50 évvel ezelőtt, vagyis 1968. október 1-jén egy George A. Romero nevű zöldfülű rendező által jegyzett élőhalottakat felvonultató film robbant be a mozikba. Ez volt Romero első rendezése és nem maradt figyelem nélkül. Ezután vált a rendező a zombik koronázatlan királyává. A többi pedig már horrortörténelem.
A mostani Kulisszák mögött rovatunk főszereplője Az élőhalottak éjszakája, amiről 20 érdekességet osztunk meg veletek.
1. A film kezdő jelenetét a temetőben legutoljára vették fel 1967. novemberében. A színészeknek ezért nagyon kellett vigyázniuk, hogy ne látszódjon a felvételeken a leheletük.
2. A dialógusok nagyrészét improvizálták.
3. A film említésre kerül a Green Day Macy's Day Parade című számában, illetve a Misfits 1982-ben kiadott Walk Among Us című albumán is található egy Night of the Living Dead című dal.
4. Duane Jones egy ismeretlen színházi színész volt, amikor megkapta Ben szerepét. Eredetileg Rudy Ricci játszotta volna el a karaktert, de Jones a meghallgatáson kiütötte a főszerepből. Ricci végül egy zombi szerepét kapta meg.
5. Az eredeti verzió 10 perccel hosszabb volt, de két jelenetet nem engedtek át és kivágatták Romero-val.
6. A Columbia Pictures volt az egyetlen nagy stúdió, ami egy ideig érdeklődött a film iránt, de végül nem álltak be a projekt mögé. Elavultnak tartották az elképzelést, hogy fekete-fehérben készítik el, végül a stúdió az 1990-es remake-t készítette el.
7. Christopher Walken egyik kedvenc filmje.
8. Ez az egyik legsikeresebb független film, amit valaha csináltak. 114.000 dollárból készült el és 30 milliót hozott a konyhára.
9. Amikor a zombik a kiégett teherautóban falatoznak, akkor a színészek valójában sülthusit esznek, amit nyakon öntöttek csokoládé sziruppal. Viccelődtek is azon, hogy ez a kombináció annyira undorító és mocskos, hogy nem is kellett volna bajlódni a sminkkel. Hmm, fincsi.
10. Amikor eldöntötték, hogy zombikról fognak filmet készíteni, akkor az írók összedugták a fejüket, hogy vajon, mi lehet a legfélelmetesebb dolog, amivel a nézőkre rá tudnák hozni a frászt. Végül az emberiség egyik legnagyobb tabuja, vagyis a kannibalizmus mellett döntöttek.
11. Bosco csokoládé szirupot használtak a vér szimulálására.
12. Duane Jones, aki Bent alakította, azt nyilatkozta, hogy egyetlen „Halott” filmet sem látott és George A. Romero filmjeit sem látta soha.
13. Az élőhalottak éjszakája azok közé az utolsó filmek közé tartozott, amik nem kaptak még korhatárbesorolást. Ugyanis október 1-jei megjelenését követően vezették be ezt a rendszert Amerikában.
14. A zombikéz, amit Tom széttrancsíroz egy konyhai késsel valójában agyagból készült, amit csokisziruppal töltöttek meg.
15. A zombi szó egyszer sem hangzik el a filmben.
16. George A. Romero eredetileg Tom Savinit akarta, hogy készítse el a sminket és a maszkokat a filmhez. A rendező emlékezett egy korábbi, egy be nem mutatott film meghallgatásáról Savinire. Végül Savini nem tudta elvállalni a filmet, mert harctéri fotósnak hívták Vietnamba. A Holtak hajnalánál azonban már ő volt a maszkmester.
17. Voltak olyan tervek, hogy Barbara karakterét kifejezetten erősre és öntudatosra írják meg, ám Romero-ék végül úgy döntöttek, hogy sokkal jobb lesz és jobban illik Judith O’Dea személyiségéhez, ha rémült, elesett fiatal nőként ábrázolják. Savininek azonban tetszett az eredeti elgondolás és alkalmazta is az 1990-es remake-ben.
18. Ez volt az egyik első olyan film, amiben afroamerikai karaktert tettek meg főszereplővé és ez volt az első film, amit Pittsburgh-ben forgattak.
19. Ben eredetileg egy nagyon dühös karakter lett volna. Duane Jones amikor megkapta a szerepet, akkor kérte, hogy változtassanak ezen, mert nem lenne pozitív, ha egy fekete főszereplőt ennyire agresszíven mutatnának be. Ne felejtsük el, hogy az 1960-as évek végén járunk, ráadásul ekkoriban történt a merénylet Martin Luther King ellen (1968. április 4.). Romero azonban nem igazán akarta megváltoztatni a karaktert, ezért végül inkább csípősre vették a figurát, hogy valamennyit enyhítsenek az élén.
20. Romero rengeteget merített az 1962-ben készített Lelkek karneváljából.