Nincs megtorpanás Ginny halála után sem. Ahogy várható volt, bemutatkoztak a feliratmázolók, és kaptunk egy döbbenetesen erős részt egy ismerős arc vendégszereplésével és egy kis testvérgyilkossággal fűszerezve. SPOILERES KIBESZÉLŐNK KÖVETKEZIK.
Dakota segítségével Aliciáék rátalálnak egy föld alatti átalakított parkolóházban egy titokzatos önellátó életközösségre, akik - úgy tűnik - a világvégére készülnek. A magukat Gazdaságnak hívóteljesen önállátó életmódot folytató kolónia látszólag zombikból készített humusztalajjal növeszti mesterséges fény mellett a növényeket, melyeket leszüretelve különbféle folyamatok során ízletes ételfogásokat készítenek belőle. A furcsa kolónia vezetője Teddy, afféle tipikus szektaguru, aki az újrahasznosításban és a Föld pusztulása utáni új világban hisz. Téveszméivel számos embert állítva maga mellé, fellázadva Ginny módszerei ellen, emberei által robbantgatásokkal és egyéb gerillaakciókkal próbálja szétzilálni a fenti közösségeket. Teddy jobbkeze, Riley (a T3-ból ismerős Nick Stahl) összetartó erőként felügyeli a földalatti kompániát és fogadja, majd vezeti (szervezi) az újabb követőket. Bandájába tartozik Wes halottnak hitt fivére, Derek is, aki a testvéri szeretetnek ellenszegülve öccsével végzetesen konfrontálódik. Althea, Alicia, Lucy és a többiek a szekta kezei közül menekülve döbbentek fedezik fel az elborult titkaikat és céljaikat. A Gazdaság Virginia halála után egyetlen embert tekint főellenségüknek: Morgant, kinek Walter halála után a birtokába került az a bizonyos kulcs, amelyre Teddynek nagy szüksége lenne egy nukleáris katasztrófa előidézéséhez.
Elborult elmékkel már eddig is volt dolguk a FTWD szereplőinek, azonban ez az új csapat, a föld alatt világuralomra készülő Gazdaság merőben veszélyesebb holmi diktatúrára törekvő asszonyságnál, vagy egy őrült kamionosnál. Az előző évadban már kaptunk egy radioaktív szennyeződésről szóló vonalat a reaktor leolvadásával, most ezt a szálat kicsit átgondolva, kibővítve kaptuk meg újra, a Fear érdemeit dicsérve nagyon okosan felépítve. Az évadnyitókor feltűnő elemek (kulcs, tengeralattjáró, felfestések) most nyertek magyarázatot és értelmet az új antihősök felbukkanásával, akik egész szabotőr- és terrorsorozattal próbáltak minél több zavart és emberáldozatot felmutatni céljaik eléréséhez. Az emberáldozat nem csak közvetetten, hanem közvetlenül is történik: a vágóhidak hűtőházához hasonló kamrában összevart szájú emberek vérét lecsapolva és egy zöldes trutyit visszafecskendezve beléjük várják a totális feldolgozást, a növények tápanyagához szükséges állag elérésekor.
Egy új fenyegetéshez új ellenség is dukál, és most egyből kettőt is kapunk. Teddy, a fővezér világhatalmi törekvései egy elborult ideából erednek, szerinte egy nukleáris katasztrófával lehet teljesen új világrendet felállítani, természetesen az ő vezetésével. Az öregúr már megjelenésében is hajaz a tipikus szektavezér-megjelenéshez: loboncos haj, nagy szakáll, szemüveg, és elferdített ideológia, mellyel befolyásolni tudja hiszékenyebb embertársai tudatát. Mantráit végtelenített formában hangszórókból közvetíti a parkolóházban tevékenykedő hívőihez, egy pillanatra sem engedve el őket a mérgező szöveg sulykolásából. Teddy tervéhez nagy szükség lenne arra a kulcsnak a párjára, ami jelenleg Morgannél található, amelynek segítségével a partra vetődött tengeralattjáróban található nukleáris bombához kapna hozzáférést. A karakter alakítója John Glover 76 éves amerikai színész, aki számtalan nagy filmben (Annie Hall, Szörnyecskék 2, Shazam!) kapott kisebb-nagyobb szerepet, de legtöbben talán a Smallville című sorozat Lionel Luthorjaként ismerhetitek. Az évad végéig biztosan szerepelni fog a Fearben, a hetedikben való visszatérése még nincs megerősítve.
