Pontosan 30 éve, a mai napon mutatták be az Amerikai Egyesült Államokban Ron Underwood azóta kultklasszikussá avanzsálódott szörnyfilmjét, a Tremors – Ahová lépek, szörny terem című horror-vígjátékot. A Kevin Bacon és Fred Ward főszereplésével készült film bemutatása óta töretlen sikernek örvend, megkerülhetetlen a horrorfilmek történetében, időtlenségét bizonyítja a színészek játéka mellett a remek humor, a brutális kinézetű monszták és a megannyi folytatás is. A cikk szerzőjének bevallottan ez az abszolút kedvence filmek terén (több, mint ötvenszer látta, és a Bakterháznál is jobban tudja minden egyes mondatát), így az a megtiszteltetés érte, hogy az évforduló alkalmából összeszedhetett nektek sok-sok érdekességet a Tremorsról és utóéletéről.
1. A film ötlete egészen a korai nyolcvanas évekre nyúlik vissza, amikor két forgatókönyvíró, S.S. Wilson és Brent Maddock sivatagi túrájuk közben szikláról-szikláról ugrálva azon tűnődtek, hogy mit csinálnának, ha valami miatt nem tudnának lemászni az egyik szikláról? Ekkor fogalmazódott meg bennük a Tremors ötlete, amely először Sivatagi cápák (Land Sharks), majd a forgatókönyv elkészültekor már a Perfection alatt (Beneath Perfection) munkacímet viselte. Az írók elmesélték egy barátjuknak, Ron Underwood rendezőnek is a történetüket, aki akkortájt épp a National Geographicnak készített egy dokufilmet. Mivel képzett antropológus volt, Underwood érdekesnek találta a sztorit, és miután Wilson és Maddock befejezte a Rövidzárlat munkálatait, ráfeküdtek a Tremors forgatókönyvére.
2. A forgatások 50 napig tartottak a két hónap alatt felhúzott, képzeletbeli Perfection nevű porfészekben, a kaliforniai Lone Pine stúdióban és a nevadai sivatagban, Owens Valleyben. A felvételek elkészülte után Perfectiont teljesen szétszedték, ám egy részük később újjáépült a harmadik mozifilm kedvéért. A hivatalos premier 1989. decemberére volt kitűzve, azonban az amerikai korhatárbizottság határozata alapján a gyártó Universal Pictures családbarátabbá szerette volna vágni a filmet, így a közel hússzor elhangzó „fuck” (ba***a meg) szót újraszinkronizáltatták a színészekkel, így jött létre például a magyar változatban hallható „nyavalyás” és „mocsadék” szavak angol megfelelője („sucker” és „motherhumper”). Szerencsére a történet sikerrel zárult, a stúdió és a készítők is elégedettek voltak a végeredménnyel. Egy hónapos csúszást követően a filmet bemutathatták, így többek között a Tango és Cash-sel egyidőben jutott mozikba, és az ötödik helyen nyitva még két hétig szerepelt a vásznakon, a 11 milliós gyártási költség közel másfélszeresét, 16 millió dollárt bevételezve.
3. A remek kritikai és közönségsikert követően az amerikai trendeknek megfelelően három hónap múlva, 1990. áprilisában a film megjelent VHS-en, amely idő alatt a Tremors akkora hírnévre tett szert, hogy egyből az eladási jelentések élére ugrott, óvatos becslések szerint is legalább másfél millió kazetta kelt el csak az amerikai földrészen (összehasonlításképp: az Amerikában eladott kazetták első helyezettjéből, az Oroszlánkirályból 36 millió példány kelt el a 2006-os VHS-korszak lezárultáig), ezzel megnégyszerezve a mozis bevétel összegét , és erre még ráfejeltek a későbbi LaserDisc, DVD, majd a 2010-es Blu-ray változatok bevételei is. Jelenleg kb. 40 (!) féle verzió létezik a különbféle adathordozókból, beleértve a limitált, díszdobozos, és a többi résszel együtt megjelent kiadásokat is. Magyarországon először VHS-en jelent meg egy évvel később, 1991. májusában a UIP Duna film jóvoltából, és egyből a kölcsönzési listák negyedik helyén nyitott, majd harmadik és végül kilencedik helyen zárta a TOP20-as havi listát. A hazai szinkron a korhoz méltóan parádésra sikerült, az ötletesen magyarra fordított remek párbeszédek a nagyszerű színészek, mint például Rátóti Zoltán, Dózsa László és Ujlaki Dénes tálalásában nagyban hozzájárultak sikerességéhez. 20 évvel később a film kapott egy újabb szinkronváltozatot, ám az nyomába sem ér az eredetinek. A DVD kiadásra egészen 2009-ig kellett várni, ám itthon csupán egy fapados, extrák nélküli, és egy gyűjtőknek szánt egylemezes, szélesvásznú verziót kaptunk a pénzünkért.
