Remélem, mindenkinek kellemesen telnek karácsony utolsó napjai. A Fűrész-rovat második részével térek vissza. Az első rész óriási sikere után nem volt kérdéses a folytatás elkészítése, bár a rendezői teendőket már nem James Wan látta el, hanem Darren Lynn Bousmann, a forgatókönyvért viszont újra Leigh Whannell volt a felelős.
2005-ben mutatták be a Fűrész II-t és elődjéhez hasonlóan ismét sikeres lett, a minőség sem romlott le, bár szakítottak a kamaradráma-hangulattal. Mint szinte minden folytatás, ez a film is új helyszínen, több szereplővel játszódik. Miután a rendőrségre újabb bejelentés érkezik, Kirakós új áldozata holttesténél nyomokat találnak, melyek a „sorozatgyilkos” műhelyébe vezetnek. A műhelyben lévő kamerákon látszódik, hogy épp folyik egy játék, és a nyomozó fia is az elraboltak között van. A nyomozó és Kirakós közös jeleneteivel párhuzamosan láthatjuk a játék lefolyását.
Az új helyszín egy többemeletes ház, tipikus szabadulós szobákkal ellátva. Az áldozatok nem emlékeznek, miként kerültek a nyomorúságos szobákba, de köztük van Amanda is, akinek újra végig kell játszania a játékot; bár az elsőt túlélte, nem tanulta meg értékelni az új életét. Kirakós barátunk újra ellátja hőseinket szabályokkal és instrukciókkal, illetve ismerteti jelenlegi helyzetüket. 3 órájuk van kiszabadulni, de 2 órájuk van hátra az életből, ha nem találják meg a belélegzett szervemésztő méreg ellenszerét. A folytatás is hangsúlyozza a túlélés első, legfontosabb szabályát, a csapatmunkát. Persze az ember gyarló, sokkhelyzetben nem tud logikusan gondolkodni, így nem meglepő, ha már a játékidő negyedénél egymás ellen fordulnak, és a szabályokat áthágják. Nagyon A kocka utóérzése az egész horror, a karakterek, jellemvonásaik igen hasonlóak, sőt az izompacsirta szocipata szinte ugyanúgy lett átemelve. Minden áldozatot valami összeköt, jelen esetben a börtönévek. Miközben szobáról szobára járnak, Kirakós műhelyében a nyomozóval folytatott párbeszédnek köszönhetően sokkal többet megtudunk a játékvezető hátteréről, indítékairól.
John Kramer (Tobin Bell) rákos, végső stádiumú, mikor megpróbálta megölni magát, ráeszmélt, hogy bár szervezete a rákos sejtek ellen nem tud védekezni, az élethez azért ragaszkodik. Innen született a kísérlet terve, embereket fog válaszút elé állítani, mert szerinte kiveszett az emberi kirakós túlélési része. Az egész film, bár már nem annyira feszült és izgalmas, mint elődje volt, sok érdekességet tartogat, Kirakós egész ars poeticáját áttekinthetjük, és a szálak egyre kuszábbá válnak, még tud pluszt adni a történethez.
Szerintem: 7/10
Játékok:
- Fejre erősített szöges csapda, a kulcs a szemgödörbe rejtve.
- Injekciós tűk közötti kulcskeresés.
- Kulcslyukba szerelt puskacső, tilos kinyitni az ajtót.
- Kályhában van a kulcs, de az ajtaja záródik.
- Majomkenyérfa-üveg: a kéz könnyen belecsúszik, visszafelé vág.
- Méreg a szervezetben: az ellenszert a csapdákban kell megkeresni, és időre kijutni.