Kétségtelenül felváltották a franchise-ok korát az univerzum-filmek. Egymás után jönnek a közvetlen, vagy közvetett folytatások, esetleg előzmények, spin-offok, szegről, végről minden mindennel összefügg. Bizonyos szempontból jó ez az új trend, hiszen, ha átgondoltan készítik el a forgatókönyveket, nagyon élvezhető világok születnek kedvenc karaktereinkkel. Másrészt személy szerint van, hogy az agyvérzés kerülget, amikor egy konkrét filmre vagyok kíváncsi, ami egy univerzum része, de percenként jön utalás egy társfilmre, legrosszabb esetben pedig élvezhetetlen az adott darab az előzmények nélkül. Sokkal jobban szeretem az apró utalásokat, easter eggeket, melyek jópofa kikacsintások, de nem feltételeznek abszolút tudást a közös világot illetően. Példának Agatha Christie műveit hoznám fel, egyrészt bizonyítva, hogy az univerzumépítés nem a 21. század spanyolviasza, másrészt az írónő remekül kötötte össze írásait, kronológiailag, állandó és vendégszereplőkkel úgy, hogy minden egyes mű magában is élvezhető legyen. Ugyan ez igaz Stephen Kingre is.
Egy két éve, filmművészeti területen kedvenc zsánerünkbe is betört az univerzumépítő trend, egy-két felejthető próbálkozás után (lásd Péntek 13, Rémálom az Elm utcában crossover és az Universal közel tízéves szenvedése) James Wan nevéhez fűződően. A Démonok között, bár közel sem volt eredeti – ahogyan Wan vállaltan közhelyekből építette fel karrierjét is – remek pillanatokat tartogatott. Az elmúlt öt évben ez a film vált meghatározó franchise-á a horror berkein belül. Jött az Annabelle, ami szerintem szerethető volt, gagyisága ellenére, majd a Démonok között második felvonása, ami után elkezdődött a konkrét univerzummá építés folyamata, amibe már pontosan azokat a hibákat kezdték beleépíteni, amiért szerintem az egész erőltetetté válik és csúnyán ki fog pukkadni. Az Annabelle 2: A teremtés több arcpirítóan kínos jelenettel szolgálta az összeköttetéseket, melyek közül a legnevetségesebb az első résszel való összefüggés volt. Már a koncepció létjogosultságát sem értettem. Miért van szükség egy előzményfilm előzményfilmjére, ahol az összekötésnél még arra sem tudtak figyelni, hogy a karakter legalább külső jegyeiben hasonlítson az előző filmben megismerthez?
Nem tagadom, hogy nem várom az idei Az apácát (amire szintén utalt a Teremtés, másodjára legalább hangulatosan) és a Görbe embert, de remélem az easter eggek megmaradnak majd az ötletes kikacsintások szintjén.
Érdekes viszont, hogy Wannak pont a démonos filmjeiből indult ki az univerzumépítés, és pont a Démonok közöttből, amikor majdnem az Insidious és a Sinister lettek volna az alappillérei egy természetfeletti gonoszokat összeboronáló közös világnak. Viszont az ausztrál rendező és szinte állandó írópartnere, Leigh Whannel nem ezekkel a címekkel kezdték meg a saját karrierjük univerzummá építését. Hogyha szép sorban végignézzük Wan filmjeit, találunk két közös pontot, két fétist, melyek mindegyik darabban megjelennek, van, hogy konkrét figurákkal utalva egymásra. Ebben a cikkben összegyűjtöttem azt a két tényezőt, melyekre fel lehet fűzni az ausztrál rendező által kitalált világot. Ha nem létezne már a Démonok között univerzum, lehetne a Halálos hallgatás a fabábús-démonos multiverzum központja, hiszen van ijesztőbb keresztmetszet Mary Shaw-nál, aki egy babává alakított démon?
A fabábúk
A Fűrész abszolút kultklasszik, márcsak a filmben megjelenő, ikonikus fabábú, Billy révén is. A tricikliző babát Wan Dario Argento Mélyvörös klasszikusából csempészte át saját horror-thrillerébe, a baba pedig több alkotásában is visszaköszön.
A két jól öltözött Billy fiú nem létezne a Profondo Rosso nélkül.
Második nagyjátékfilmje, személyes kedvencem, a Halálos hallgatás, ami egy igazi fabábú fétisorgia, a hasbeszélő Mary Shaw-val és gyermekeivel, középpontban egy másik démoni Billy-vel. A fafiú mellett viszont feltűnik pár pillanat erejéig a Fűrészes Billy is nem máshol, mint Mary Shaw fészkében.
A Fűrész easter eggek sora nem állt meg itt, mert egy másik, nagysikerű filmjében, az Insidiousban is felbukkan a baba, bár csak egy rajz erejéig, Patrick Wilson háta mögött. A firka alatt pedig egy másik utalás is található, hogy a Fűrész franchise 7. része bizony nem az utolsó felvonás volt. Azóta tudjuk, hogy jobb lett volna, ha azzal zárul. A film végén még érdemes körülnézni a Lipstick Face Demon tanyáján, ahol szintén feltűnnek különböző játékbabák.
A két Billy mellett egy azóta még jobban közimádatnak örvendő baba, Annabelle is feltűnt. Wan ízlésvilágához híven megváltozatták az eredeti játék rongybaba megjelenését és az addig kialakított trendhez igazodóan teátrális fabábúvá alakították. Annabelle óriási karriert fut, biztos, hogy nemcsak az eddig megjelent három filmben találkozhattunk vele.