4. A forgatási helyszínek közül csupán két esetben játszódik zárt helységben a történet: az egyik Walter boltja, a másit Burt bunkere. A forgatások során a randalírozó drabál miatt a militarista házaspár bunkerében a falon lévő fegyverek minduntalan lepotyogtak, emiatt a falat számtalanszor kellett újra összeállítani, ezért ha megfigyeljük, a vágások során a fegyverek mindig máshol helyezkednek el. Ugyanez volt a helyzet Walter boltjában is, a támadás során a polcokon lévő termékek folyamatosan változtatják helyüket. Érdekesség, hogy a filmben szereplő MGC terepjáró maga a színész Gross saját tulajdona, ahogyan az összes falon lévő fegyver is az ő tulajdonát képezi, egyetlen kivétellel: a hatalmas elefántölő puskát Gross barátja, egy magángyűjtő bocsájtotta rendelkezésükre. A forgatás végén a stáb hálájuk jeléül egy kézzel faragott puskatartóval ajándékozta meg az adakozó fegyvertulajdonost.
5. Mivel a forgatások nem csak Perfectionben zajlottak, hanem a kaliforniai Lone Pine stúdióban is, ezért a helyi múzeumban megtalálható néhány ismerős kellék a filmből: egy hatalmas drabál szobor, illetve az újjáépített Chang’s Market (Walter vegyesboltja) is helyet kapott és a mai napig látogatható.
6. Talán a Tremors az az egyetlen olyan produkció, amelyről az összes színész boldog emléket őriz: mind Kevin Bacon, Fred Ward vagy épp Michael Gross is úgy nyilatkozott, hogy nagyon élvezték a forgatást, és soha nem röhögtek annyit, mint a Tremors készítése közben. Bacon felesége ráadásul épp ekkor volt várandós Travis fiukkal, így pláne a fellegekben járt, ezért is meglepő, hogy Bacon folyamatosan visszautasította a folytatásokban való felbukkanást, egészen a SyFy 2018-ra tervezett sorozatáig nem láthattuk viszont Val karakterét.
7. Kevin Bacon egészen 2007-ig nem is szeretett volna visszatérni a franchiseba (az okáról később), azonban a SyFy fejesei meggyőzték, hogy egy évtizedekkel későbbi, ám ugyancsak Perfectionön játszódó sorozatban ismét öltse magára Valentine szerepét. Habár Bacon a rendező Vincenzo Natali (Kocka, A magas fűben) forgatási módszerével és a teljes stáb munkájával nagyon elégedett volt, így a pilot elég gördülékenyen el is készült, azonban a SyFy a bemutató előtt néhány hónappal magyarázat nélkül elkaszálta a sorozatot (bár egy-két teória kering Bacon magas gázsija vagy épp a teljes évad leendő forgatási költségeinek növekedése miatt), így ebből csupán egyetlen előzetes és némi promókép maradt fent. Ezeket elnézve nagy kár érte, az idősödő Valre piszkosul kíváncsiak lettünk volna.
8. Michael Grossnak azonban annyira bejött a szörnyvadászosdi, hogy a későbbi összes filmfolytatásban Burtöt tették meg központi karakternek, és jelenleg is készül a hetedik rész Haragsziget néven, természetesen Grosszal a főszerepben. Érdekesség, hogy Burt jeleneteit egyetlen nap alatt vették fel, ugyanis a színész épp saját sorozatát, a Családi kötelékek záró epizódját forgatta egy másik helyszínen, így csupán ennyi ideje maradt a Tremorsra. Szerencsére időrendben vették fel a jeleneteit, így kora hajnalban már a bunkeres jeleneteket forgathatták, és a nap végére Gross már vissza is térhetett a sorozatához.
