Rendezte: Russel Mulcahy
A második rész kritikájával jó pár ember nem értett egyet, ami őszintén szólva meglepett. Mindenesetre a véleményemen és a pontszámon nem változtatok. Annyit még hozzátennék, hogy a történetével semmi baj nem lett volna, de a rendezőnek látszólag meg volt engedve, hogy belenyúljon a forgatókönyvbe, így még azt a kevés erényét is sikerült megsemmisítenie. Nem is csoda, hogy a harmadik részt jóval tapasztaltabb kezekbe adták, mellyel elkészült személyes kedvencem.
Az Apokalipszis befejezése amolyan tipikus B trashfilmbe illő volt, így a folytatásra ezt igyekezték korrigálni. Megtudjuk, hogy Raccoon City felrobbantásával nem sikerült meggátolni a vírust, továbbá azt is, hogy Alice nem lett az Umbrella ölebe, hanem megszökött tőlük, és képességének segítségével ki tudja kerülni a műholdakat. A világ viszont már szinte teljesen fertőzött lett, egyes földrészek pedig már elsivatagosodtak.
Alice összefut egy csapat túlélővel, akit Carlos és Claire (Ali Larter – Végső állomás 1-2, Ház a Kísértet-hegyen-remake) vezetnek. Időközben Alice talál egy üzenetet egy hullánál, miszerint Alaszkában van egy hely, Arcadia, ahol nincs fertőzés, és ahol minden túlélőt el tudnak látni. Így hát a csoporttal Alaszka felé veszik az irányt, miközben az Umbrella vissza akarja szerezni Alice-t. Ezzel párhuzamosan látjuk a cég egyik orvosát, Dr. Isaacs-et (Ian Glen – Trónok harca), aki érdekes kísérleteket hajt végre a zombikon.
Kezdjük azokkal a dolgokkal, melyeket mindenki felhozott már problémaként. A film szemérmetlenül lop. Az elsivatagosodott környezet egyértelműen a Mad Maxet idézi meg, mellyel még rátettek egy lapáttal Romero Holtak Napjával, és még egyet Hitchcock Madarával. Ez tény, nem is fogom ez alól a filmet felmenteni, de valahogy mégis működik. Az alaphelyzet valóban koppintás, mégis sikerül megalkotnia egy egyéni világot, amivel az ember már meg tud barátkozni.
Irónikus, hogy míg az Apokalipszis több téren hasonlított a játékra, de nem működött, addig itt már egy teljesen eltérő történetet látunk, és sokkal szórakoztatóbb. Igen. A film képes szórakoztatni, minden hibája ellenére. Alice képessége nincs túlságosan sokszor elővéve, és egyáltalán nem lóg ki a filmből. Bár, mikor Alice-t szó szerint lekapcsolják műholdon keresztül, az elég viccesen néz ki.
Emellett a film kifejezetten véres, persze nem kell hatalmas gore-ra számítani, de korrekt módon sikerült ábrázolni a vérengzést. A zombik maszkjai itt már jóval igényesebben vannak megalkotva, emellett a laza beszólásokat is igyekeztek mellőzni, vagy legalábbis olyanokat írni, amiktől nem temeti az ember a tenyerébe az arcát.
Az akciójelenetek is kifejezetten jók, bár, mikor egy körülbelül 10 négyzetméteres konténerből kiszabadul vagy öt tucat zombi, felöltöztetve (!), az több kérdést is felvet. Mégis a legjobban az tetszett, hogy kifejezetten kegyetlen. Míg a második részben a főbb karakterek közül senki sem sérült meg vagy halt meg, addig itt több olyan szereplő is van, akiket előtérbe helyeztek, ám felfalják őket. A Madarakat másoló varjús jelenet is határozottan jól néz ki, és a maga módján ötletes is, ahogy a laboratóriumban látható Alice-másolatok is hoznak némi pluszt a történetbe.
A koppintásokon kívül negatívumként a film eddigi összes részére jellemző hibákat tudom felsorolni. A színészek korrektek, de jónak semmiképpen nem nevezném, valamint túlzások itt is akadnak, különösen a vége felé. A zombik „okosítása” meg tulajdonképpen csak egy le nem ütött labda, mivel semmit nem hoznak ki belőle. A látványvilág az határozottan jó, még a CGI is működik, és látszik rajta, hogy a borzalmas második részt igyekszik kitörölni az emberek emlékezetéből. Azt viszont nem tudom, mégis miért kellett még említés szintjén is kihagyni Jillt és a kislányt Angie-t. Eleve, Angie mégis hol vészeli át a világvégét?
Összességében A Kaptár 3: Teljes pusztulás egy szórakoztató zombis akciófilm, ami bár több helyről is másolt, mégis sikerült fenntartania az érdeklődésemet. Számomra ez a kedvenc részem a szériából, mely továbbviszi a történetet és egyben semmissé teszi a második részt.
Értékelés: 7/10
(További részek a sorozatból: A Kaptár (2002), A Kaptár 2: Apokalipszis (2004), A Kaptár: Túlvilág (2010), A Kaptár: Megtorlás (2012))