*Szóltunk nemrég az új magyar horrorfilm, A Pince (The Basement) érkezéséről. Mindig örömteli ilyen hírekről beszámolni, hiszen nem sok hazai alkotás születik a műfajban. A nemsokára látható filmmel kapcsolatban a rendező, Illés László árult el sok-sok érdekességet, és ezúton is köszönjük, hogy a rendelkezésünkre állt! A cikk végén a kulisszák mögé is bepillantunk!
*
Volt olyan rendező vagy film, ami inspirált? Miért pont a horror műfaját választottad?
Nagyon szeretem a horrorfilmeket, főleg a klasszikusokat a '80-as évekből: Rémálom az Elm utcában, Ragyogás, Gonosz halott, Gyerekjáték stb. A műfajválasztást részben ezen irányú érdeklődésem határozta meg. Illetve volt egy ötlet, amit az élet szült, és ennek köszönhetően indultunk el a horror irányába.
Egy filmkészítőre szerintem akarva-akaratlanul minden film hatással van, amit korábban már látott. Konkrétan kiemelni egyet sem tudnék, amely inspirációként szolgált, de igyekeztünk a legtöbb elemet használni, amik meghatározzák a horrort mint zsánert.
Hogyan történt a szereplőválogatás?
Két szereplővel már korábban is dolgoztam. A forgatókönyv megírásakor ők már a fejemben voltak. A többi színészt pedig keresni kezdtük. Mivel szerettem volna, hogy a film mindenképpen angolul forogjon, így külföldi oldalakon kutattunk színészek után. A főszereplő hölgy (Caroline Boulton) az egyik casting-felhívásra jelentkezett, és ő végül Londonból érkezett a forgatásra. Shawn Clankie-vel a Facebookon ismerkedtünk meg, ő Japánból utazott a forgatásra, Richard Rifkin pedig egy amerikai színész, aki Budapesten él a feleségével, és vele is sikerül megszerettetni a projektet.
A legnehezebb Ayame karakteréhez volt szereplőt találni. Rengeteget castingoltunk, míg végül a forgatás előtt 3 nappal találtunk színészt hozzá.
Hogyan választottatok helyszínt a filmhez? (Miért egy pince?)
Egy budapesti belvárosi, gangos házban éltem hosszú éveken keresztül, és volt egy macskám. Egyszer kiszökött, és nagyon sokat kerestem. A házban a pince évek óta használaton kívül volt az állapota miatt, és gyanakodtam, hogy a macskám (Jancsika) esetleg oda mehetett le a rácsos ajtón keresztül. Elkértem a kulcsot a közös képviselőtől, és a pincébe érve eléggé meglepődtem: nagyon romos, vizes, pókhálós, ijesztő hely volt. Ahogy a telefonom fényével botorkáltam a zegzugos helyeken a cimborám kíséretében, akkor jött az ötlet, hogy ez egy horrorfilmben is eléggé jól működne.
Mivel a háznak a pincéjét nem adták oda a forgatásra, így hasonló területek után kezdtünk kutatni. Többszöri probálkozás és terepszemle után megtaláltuk a forgatási helyszínt, ami egy hatalmas, kétszintes pincerendszer a belváros közepén. Régen óvóhelyként funkcionált.
Volt-e bármilyen paranormális jelenség forgatás közben?
Mindennap úgy éreztem, hogy csak pár szál cigarettát szívok el, de aztán a nap végére kiderült, hogy két doboz is elfogyott. Illetve az idő is furcsán telt, sokszor pár perc alatt órákat ugrottunk előre. Viccet félretéve sajnos nem. Pedig nagyon vágynék rá, hogy megtapasztaljak paranormális eseményeket.
(Illés László rendező/producer, Tóth Gergely operatőr/stúdióvezető)
Mennyi ideig tartott elkészíteni a forgatókönyvet?
A forgatókönyv első verziója pár hét alatt elkészült. Ezt követően kezdtük el továbbfejleszteni. Összesen másfél év és 5 változat volt szükséges a végleges verzióhoz. Egyrészt egy történetnek idő kell, mire kiforrja magát, és az ember megtalálja, hogy pontosan miről is szól, mik a kulcsmotívumok, mik a legjobb fordulatok, másrészről pedig a költségvetés szükőssége miatt nem mindig tudunk ragaszkodni az elképzeltekhez, így a helyszín, a színészek, a technikai és egyéb lehetőségek függvényében sokszor kellett módosítanunk.
Hogyan zajlott a forgatás?
A forgatás nagyon intenzív és fárasztó volt. A költségvetés szűkössége miatt mindössze 15 napunk állt rendelkezésre, ami elképesztően kevés. Egy normális filmet külföldön legalább háromszor ennyi idő alatt vesznek fel. Emiatt fontos volt, hogy előre megtervezzünk minden jelenetet: sokat próbáltunk, kreatív megbeszéléseket folytattunk az operatőrrel, vázlatokat készítettünk, igyekeztünk felkészülni arra, hogy ne a gondolkodással, hanem a munkával teljen a forgatási idő.