9. A Tremors sikerét nem vitathatjuk, a hat egészestés filmfolytatás mellett készült egy 13 részes sorozat Tremors – The series címmel, illetve egy elkaszált videojáték Tremors: The Game címmel, továbbá tervben volt egy közvetlen folytatás az első részhez: a „Tremors 2: Aftershocks - The Lost Monsters” Val és Earl karakterére összpontosított volna, amiben a két barát különbféle lényekre vadászott volna (például ufókra), ám ezt Kevin Bacon már nettó hülyeségnek tartotta és lemondta a benne való részvételt, így ez ebben a formában meghiúsult. Azonban újraírva és Burtöt helyezve a középpontba mégis elkészült a drabálok különbféle fejlődési szakaszait felmutató folytatások.
10. A filmben rengeteget improvizáltak a szereplők: a földrengéstan-hallgató Rhondát alakító színésznő, Finn Carter egyáltalán nem gyakorolta be a nadráglehúzós-menekülős jelenetét, így az összes reakciója, amit a vásznon látunk, mind hiteles volt; emiatt jelölték is a sci-fi és horrorfilmek Oscarjára, a Saturn-díjra legjobb mellékszereplőnő kategóriában (amit sajnos Whoopi Goldberg elhappolt előle). Carter egyébként a Tremors után átnyergelt a sorozatokra, és bár rengeteg szériában bukkant fel kisebb-nagyobb szerepben (Gyilkos sorok, Vészhelyzet, CSI: Helyszínelők), a mai napig a Tremors miatt emlegetik a nevét. Vagyis pontosabban nem csak emiatt: a való életben idén 60. évét taposó Carter tavaly rossz útra tévedt, elkötött egy autót, és az abban talált hitelkártyákkal 14 alkalommal kísérelt meg különböző összegeket felvenni. A rendőrség lekapcsolta és ügye mellett az ún. mugshotja (bűnügyi nyilvántartási fotója) és a bíróság előtt megjelent videója viharként söpört végig a médiában.
11. Ha már improvizációkat említettük: Rhonda ugyebár a nadráglevételes jelenetében rögtönzött egyet, Valentine viszont szinte az összesben. Kevin Bacon és Fred Ward remekül megértette egymást, folyamatosan próbálták meghökkenteni és kizökkenteni a szerepéből a másikat, így került a film elejére spontán az a rész, mikor Valentine nyolcszor üt a cölöpön lévő szög mellé, mire eltalálja, és Earl reakciója ezúttal is teljesen természetes volt. De említhetjük a film végén a „Tudsz repülni nyavalyás? Repülj!” szövegét is, amely eredetileg „Kicsesztem veled, te f*sz!” lett volna, ami után Earlnek egy apró mondatot kellett volna odaordítani Valnek, ám ez így meghiúsult. Ez a rögtönzött és azóta klasszikussá vált mondat viszont annyira bejött John Whelpley-nek, aki a harmadik rész szkriptjét írta, hogy ez alapján kapott ihletet és alkotta meg a szárnyas repülő drabálokat.
12. A drabálok latin nevét pár éve a SyFy pormóciós anyagából tudhattuk meg, amely szerint "Caederus mexicana"-nak, magyarul „Mexikói mészárlónak” nevezték el. Eredetileg a szörny belsejében lévő „csápok” nem nyálkásak, hanem szárazak lettek volna, azonban a felvételek során a vakító napfény hatására a szörnyek „bőre” úgy nézett ki, mintha körömlakkal vonták volna be azokat, így kaptak némi nedves állagot. A külső drabálok is átestek némi módosításon, a bőrük kapott volna egyfajta védőtokot, és ebből bukkant volna elő a három szarucsápjuk. Azonban a koncepciós rajzok láttán a rendezőt elfogta a röhögés, ugyanis a drabálok azon formája jobban hasonlított egy emberi péniszre, mintsem egy félelmetes szörnyre, így elvetették az ötletet. Ugyancsak ment a kukába az is, hogy a drabálok képesek legyenek utánozni bármilyen hangot, ezzel magukhoz csalogatva zsákmányukat; ezt is elvetették a túlzásba vitt szuperképességük miatt. A kész szörnyek is éles vitát váltottak ki a rajongóknál, mivel túlságosan sok egyezést mutattak a ’84-es Dűnében szereplő sivatagi féreggel. Kritika érte a film plakátját és VHS kiadását is, ugyanis a gyártó Universal tervezte képek erősen a Cápa plakátjára hajaztak, ráadásul a filmben Walter halálakor a szörny ugyanolyan jobbra-balra való mozgásokat végez, mint amikor Spielberg filmjében Quint becsusszan a cápa szájába. Először a gyártó hajlandó volt a változtatásra, azonban később meggondolták magukat és a ma is ismert formában dobták piacra a borítókat.