Teddy hű csicskása, egyben az embereket toborzó és felügyelő Riley mézes-mázos stílusa egy nyugodt, büszke és megbomlott elmét takar, aki hűen követi főnöke parancsait, egyféle istenként tekintve rá. Nagyrészt ő végzi a piszkos munkát, de az alatta álló emberek is zokszó nélkül teszik a kiadott ukázokat, legyen az palántázás, zombizúzás, embervér lecsapolás vagy simán gerillarobbantások. Az őt alakító színész a Terminátor 3 – A gépek lázadásában látható John Connort megszemélyesítő Nick Stahl, akinek piszkosul jót tettek az évek, egy markáns arcú színésszé vált, aki valahol Joaquin Phoenix Jokerét juttatva eszünkbe. Színészi alakítása fenyegető, de egyben megnyugtató érzést áraszt, amelyre a hanghordozása csak rátesz egy lapáttal, ezért méltóan tekinthetünk benne Virginia utódjára.
Még egy új szereplőről essen szó, aki bár csak ebben az epizódban kapott pár percet, de nem mehetünk el mellette szó nélkül. Derek, aki szintén a holdkórosok csapatát erősiti, a rasztahajú Wes elveszettnek halott bátyja, akit évek óta halottnak hittünk, és most véletlenül találnak egymásra testvérével. A viszontlátás öröme azonban végig keserédes marad, mivel Derekbe is beletukmálták a Teddy-féle ferde víziót, és megrögzött hívőként még a testvére sem tudja észhez téríteni. Olyannyira nem, hogy a metaforikus jelentésű növényzombi előtt (amely remekül apellál a World Beyond lezuhant repülőgépében látható ikonikus, kábeleken lógó élőhalottjára) egy testvérgyilkosságba torkollik kettejük eltérő nézete, Wes lelkét még jobban összeroppantva.
A TWD-franchisenál nem ritka az olyan minisorozat, jellemzően neten debütálva (ezek az ún. webizódok), amelyek kiegészítést adnak a fő sorozatbéli események megértéséhez. Ilyen volt a Flight 462, ami Alexet hozta be a Fear 2. évadába, vagy az Althea Tapes, amelyben a kedvenc riporternőnk által készített szalagok tartalmaiba nyújtott betekintést. Az évad egyik meghatározó helyszínét, a partra sodródott tengeralattjáróban lezajló eseményeket szintén egy hamarosan debütáló webizódban, a Dead in the water keretein belül ismerhetjük meg. Megtudhatjuk, hogy mi történt a nukleáris bombá(ka)t szállító harci jármű belsejében, mielőtt szemet vetettek rá Teddyék.
A világjárvány miatt meghozott forgatási intézkedések következtében ez az epizód volt az első, amelyet ennek megfelelően kellett elkészíteni Gimple-éknek, ezért az olyan jelenetek, ahol kettőnél többen szerepelnek, nagyon ritkák lettek (és lesznek is az évad végéig). Sokkal több a kétszemélyes szcénák száma, ezáltal a dialógusok és feszültségkeltések is megnövekedtek, ami a Fear esetében jobban működik, mint az anyasorozatban.
Ismételni tudom csak az elmúlt részeknél leírtakat: továbbra is magasan pörög a színvonal, a régi szereplők mellé érkezett újak jól eltaláltak, érdekesek és nagyszerű ellenfelek, az eleddig háttérben függő sztorivonal kellően fenyegető (bár kissé klisés), a maszkok még mindig elképesztőek. Ami különösen jól működik ebben a részben, az az epizód elejei egysnittes kamerapásztázós jelenet (ez anno a Terminátor: Megváltásban került igazán előtérbe, amikor Christian Bale karaktere felszáll a helikopterral, találatot kap, majd lezuhan). A bunkerben működő növénytermesztés és ételkészítés egy kameramozgással való bemutatása pazarul sikerült, témája a Daft Punk: Revolution 909 című klipjét juttathatja eszünkbe. A megvilágítás profi használata is emeli a pontszámot, a növényzombis jelenetek impozáns látvány nyújtanak, illetve a mészárszékben történő akciójelenetek során szó szerint elborzadnunk a látottakon.
A múlt héten érkezett egy komment, hogy van, aki még nézi ezt a sorozatot? Igen, van. És épp az ilyen epizódok miatt stabilizálódott is a nézőszám, a félévadnyitó óta alig érezhető csökkenést mutatva fel, az IMDb-n 8.4-es ratinget felmutatva (az anyasorozat 7.1-es ratingjével szemben). Jövő héten folytatjuk.