A filmkészítésben 12 órás munkanapok vannak, mi legtöbbször 14-16 órákat forgattunk (a legtöbb egyébként 18 óra volt). Mindezt egy levegőtlen, nyirkos, hideg, sötét pincében töltöttük. A látvány miatt ráadásul fontos volt, hogy minden jelenetben atmoszférikus ködöt (füstöt) használjünk, ami a dolgokat tovább nehezítette. Ezt leszámítva nagyon jó hangulatban telt, sokaknak jó élményként maradt meg a forgatás. Annak ellenére, hogy egy horrorfilmről van szó, sokat nevettünk.
Mi a kedvenc horrorfilmed?
A nyolcadik utas: a Halál.
Mesélj nekünk egy kicsit a karakterekről, mit kell róluk tudni?
A történet Budapesten játszódik, nemzetközi diákok körében. Van egy fiatal magyar fiú, aki éppen lediplomázott (operatőrként), és neki van egy angol barátnője (Suize - Caroline Boulton), akivel együtt élnek. A társaságukban így sok a külföldi figura. A főszereplő fiúnak (Tommy - Szekér Gergő) van egy gyerekkori cimborája (Kolos - Takács Zalán), aki egy meglehetősen szurkálódós, deviáns srác. Rajtuk kívül egy ázsiai fiú (Woo-Jin - Tom Nguyen) és egy egyiptomi lány (Ayame - Sherin Bors) bővíti a csapatot, akik egyébként a filmben látható házibulin ismerkedtek meg. A buli során pedig egy lómaszkos, részeg férfi is a lakásban marad, akiről senki sem tudja, hogy kicsoda. Róluk szól a film.
Miért volt fontos számodra elkészíteni ezt a filmet?
Gyerekkorom óta szeretnék filmeket készíteni. 13 éves koromban kezdtem el ezzel foglalkozni, akkor még csak természetesen nagyon amatőr szinten. Számos filmötletem, forgatókönyvem van, amiket szeretnék a jövőben megvalósítani. A pince egy nagyon jó elindulási lehetőség volt a nagyobb filmek felé. Úgy találtunk ki mindent, hogy többnyire egy helyszínen, kevés szereplővel, nem nagy technikai apparátussal meg lehessen valósítani. Természetesen ezenfelül nagyon a szívemhez nőtt ez a forgatókönyv, máshogy nem is lehetne szerintem másfél évet beleölni valamibe.
Kaptál segítséget ahhoz, hogyan is kell hozzáfogni ehhez a projekthez?
Mint ahogy korábban írtam, már sok éve jelen van a filmkészítés az életemben. Több reklámot, videóklipet, rövidfilmet és PR-filmet rendeztem, ezeken felül pedig hazai mozifilmekben rendezőasszisztenskedem. Így szerencsére volt tapasztalatom, hogy végig tudjam vinni ezt a projektet. Természetesen ennek ellenére rengeteget tanultam a film készítése során. Teljesen más kisebb produkciókat készíteni, mint egy nagyjátékfilmet, szinte nullköltségvetésből.
Nem érezted kockázatos vállalkozásnak, hogy pont a horror műfajához nyúltok, hiszen Magyarországon még mindig kicsit tabunak számít ilyen típusú filmeket gyártani? (Annak ellenére, hogy szerencsére egyre több horrorral örvendeztetnek meg minket.)
Szerintem bármilyen magyar filmet kockázatos forgatni, ami nem a Nemzeti Filmalap támogatásával készül. Kicsi piac vagyunk, a filmkészítés pedig egy drága műfaj, így nagyon parányi az anyagi megtérülés esélye. Ezért döntöttünk úgy, hogy angol nyelven készül a film. Így a külföldi piacot is el tudjuk érni, illetve a külföldi horror rajongóktól (is) kaptunk támogatást a film elkészítéséhez.
Milyen horrorgonoszok voltak rád hatással? A gyilkos megjelenését, maszkját mi inspirálta? Hogyan alkottátok meg a gyilkost?
Imádom a különböző lényeket és a maszkokat, főleg A faun labirintusa látványvilága nyűgöz le leginkább. Arra nem volt lehetőség, hogy hasonló szörnyben gondolkozhassak, így jött a maszkos, eltorzult lány ötlete, aki egy saját készítésű csákánnyal vadássza le az embereket. Az elmondásom alapján Nagy Norbert készített látványterveket a karakterről, amiket aztán Hámori Dániel maszkmester továbbfejlesztett és megalkotott.
Tervezel több horrort készíteni hazánkban?
Nagyon szeretem Magyarországot, szerintem csodás helyszíni adottságai vannak, és rengeteg a jó szakember a filmgyártásban. Jelen pillanatban 4 horror/thriller műfajú film van, amit az elkövetkezendő években szeretnék megvalósítani. Ezek egyre nagyobb produkciók, hiszen szeretnék a nézőknek egyre többet adni: izgalmasabb történeteket, több műfaji látványelemet, közismert színészeket. Reméljük, lesz lehetőségünk ezeket megvalósítani. Igazából kizárólag az anyagiakon múlik, próbálunk befektetőket találni.
De szerencsére a következő filmen már elkezdtünk dolgozni, a tervek szerint ősszel leforgatjuk. Ez egy pszichothriller lesz, aminek a főszereplője egy kutya. Egy kitömött kutya, akit Happynek hívtak.
Facebook: https://www.facebook.com/apincehorror
Vetítések (folyamatosan bővül): https://www.facebook.com/pg/apincehorror/events/