13. A szörnyek megismertetése sem ment könnyen: a forgatókönyv szerint Edgar halálától kezdve egészen az útjavítók eltűnéséig addig azt akarták elhitetni a nézőkkel, hogy egy sorozatgyilkos garázdálkodik a környéken. Ám a stúdió álláspontja szemben állt a készítőkével: mivel szörnyfilmet akartak, ezért még több jelenetben szerettek volna utalni a föld alatti förmedvényekre, mielőtt azok felbukkannak, ezért Wilsonéknak Fred apó halálát és Rhonda autójának megakadását is bele kellett szőniük a történetbe. Eredetileg a film nyitójelenete sem a jelenlegi változatban került bemutatásra: a kivágott részben Edgar és Fred apó együtt szerepelt, amely megmagyarázta volna, miért mászott fel Edgar a villanyoszlopra. Ezt később érthetetlen módon kivágták, ám szerencsére megtalálható az Attack Pack nevű kiadvány extráiban (és persze megtekinthető itt is).
14. A film zenéje körül is voltak érdekességek: az eredeti soundtracket készítő Ernest Troost dallamait nem találták elég dinamikusnak, ezért a készítők szinte az utolsó pillanatban felkérték Robert Folkot (akinek többek között a Rendőrakadémia muzsikáit is köszönhetjük), hogy írjon új filmzenét a filmhez. Folk teljesítette is a kérést, azonban Underwood nem akarta kárba veszni Troost munkáját sem, ezért fair döntés született: a lágyabb, nyugodtabb részekhez Troost western-hangzású, az akciódúsabb, intenzívebb jelenetekhez Folk dinamikusabb szerzeményeit használták fel. Annak ellenére, hogy Folk zenéi közel a film harmadában hallhatóak, mégsem tüntették fel a stáblistán a nevét. Érdekesség, hogy a film soundtrackje csupán 10 évvel a film bemutatása után, 2000-ben jelent meg kompakt diszken, és csak Troost zenéit tartalmazta. Emiatt volt egy kis pereskedés Folk és az Universal között, melynek eredményeképp Folk a CD eladásaiból kapott valamennyi részesedést, habár az ő művei közül egy sem szerepelt a korongon.
15. Térjünk vissza a forgatókönyvre, mert még akadnak változtatások szép számmal. A szkript eredetileg tartalmazott egy plusz szereplőt is, Violát, aki egy Perfectionben élő, magának való öregasszony lett volna, kinek kutyája az állandó ugatásával magához vonzza a drabálokat. Elsőként Viola esett volna áldozatul a padlója alól feltörő drabálnak, azonban máig nincs hivatalos magyarázat a karakter kihagyására. Habár ő nem maradt ki, de Walter is átesett egy kis változáson: a szkriptben még Pham Van néven szerepelt, és kínai helyett vietnámi származású volt, azonban a próbameghallgatáson Victor Wong annyira elbűvölte a kasztingos Pam Dixont, hogy a kedvéért Wilsonék átírták a karakter származását és nevét. Wong ezt azzal hálálta meg, hogy későbbi filmje, a Hét év Tibetben premierjére személyesen invitálta meg Dixonékat.
16. Eredetileg a doktor feleségének halála is sokkal hosszabb lett volna: a tervek szerint miután a drabál a földbe húzza a kocsit, Bibi Besch színésznő a lábával kitöri a szélvédőt, kimászik a motorháztetőre, ám az egyre süllyedő autó miatt a homok ellepi és megfullad. Azonban az éjszakai felvétel során az autót beszippantó szerkezet nem működött megfelelően, így a többszöri próbálkozások miatt már nem maradt elég idő a leforgatására, ezért kénytelenek voltak kurtítani a jeleneten.
