiztosabb teória szerint a kislány gyilkosát a családban kell keresni, sokáig a szülőket gyanúsították, mert tönkretették a helyszínt, hónapokig nem lehetett külön kihallgatni őket és inkább a média felé nyitottak.
A második teória külső behatolót gyanúsít, a hivatalos álláspont ezt az elméletet támasztja alá, annak ellenére, hogy laikusok számára is egyértelmű, hogyha a törött ablak sarkaiban érintetlen pókháló feszült, nem férkőzhetett be idegen. Hogyha valóban félresikerült emberrablás lett volna, váltságdíjért, a zsarolók nem a Lindberhg-bébi és a Mel Gibson főszereplésével készült Váltságdíj című film fordulatait utánzó, három oldalas (!) zsarolólevelet hagytak volna a tetthelyen.
A harmadik elmélet szerint egy pedofil végzett az apró szépséggel, több gyanúsított is volt, egy valószínüleg feltűnési viszketegségben szenvedő pedofil pedig magára is vállalta, tíz évvel később, de a bizonyítékok nem támasztották alá ezeket a teóriákat.
Van viszont egy elmélet, amit az összes bizonyíték alátámaszt, az első perctől kezdve. James Kolar 2002-ben csatlakozott a nyomozáshoz, valamennyi nyomozati anyaghoz hozzáfért, mindent újra átnyálazott, és vérfagyasztó következtetésre jutott. A férfi következtetéseit alátámasztja a 2013-ban nyilvánosságra hozott Legfelsőbb Bírósági vádirat is, a nyomozást pedig szakértők segítségével, dramatizálással, viselkedéselemzéssel és rekreációval újra végigjárta a a 2016-os The Case of: Jonbenét Ramsay dokumentumfilm sorozat is.
Formális befejezést mai napig nem kapott az ügy, de James Kolar és a CBS dokumentumfilm szakértői végre egy bizonyított, hihetetlenül felkavaró és megrázó lezárással tiszteleghettek a kislány emléke előtt.
Anya gyilkos kincse – Mommy Dead and Dearest (2017)
DeeDee Blanchard és lánya, Gypsy Rose hihetetlen nagy közszeretetetnek örvendek éveken át. A lány különböző betegségek és fejlődési rendellenességek miatt kerekesszékbe kényszerült, az életét gyógyszerek és műszerek segítségével sikerült csak fenntartani, mégis a kislány és édesanyja rendkívül életigenlő hozzáállásukról váltak híressé. Rengeteg adománynak köszönhetően a fél világot is bejárhatták, kapcsolatuk a közösségi médián keresztül mesésnek tűnt. Mígnem DeeDee lányával közös Facebook oldalára 2016-ban valaki ki nem írta a következőket:
„A ribanc halott!”
„Rohadtul lemészároltam azt a dagadt disznót és megerőszakoltam az ártatlan kislányát... csak úgy sikított. lol”
Érthető módon az ismerősök, szomszédok megrökönyödtek, bár azt hitték, hogy valaki rosszakaró feltörte a fiókot, értesítették a rendőrséget. Egyértelműnek tűnt, hogy Gypsy az elkövető, ő ölte meg a saját anyját, de ami még bizarabb volt, a lány teljesen egészséges emberként élt, járt és visszamaradott sem volt. Iszonyatos titkok derültek ki, melyekhez az anyja megölése volt a kulcs.
Mégis mi történt igazából? A mozgásban korlátozottnak, szellemileg visszamaradottnak hitt, más és más betegségben szenvedő lány hogyan követhette el a gyilkosságot? Mi volt az indítéka? Miért hazudtak az állapotáról? A megoldás az idei Anya gyilkos kincse című dokumentumfilmből derül ki, de az igazság olyan csavaros, hogy arra senki sem számíthatott. Ez az ügy olyan vérfagyasztó, hogy egyetlen fiktív horrorfilm sem tudná überelni.
Killer legends (2014)
Városi legendák. Mind ismerünk egyet, és mind hiszünk valamelyikben. Ki ne hallott volna a kampós elmebetegről, kinek legendája nélkül a Péntek 13 sem létezne? Ösztönösen bizarrnak találjuk sok esetben egy bohóc látványát, és egy piros orros mosoly elég ahhoz, hogy horrorisztikus hangulatot kölcsönözzön a látványnak, bárhol is látjuk. Már kiskorunkban megtanultuk, hogy édességet idegenektől nem fogadunk el, hisz ki tudja nem-e mérgezett. Az ösvényről nem tévedünk le és almákat is megbízható forrásból szerezzük be.
Vajon a sok közhelyes, kollektív társadalmi tudatban létező urban hoaxnak hol a gyökere? Honnan erednek, mi indította útjára a legendákat? Miért hisszük el évtizedek után is, hogy van valóságtartalmuk?
Joshua Zeman és Rachel Mills négy városi legenda eredetét kutatja a 2014-es Killer legends című dokumentumfilmükben. Utánajárnak mi indította útjára, hogyan inspirálták a popkultúrát és filmipart A kampó, a cukros bácsi, a bébiszitter és a gyilkos bohóc legendák.
Blackfish – Egy kardszárnyú delfin története (2013)
Ez a dokumentumfilm kilóg kicsit az eddigiek sorában, de a címmel ellentétben nem egy természetfilmre kell asszociálni. Biztos vannak, akik emlékeznek a 2010-es esetre, mikor a SeaWorld leghíresebb kardszárnyú delfinje, Tilikum élő adás közben felfalta a gazdáját. A cég természetesen megpróbált kibújni a felelősség alól, állatvédők az orca veszélyességét hangsúlyozták, mi szerint felelőtlenség volt az idomároknak elkerítés nélkül dolgozniuk ekkora ragadozókkal.
a 2013-as Blackfish egy rendkívül felkavaró dokumentumfilm Tilikum 30 éves történetéről, melyben három haláleset is van. A SeaWorld egykori dolgozói, szakértők és állatvédők betekintést engednek ezeknek a hatalmas állatoknak az életébe, bizonyítják, hogy érzelmi intelligenciájuk még az emberekénél is nagyobb és ahogyan más állatokat kihasználó szórakoztató cégek, a SeaWorld is minden erkölcsi határt áthágva tette kockára idomárjai életét és keserítette meg Tilikumét.
Érdemes megnézni a filmet, mert tökéletesen rávilágít arra, milyen előszeretettel hisszük az emberi felsőbbrendűséget, bizonyos cégek hogyan használják ki a természetet és az állatvilágot, akár életek árán is.