Lovecraft munkásságát a főleg fiatal korában átélt számtalan, borzalmasabbnál borzalmasabb rémálma erősen befolyásolta. A szörnyűséges álmok, melyek éjjelente kísértették az írót, termékeny táptalajnak bizonyultak az író novellái számára, hiszen Lovecraft előszeretettel táplálkozott az átélt rémségek szinte kimeríthetetlen tárházából. Az író rengeteg novellája foglalkozik az álmok kifürkészhetetlen világával, így választásom nem volt könnyű. Ez alkalommal az Álmok a boszorkányházban-t, illetve véleményem szerint Lovecraft álomvilággal kapcsolatos írásai közül talán a legerősebb és legvelősebb novelláját, a Zarándokút Kadathba című, igen terjedelmes alkotását hoztam el nektek.
Álmok a boszorkányházban
Walter Gilman egyetemi tanulmányait folytatja, amikor Arkham városában kibérel egy igen rossz hírnek örvendő, évtizedek óta üresen álló bérszobát. A helyiség valaha Keziah Mason lakhelye volt, akit a 17. században a boszorkányüldözés igen "termékeny" időszaka alatt állítottak bíróság elé és ítéltek el a boszorkányság gyakorlásának vádjával. Gilman, mikor tudomására jutott a hely története, haladéktalanul kivette a szobát, és beköltözött oda. A helyi levéltárban olvasottak alapján Keziah olyan, ember számára ismeretlen szögekkel és mértani alakzatokkal foglalatoskodott, melyek kitágítják az ismert világunkat, és más dimenzókba adnak betekintést. Gilman valósággal megszállottja lesz a szobának, mindenhol a rejtélyes szögeket és az azokra utaló nyomokat keresi. Később idegállapotára is kihatással lesz a szoba nyomott hangulata és az őrült kutatómunka. Nem sokkal beköltözése után lázálmai jelentkeznek, és folyamatos tanulmányi romlása mellett szellemi leépüléssel is küzd. Látomásaiban olyan felfoghatatlan helyekre jut el és olyan elképzelhetetlen teremtményekkel találkozik, melyekre legvadabb álmaiban sem gondolt volna. Minden egyes álmát valamilyen fura alakok kötik össze, s lassan az álom kezd egybeolvadni a valósággal.
*(Érdekesség: Arkham városa egy fiktív, Lovecraft által kitalált település, mely többször is visszaköszön az író novelláiban. A település a modern kort is megihlette, hiszen a DC képregényhőse, Batman is egy Arkham elnevezésű elmegyógyintézetbe záratja be ellenlábasait.)
*
Az Álmok a boszorkányházban című novellában nem csak a Lovecraftra gyakorolt rémálmok figyelhetők meg, hanem az írónak a boszorkánysággal kapcsolatos érdeklődése is erősen visszatükröződik. A kettő pedig egy igen sajátos egyveleget alkot. Az íróra oly jellemző megoldás, miszerint a feszültséget és a misztikumot szépen lassan építi fel, itt is tökéletesen megfigyelhető. Az álomvilág, melybe a szereplő éjjelente belép, eleinte teljesen keszekusza, az olvasó nehezen tudja értelmezni, vajon mit is akar az író elmesélni neki. Ezzel Lovecraft tökéletesen adja vissza az álmok kivehetetlenségét, megfejthetetlenségét és minden racionalitást nélkülöző, sokszor csak egy nagy értelmetlen katyvasznak ható mivoltát. Ahogy halad előre az olvasó a novellában, úgy lesz egyre világosabb számára az álomvilág, s egyre többet megért a történésekből.