17. A kisváros, Perfection táblája szerint az ottlakók száma 14. Ha megszámoljuk az ott élő szereplőket (Val, Earl, Walter, Heather, Burt, Nancy, Melvin, Mindy, Edgar, Nestor, Miguel és Fred apó), csupán 12-re jön ki a szám. A trükk az, hogy eredetileg Melvin szülei lettek volna a plusz két fő, ám mivel ők az eredeti szkript alapján épp Las Vegasban verték el a pénzüket, hátrahagyva fiacskájukat, „lecserélték” őket a doktorra és feleségére. Így jön ki a 14-es lélekszám.
18. A szkriptírók Heather szerepére Linda Hamiltont vizionálták, Burtöt pedig Chuck Norrisról mintázták, és Lindát később valóban meg is keresték a szereppel kapcsolatban, azonban a válása és a Terminator 2 előkészületei miatt nem vállalta az ötvennapos forgatást. Így került a képbe Reba McEntire, aki akkoriban már Amerika-szerte befutott countryénekesnőként volt híres, így a szerep pompás kezdőlökést jelentett a színészi pályához, és tehetségének hála pár évvel később a saját sorozatával besöpört egy Golden Globe-díjat is.
19. A kislány Mindyt alakító színésznő, Ariana Richards neve és arca nem véletlenül lehet ismerős, a 3 évvel későbbi Jurassic Parkban ő alakította az egyik gyerekszereplőt, Lexet. Mindy karaktere később visszatért a Tremors 3. részében, illetve a sorozatváltozatban is.
20. A film vége merőben más lett volna a végső változatban láthatónál. Nem történik meg Val és Rhonda között a csókváltás, ehelyett Val és Earl elindulnak Bixby felé, ám útközben Earl nem találja a gyújtóját, mivel az Rhondánál maradt, ezért visszafordulnak Perfectionbe. Ezt a verziót le is forgatták, ám a tesztvetítésen a nézőközönség nem fogadta valami jól, ezért elvetették és az újabb változatot illesztették a helyére. Ez a kivágott jelenet szintén megtalálható az Attack Pack extrái között.
22. Valentine összesen négyszer játszik Earl ellen kő-papír-ollót, ám ebből háromszor veszít. Azonban az egyetlen nyertes játszmájában is kikap, hiszem bár megkapja Edgar régi Winchesterét, ám Heather Earlnek adja az automata Browningját, így Valentine ismét alulmarad.
23. Ron Underwood rendező egy interjúban elárulta, hogy a filmben van egy bújtatott keretes szerkezet: a film elején Val és Earl nem messze húzza fel a kerítést, és a háttérben jól kivehető az a sziklasor, ahol a film végén a szereplők elrejtőznek a drabálok elől (a híres bombacsalis helyszín). Az utolsó szörny kinyírására pedig ettől a sziklasortól nem messze került sor.
24. A Tremors említése rengeteg helyen felbukkant az évek során, még a Spongyabob Kockanadrág 2. évadának egyik részében is tesznek rá egy egyértelmű utalást: a hatalmas kukacszörny története és végzete bevallottan az első rész iránti tiszteletből készült.
25. És még két friss infómorzsa a végére: Michel Gross (Burt) hivatalosan is bejelentette, hogy a hetedik rész munkálatai befejeződtek Thaiföldön, már csak az utómunkák vannak hátra, és a premier időpontját is kitűzték: 2020. Halloweenjén jön a Haragszigetre (Island Fury) keresztelt epizód, amely a hatodik rész jeges pokla után ismét a füllesztő melegben fog játszódni. Emellett az évforduló tiszteletére kétnapos közönségtalálkozót tartanak a fent említett Lone Pine stúdióban, az egykori forgatási helyszínen a rendező Ron Underwood, a forgatókönyvíró S.S. Wilson és Brent Maddock, illetve maga Gross és egyéb szereplők is tiszteletét teszik. Sajnos a 150 dolcsiba kerülő jegyek már elfogytak, de készülni fog egy összefoglaló a rendezvényről.