Annabelle kinézetének illeszkednie kellett Wan világához. Chucky és Tiffany félthetik a trónjukat Pennywise és Annabelle elől.
Az Annabelle-t irányító démon az első részben még vállalhatóan nézett ki.
A teátrális démonok
Érdekes, hogy az Insidious franchise nem képezi (még) részét a Démonok között univerzumnak, pedig kivitelezésben és stílusban is megegyeznek. Még Patrick Wilson dupla szerepeltetése is megmagyarázható lenne azzal, hogy a két karakter távoli rokona egymásnak. Úgysem a realitásuk miatt szeretjük ezeket a filmeket.
De valami miatt kiváltképp képezhetnék egy közös világ részét, ami nem más, mint a már cirkuszian színpadias démonok megjelenése. Bár a fabábúk voltak az első fétistárgyak Wan filmjeiben, a 2010-es Insidiousszal megkezdte a természetfeletti horrorok megreformálását az eltúlzott entitások bemutatásával. Mindegyikük már-már karikatúraszerű, és könnyen válhatna nevetségessé, hogyha nem lenne annyira gyermeki rémálom érzetük. A továbbiakban sorra veszem, kronológia és fontosság szerint a wan-i démonokat.
Lipstick Face Demon
A legelső, és szerintem leghátborzongatóbb gonosz. Az Insidious első részének antagonistája, ami egy furcsa keresztmetszete a klasszikus ördögábrázolásnak és Darth Maulnak. Legjobban a film végi tanyájában szerettem látni, ahol olyan volt, mintha a Moulin Rouge és az Operaház fantomja találkozott volna egy horrorban. Ő az egyetlen démon, ami mind a négy részben megjelent és a legerősebb entitásként van számon tartva, valamint ő a Further uralkodója.
Parker Crane/ Menyasszony feketében
Nem volt elég, hogy egy vörös démon hozta ránk a frászt az Insidiousban, ott volt egy talán még hátborzongatóbb entitás, egy vénasszony, aki Josh Lambertet kísértette gyerekkora óta. A fekete ruhás menyasszony az Insidious második fejezetében lépett elő első számú ellenséggé, ott ismertük meg eredetét, ami lehetne a Psycho asztrális újraértelmezése is.
Michelle Crane/ A fehér ruhás nő
Parker Crane anyja, a fehér ruhás démonnő szintén az Insidious 2-ben tűnt fel, majdnem egyenrangú ellenségként fiával. Egy ideig ő vezette a Furthert.
Az ember, aki nem tud lélegezni/Ziháló démon
Az Insidious 3. részében új, szintén rendkívül ijesztő entitással találtuk szembe magunkat, aki a Further egykori vezetője volt, még a Lipstick-face Demon uralkodása előtt. A harmadik fejezetben a Lambert családdal történtek előzményeit ismerjük meg.
Kulcs-arc
A franchise legújabb gonosza, az Insidious 4: Az utolsó kulcs főellensége, a legelső démon, aki Elise útjába állt.
Batsheeba Sherman
A Démonok között boszorkánya. Sok közös tulajdonsága van a Lipstick-face Demonnal, mindketten gyerekekre vadásznak, megjelenésük is hasonlóan maszkulin és mindkettőt Joseph Bishara karakterszínész kelti életre.
Az apáca
Valak, az apáca alakjában, aki a Démonok között 2. szerint az Amityville-i gyilkosságsorozatot okozta 1974-ben, mikor megszállta Ronald DeFeo Jr.-t. Amityville-ben Lorraine-re kapaszkodott és valahogy átkerült az Egyesült Királyságba, ahol a Hodgson családot kezdte zaklatni. A helyszínek összefüggése között logikát nem éri meg keresni, főleg, hogy idén érkezik az eredettörténete, ami Romániába kalauzol bennünket, egy apácazárdába.
A görbe ember
Hogyha minden igaz, e mögött az alak mögött is Valak, a pokol egy ördöge áll. Az apácával ellentétben, a Javier Botet által életre keltett görbe emberben a potenciál és az eredetiség is több. Minden egyes jelenete a filmben megidézi a Grimm testvérek horrorisztikus alakjait, igazi gyermeki rémálom. Ő is megkapja a maga külön filmjét, csak kérdés hogyan, ha valóban az ő formája mögött is Valak lapul. Kezd nagyon erőltetett lenni a Démonok között-univerzum.
A hosszú hajú ördög/A hullarabló
Az Insidious első része vonultatta fel a franchise legtöbb démonát, három fő entitással, a tüzes arcú ördög, és a transzvesztita sorozatgyilkos lelke mellett egy vámpír/hullarabló lénnyel is meg kellett küzdenie a Lambert családnak.
Bill Wilkins
A Démonok között 2. főgonoszának hitt lélek, a Hodgson-ház előző lakója, kinek nyughatatlan lelkét Valak irányítja. Alapjáraton ártalmatlan entitás.
A baba család
Szintén a Further egykori vezetői, élükön a Baba lánnyal, aki egy tinédzser lány szelleme, aki kiirtotta a családját, amit újra és újra kell élniük a Furtherben.
A Further többi sötét lelke
Az Insidious 4: Az utolsó kulcs, kvázi előzményfilmként bemutatja, hogy a Futher sokkal nagyobb, mint gondoltuk volna, kasztjai vannak és telis tele van nyughatatlan lélekkel.