A 2011-es, Ben Wheatley rendezésében készült Kill List című film tovább erősíti az elvont, megosztó horrorfilmek csoportját. A filmet mindössze 18 nap alatt forgatták le, ami egy elkapkodott, összeszedetlen, átgondolatlan alkotásra enged következtetni. Mindezek ellenére, a következtetéseket megcáfolandó a Kill List egy jól átgondolt horror.
A történet expozíciójában egy középosztálybeli családot láthatunk, anyagi problémákkal. Jay, a családfő egykor katonaként szolgált a seregben, azután bérgyilkosként kereste a kenyérrevalót, jelenleg munkanélküli. Felesége, Shel folyamatosan szóvá teszi nemtetszését jelenlegi pénzhiányukkal kapcsolatban, sok konfliktus van közöttük emiatt. A bonyodalom ott kezdődik, amikor Jay legjobb barátja és egykori kollégája, Gal egy új munkalehetőséget vázol fel barátjának, egy rejtélyes öregember megbízásából. A feladat: meg kell ölniük három személyt, egy papot, egy könyvtárost és egy képviselőt. A munka megkezdésével egyre furcsább dolgokat tapasztalnak főhőseink, mint amikor az áldozatok megköszönik, hogy Jay keze által halhatnak meg. Az utolsó személy levadászása közben realizálódik bennük, hogy ebben a melóban semmi sem az, aminek látszik.
Nehéz spoilerek nélkül írni a filmről, hiszen története alapján egy átlagos „hit man movie”-ra enged következtetni. Az utolsó félóra az, amikor tudhatjuk, hogy egy horrorfilmet nézünk. Méghozzá egy szektás horrorfilmről van szó, amely tiszteleg az 1973-as „cult classic”, a The Wicker Man előtt.
Milyen alapvető műfaji elemei is vannak egy szektás horrorfilmnek? Rejtélyes csoport, elvont fanatizmus, deviáns öltözetek és viselkedési forma, emberáldozat bemutatása. A Kill List tökéletesen megfelel ezeknek a formai követelményeknek. Mint említettem, a filmnek az utolsó 30 percében pörögnek fel igazán az események, akkor veszi kezdetét a vérontás. A film egyetlen akciójelenete a rövid forgatási idő ellenére is felettébb izgalmasra és félelmetesre sikerült. Nem szenved hiányt gore-ban és jump scare elemekben.
A fináléja meghökkentőre és brutálisra sikeredett, nyitva hagyott befejezéssel. A lezáratlanság sokakat valószínűleg elégedetlenséggel tölt majd el, de számos teória fejtegeti, hogy pontosan miért is ez lett a végkimenetel, mi is volt az egész film lényege.
Ajánlom mindenkinek, aki szereti a szektás horrorfilmeket, és azoknak, akiknek tetszett a The Wicker Man (A vesszőből font ember), The House of the Devil (Az ördög háza), Rosemary’s Baby (Rosemary gyermeke), The Village (A falu).
Értékelésem: 8/10