1960-ban indult hódító útjára a Psycho és a Peeping Tom. Míg a Psycho rendezője, Alfred Hitchcock hatalmas sikert könyvelhetett el alkotásáért a maga korában, addig Michael Powell rendezőnek súlyos árnyékot vetett a film a karrierjére. Jelen sorok szerzője szerint, és itt ne háborodjatok fel kedves olvasók, a Peeping Tom sokkal erősebb film, mint a Psycho és pontosan ez az erő gyűrte le akkoriban mind a nézőket, mind a kritikusok és a rendező karrierjét is. Most a kultikus darab bemutatásának 60. évfordulója alkalmából 13 érdekességet hoztunk el a filmről.
1. Michael Powell rendező karrierje derékba tört a filmet övező botrány miatt és habár rendezett még pár alkotást, feketelistára került.
2. A film csupán 5 napig volt a brit mozikban. Akkora volt a felháborodás és a kritikusok is úgy lehúzták, hogy le kellett venniük a műsorról.
3. Ez Martin Scorsese egyik kedvenc filmje. Állítólag 5000 dollárt fizetett a Peeping Tom új kópiájáért, amelyet 1979-ben levetítettek a New York-i Filmfesztiválon.
4. Úgy tartják számon a Peeping Tomot, mint az egyik legelső slashert.
5. Sok kritikus támadta amiatt Powellt, hogy a rendező játszotta el a filmben Lewis apját, a fiatal Lewist pedig a saját fia alakította. Sőt még fel is akarták jelenteni kiskorú veszélyeztetése miatt, mert szerintük Powell túlságosan élethűen adta elő a saját fiát kínzó apát. Egy későbbi interjúban Powell fia nevetségesnek nevezte ezeket a vádakat.
6. A forgatókönyvet jegyző Leo Marks a második világháborúban titkosírási szakértő volt a brit hadseregben.
7. Több évre betiltották a filmet.
8. Powell színesben készítette el a filmjét (nem úgy, mint Hitchcock a Psychot), amivel alapból zavart keltett a nézőkben, de ráadásul nem múltbéli, hanem jelenbeli történetet mesélt el, amitől még inkább zavarba hozta a nézőket.
9. Vivian szerepére Joan Plowright és a fiatal Julie Andrews is szóba került. Plowrightot túl szimpatikusnak, Andrewst pedig túl híresnek találta a rendező a szerepre.
10. Moira Shearer harmadik munkája volt ez a rendezővel. (1948, The Red Shoes és 1951, The Tales of Hoffmann után)
11. Hat hétig tartott a forgatás.
12. Mark szerepére Dirk Bogarde és Laurence Harvey is szóbajött.
13. Az, hogy Mark miért német akcentussal beszél, sosem lett megmagyarázva. Karlheinz Böhm ugyanis tisztán beszélt angolul német származása ellenére, de rendezőnek mégis jobban tetszett az, amikor akcentussal adta elő a szövegét.