Dübörög az univerzumőrület a filmvásznakon, boldog-boldogtalan építgeti a maga összefüggő történeteit, miért pont a horror maradna ki az őrületből? A Universal stúdió is így gondolta, ezért nekilátott, hogy a régi karaktereikbe, a Farkasemberbe, a Drakulába, Frankensteinbe, a Fekete lagúna szörnyébe, A múmiába, A láthatatlan emberbe és mindezek mellékszereplőibe új életet leheljen és megteremtse az összefüggő szörnyuniverzumot, ami szerintem zseniális ötlet. Ha úgy vesszük, már a Van Helsing is egy ilyenfajta crossover volt, és abszolút szórakoztató mind a mai napig. A felújításokat a 2010-es Farkasemberrel kezdték, majd később jött a megosztott univerzum ötlete, így tehát az a történet is kap majd még egy remake-et, az univerzum alapkövének viszont a 2014-es Az ismeretlen Drakulát (Dracula Untold) szánták, Luke Evans főszereplésével. Mivel a casting óriási botrányokat váltott ki, és a kész mű sem nyerte el a nagyközönség tetszését annyira, amennyire a stúdió várta, nem lesz részese a film a szörnyuniverzumnak, a nyitódarab az idén érkező A múmia lesz, Tom Cruise és (ami szintén remek ötlet) egy női múmia főszereplésével. De vajon tényleg annyira rosszul sikerült Drakula eredettörténete?
Havasalföld hercege, Vlad Tepes (Luke Evans) hírhedt a törökkel vívott csatáiról és elrettentő módszereitől, melyeket ellenségei állandó megfélemlítésére használt, a legtöbben csak Nyársba húzóként ismerték. Egy nap a herceg és pár igen jó embere felfedez valami szörnyűséget a kastélyához közeli hegyen, valami megtámadja őket, ami retteg a napfénytől, és emberfeletti ereje van. Mivel a Török Birodalom terjeszkedik, II. Mohamed szultán (Dominic Cooper) a sarc mellett a hercegtől ezer fiút is kéret, hogy janicsárokat neveljen belőlük, ahogyan azt Vladdal is tették gyermekkorában. Hogy népe fiait megvédje, elfogadná a szultán másik ajánlatát, hogy saját fiát ajánlja fel az ezer helyett, de Vlad felségének tett esküje és lelkiismerete miatt képtelen odaadni a fiút, emiatt pedig kitör a háború Tepes és Mohamed között. Hogy a törököt legyőzze és megvédje a népét, Vlad visszatér a hegyi barlangba, hogy az ott leskelődő szörnyetegtől kérjen segítséget. A több száz éves vámpír felajánlja a hercegnek az emberfeletti hatalmat, ami viszont örökre megbélyegzi Vlad Tepes sorsát, akit évszázadokkal később csak Drakulaként ismer mindenki.
A casting kapcsán felmerült felháborodáshullám tökéletesen érthető. Nem Luke Evansra irányult, mivel ő tökéletesen alakítja a vámpírok fejedelmét, hanem Dominic Cooperre, akire a török szultán szerepét osztották. A whitewashing nem csak a másik oldal főszereplőjét érte el, hanem az összes török szereplőt, akiket fehér színészek játszanak, és ez sokkal inkább botrányosabb és politikailag inkorrekt, mint a történelmi csúsztatások, amit szerintem nem érdemes számon kérni egy Drakula-filmnél, hisz magáról a valós személyről is alig vannak pontos adatok, nyilvánvaló, hogy nem úgy történtek a látottak, ahogy azt a szemünk elé tárták. Viszont ha túllendülünk a szereposztáson és történelmi elcsúszásokon, egy hibás, de nagyon látványos és voltaképpen kreatív történetet láthatunk.
Szeretem, amikor klasszikusan gonosz figurákat árnyalnak, és jó ötletnek találtam, hogy Vlad Tepest úgy ismerjük meg, mint egy családszerető, önfeláldozó és népéért az életét is elcserélő herceget. A személyes drámája vezet a vámpírlét útjáig. Viszont az ősi vámpír kinézete és a szemszöge – a testhőmérséklet érzékelése – nem illik bele a gyönyörű díszletek és jelmezek közé, kizökkentik a nézőt a szépen megkomponált képsorokból. Kivitelezés tekintetében viszont Drakula alakváltozásai, egyes operatőri beállítások és jelenetek nagyon szép CGI-munkáról és ötletességről tanúskodnak, főként a denevérrajos képsorok. A cselekmény pörgős, a történet pedig tényleg ismeretlen, mert Bram Stoker történetét csak nyomokban tartalmazza, ez viszont nem feltétlenül gond, mert a változtatás van, hogy vérfrissítőnek hat.
Az ismeretlen Drakula egyáltalán nem olyan rossz film, és ha a stúdió és a készítők jobban odafigyeltek volna, jó is lehetett volna, viszont még a hibák ellenére is szórakoztató (egy korábbi ellenvélemény itt). A film végénél érződik, hogy az univerzum nyitóepizódjának szánták, ennek fényében pedig kár, hogy végül nem lesz a részese, mert Luke Evans tényleg remek Drakula volt, és szívesen megnéztem volna Russel Crowe dr. Jekyllje és Johnny Depp Láthatatlan embere mellett.
6.5/10