Ám Lovecraft nem csak az álomvilág agyzsibbasztó, felfoghatatlan világát, hanem annál többet épített bele a novellába. A történet előrehaladtával az értelmetlennek látszó álomvilághoz szépen lassan egy klasszikus rémtörténetet szőtt hozzá, melyek így együtt igen egyedi horrort alkotnak. A sajátos atmoszféra, melyet az álmok és a város, illetve a furcsa hangulatú szoba áraszt, amit az író megízesített a boszorkányság hozzákeverésével, erősen elüt Lovecraft többi alkotásától. Éppen ezért nehezen emészthető, főleg a mai olvasó számára, hiszen nekik Lovecraft régies írásmódjával is meg kell küzdeniük. Ám aki felülkeredik ezen az apró nehézségen, kitárul előtte Lovecraft egyik legegyedibb és legkülönlegesebb írása, mely maradandó élményt hagy maga után.
9/10
Zarándokút Kadathba
Randolph Carter álmaiban egy csodálatos helyet, Kadath városát fedezte fel. A város oly erős hatással volt rá, oly erős vágyakozást érzett, hogy bejárhassa utait, beleshessen minden egyes szegletébe, letekinthessen gigantikus tornyairól, hogy éber állapotában is folyton a szépséges városon járt az esze. Végül nem bírta tovább, és egyik álmában elhatározta, hogy felkeresi sóvárgása helyszínét, Kadath minden képzeletet felülmúló városát. Utazása során viszont nem várt akadályokba fog ütközni, és az olvasó az ő hihetetlen és rémséges kalandjait élheti át.
Lovecraft novellája egy igen érdekes témával foglalkozik: a tudatos álmodással. A tudatos álom az az állapot, amikor tisztában vagyunk azzal, hogy álmodunk, és képesek vagyunk irányítani cselekedetünket álmunkban. Az ismételten előkerülő Randolph Carter, a főszereplő is eszerint cselekszik, és az álomvilág egyre mélyebb és mélyebb rétegeibe merül el, hogy megtalálja az áhított várost. Lovecraft a különböző rétegeket különböző világoknak álmodta meg, melyek szorosan kapcsolódnak egymáshoz, és egy nagy egészet alkotnak. Az író olyan mélységű, élő, lélegző birodalmat alkotott meg, mely akár felvehetné a versenyt Tolkien Középföldéjével is. A felvonultatott tájak, az álombeli lakosok és bizarrabbnál bizarrabb teremtmények bebizonyítják az olvasónak, hogy Lovecraft milyen hatalmas képzelőerővel volt valójában megáldva. Nem kevés hasonszőrű iromány átrágásával a hátam mögött bátran kijelenthetem, hogy Lovecraft ezen novellájának fantázaidússágával sok más írót utasít maga mögé. S akik egyszeri ponyvaírónak tartják, nekik kötelező olvasmánnyá tenném ezt a novellát, hogy megtudják, milyen briliáns elmével rendelkezett Lovecraft.
A Zarándokút Kadathba erősen összekeveri a fantasy és a horror műfaját, mely egy szinte tökéletes rémtörténetté áll össze. Az utazás, melyen a főszereplővel együtt az olvasó is keresztülmegy, egy igazán tartalmas út lesz. Olyan tájakon járhatunk és olyan lényekkel fogunk találkozni, amik minden olvasó fantáziáját maradéktalanul ki fogják elégíteni. S az egészre mindösszesen a novella túlnyújtott hosszúsága vet negatív árnyékot. Véleményem szerint Lovecraft feleslegesen hosszúra írta ezt az írását. Némely részeket szükségtelennek, inkább időhúzásnak, mintsem a történetet előrelendítőnek éreztem. Ám ezt az átélt élmény, melyet a sok-sok kaland és sokszor hátborzongatóan nyomasztó jelenet ad, könnyedén feledteti az olvasóval. Egy szó, mint száz, Lovecraft álmokkal kapcsolatos írásai közül a Zarándokút Kadathba az egyik legerősebb, legtartalmasabb és legvelősebb darabja, melyet vétek lenne kihagyni.
9/10
*Folytatás jövő hét hétfőn, amikor Lovecraft sci-fi novelláival készülök nektek. A sorozat első két része itt és itt olvasható.
*