Idáig viszonylag ritkán olvashattatok nálunk könyvekkel vagy épp azok szerzőivel kapcsolatos cikkeket. Ezúttal azonban egy olyan írót és néhány művét szeretnénk nektek bemutatni, aki az utóbbi évtizedekben meghatározó alakjává vált a modern magyar irodalomnak.
Lőrincz L. László 1939-ben született Szilvásszentmártonon, középiskolai évei után pedig az ELTE BTK történelem-mongol szakán tanult tovább, ahol 1962-ben diplomát szerzett. Később az MTA Orientalisztikai Munkaközösségének tagja, a Kelet-kutató Intézet tudományos főmunkatársa, valamint az ELTE előadója lett. Tanulmányai során beutazta a Távol-Keletet, tanult Mongóliában, valamint Németországban is. Rengeteg publikációja a keleti - főként a tibeti és a mongol - kultúrákkal kapcsolatos, ezenfelül kiemelendő fordítói munkássága is.
A nyolcvanas évektől kezdve fokozatosan vált egyre népszerűbb íróvá Magyarországon, kezdetben tudományos-fantasztikus regényei, novellái jelentek meg hasonló témakörrel foglalkozó magazinokban, ezekért a művekért később Galaktika-, valamint Arany Meteor-díjjal jutalmazták. Átütő sikert a Sindzse szeme című regényével aratott, amelyet már a később oly ismertté vált Leslie L. Lawrence írói álnéven adta ki.
Mára Lőrincz L. László az egyik legolvasottabb magyar írónak mondhatja magát. Frissen piacra kerülő könyvei hatvan-hetvenezer példányban kelnek el, az utánnyomások pedig szintén tíz-tizenötezer példányban fogynak. A Nagy Könyv közönségszavazása alapján összeállított 70 legnépszerűbb könyv listáján is szerepel A kicsik című műve, ezek mellett több könyvét szlovák, bolgár, német, cseh, orosz, valamint francia nyelven is kiadták.
Alapvetően két nagy halmazra lehet osztani az LLL-könyveket, ezek egyike a Lőrincz L. László néven íródott művek halmaza, amelyek egyes szám, harmadik személyben íródtak, ezek szinte minden esetben tudományos-fantasztikus elemeket felhasználó regények. A másik csoport a Leslie L. Lawrence írói álnéven született művek, amelyekben egyes szám első személyben olvashatjuk a főhős kalandjait, amelyek rendszerint inkább a krimi vonalán mozognak, természetesen átitatva némi nélkülözhetetlen miszticizmussal. És ha már szóba került az egyes szám első személy, érdemes egy picit jobban kitérni az író könyveinek ezen szegmensére. A Leslie L. Lawrence-könyvek ugyanis visszatérő főhősökkel rendelkeznek, akik mindegyike kiforrott karaktervonásokkal vannak felruházva. Közülük a leggyakrabban felhasznált szereplő Leslie L. Lawrence figurája, aki Kelet-kutatóként és egyetemi tanárként akarva-akaratlanul kerül váratlan és veszélyesebbnél veszélyesebb bűnügyek helyszínére. A másik visszatérő szereplő John C. Lendvay kriminalisztikaprofesszor, Leslie L. Lawrence egykori tanára, aki azokból az időkből mesél történeteket, amikor még magánnyomozóként tevékenykedett. Mellettük többször felbukkan még többek közt Domingos de Carvalho, portugál építész, Robert McKinley politológus figurája is.
Felmerülhet a kérdés, miben rejlik Lőrincz L. László immár évtizedek óta tartó népszerűsége. A válasz természetesen összetett, hiszen nem lehet mindent a rendületlen, megfeszített munkatempó (évi két könyv) és az érdekfeszítő, izgalmas témák számlájára írni. Emlékszem, amikor először került a kezembe A kicsik c. könyv – talán ez lehetett az első LLL-mű, amit elolvastam –, azonnal magával ragadott egyedi, lebilincselő előadásmódja, aminek köszönhetően két-három nap alatt a végére is értem a könyvnek. Ezek után következtek újabb és újabb regények, pár év elteltével pedig szinte az író összes művét sikerült elolvasnom. Ugyanúgy, mint a filmek esetében, egy könyvnél is megvannak azok a kulcsfontosságú pontok, amelyek elválasztják a több száz átlagos műtől, az átlagos fölé helyezve az adott alkotást, nyilvánvalóan ezek sokszor különböznek, mondhatni embere válogatja, kinek mi ad plusz töltetet.
Személyes véleményem szerint óriási előnyt ad az LLL-könyveknek az autentikus leíró mód, amely az egzotikus, különleges helyeken játszódó eseményeket bemutatja. Nem titok, hogy az író meglátogatott minden olyan országot, kultúrát, ahol későbbi regényei játszódnak, így volt alkalma feltérképezni az ott élők hétköznapi életét, legyen szó egy tibeti kolostorról, Barbados turistaparadicsomáról, vagy épp a távoli Izlandról. Az alapos kutatómunkának köszönhetően a szórakoztató regény mellett szinte egy útikönyvet is kézhez kapunk. Ehhez még adalékul szolgál az LLL-regényekre jellemző fordulatos, eseménydús történetvezetés, a miszticizmus és a tudomány jól elosztott vegyülete, valamint a nélkülözhetetlen humor is. Érdekességképp megemlítendő, hogy egy időben esélyes volt egy Leslie L. Lawrence-regény filmadaptációja is, azonban különböző okok miatt az előkészületek elméleti fázisban rekedtek. Lőrincz L. László több interjúban is megemlítette, hogy Leslie L. Lawrence karakterére a hollywoodi színészek közül leginkább David Duchovnyt vagy Nicolas Cage-t tudná elképzelni.
Hogy a CreepyShake-n is ismertethessük munkásságának bizonyos darabjait, az elkövetkező hetekben szeretnénk nektek bemutatni néhány LLL-művet, amelyeket remélem azok, akik olvasták már ezeket a könyveket, ugyanolyan szeretettel fogják fogadni, mint azok, akiknek még egyelőre ismeretlenek a szerző művei.