Klónozás. Olyan technológia, amely rendkívüli lehetőségeket kínál az emberiségnek, ám e mellett súlyos kérdések sokaságát is felteszi – az etikai kérdésektől egészen akár vallási természetűekig is. Mindenekelőtt azonban, ha a klónozásról és a klónok létrehozásáról beszélünk fontos tisztáznunk annak fogalmát.
A klónozás olyan ivartalan, a véletlen lehetőségét kizáró szaporodási forma, amely során genetikailag azonos, magasabb rendű szervezetek jönnek létre. A folyamat során létrejött utódszervezet – klón – genetikailag teljes mértékben megegyezik az anyaszervezettel.
A klónozás folyamatát Sir Ian Wilmut, angol embriológus fejlesztette ki, amelynek során egy petesejt magját eltávolította és a klónozni kívánt élőlény sejtmagját ültette be annak helyére, ily módon lemásolva ez élőlény DNS-ét. Ez 1996-ban történt, amikor is megszületett a világ első klónozott emlőse, Dolly, a birka. Erről a tudományos áttörésről a világon mindenhol értesülhettek az emberek a sajtónak köszönhetően és szinte a hírrel egy időben el is indultak a találgatások a lehetséges felhasználási területekkel kapcsolatban (például: szervátültetések során saját szerveinket kaphatnánk meg, kizárva a kilökődés lehetőség, gyermekeink visszakaphatnák elpusztult házi kedvenceiket, stb.). Rengeteg lehetőség, rengeteg olyan potenciál, amit az emberiség egyszerűen nem hagyhat kiaknázatlanul. A legizgalmasabb azonban kétségkívül az ember, mint szervezet, mint személy, mint individuum klónozása. Ezzel az eljárással kapcsolatban azonban van egy hatalmas probléma. A klónozott egyed bár teljesen egyezik a klónnal – genetikai szinten – mégsem lesz, mégsem lehet ugyanaz – hiszen fejlődésünk során megélt tapasztalataink, szerzett tudásunk alakította személyiségünk egyszeri és megismételhetetlen, azonban mi történik akkor, ha lehetőség nyílik annak átvitelére is? Ezzel az opcióval játszik el Mur Lafferty, amerikai írónő első Magyarországon megjelent könyvében.
A Dormire űrhajó csendesen tart az Artemisz bolygó felé, rakománya pedig több mint 2500 ember, akik fontos feladattal hagyták maguk mögött szülőbolygójukat, a Földet. Feladatuk a lakhatónak ítélt bolygó kolonizálása lesz. A hajó klónokból álló legénységének pedig mindent el kell követniük annak érdekében, hogy a küldetés sikerrel járjon, cserébe mindannyian új életet kezdhetnek az új bolygón, múltbeli tetteiket eltörlik a hatóságok. A hosszú út során azonban valami szörnyűség történik a hajón, aminek hatására új klóntestben ébrednek szereplőink, viszont – a bevett eljárásokkal ellentétben – a hajó indulása óta nincsenek emlékeink. Így ébred az olvasó is a legénység tagjaival, Maria-val, a hajó mindenesével, Katrina de la Cruz-val, a kapitánnyal, Hiro-val, a pilótával és navigátorral, Wolfgang-val, a Luna-szülött biztonsági tiszttel, Joanna-val, az egészségügyi tisztel, Paul-val, a mérnökkel és IAN-val, a hajó mesterséges intelligenciájával. Ébredésük kulisszáit azonban gyilkossági helyszín szolgáltatja így megkezdődik a nyomozás, aminek során igyekeznek kideríteni mi történhetett az elmúlt évtizedekben, mi lehetett az, ami vérontáshoz vezetett és főleg azt, hogy ki a felelős a történtekért.
A mű valójában klasszikus krimiként építkezik, a science fiction csupán adalék, viszont olyan jól beépül a történetbe és olyan kellemes mellékízt biztosít az olvasmánynak, hogy mindenképp érdemes elolvasni azt a közel 360 oldalt, amit a könyv nyújt. Az írónő részletesen mutatja be azt, hogy a klónozás hová fejlődhet néhány évtizeden belül, karakterei egytől egyig egyediek és kidolgozottak és mindannyiuk történetét részletesen meg is ismerhetjük – ez nagyon tetszett. Remekül megírt, lendületes történetet kapunk, olyan elgondolkodtató kérdésekkel, amik biztosítják, hogy az olvasottak a könyv befejezése után is velünk maradjanak. Van egy olyan elképzelés, hogy a sci-fi irodalom egyfajta jövőbe tekintő ablakként funkcionálhat, ha pedig a könyvben szereplő elképzelések (pl.: elmetérkép, kádbabák, ételnyomtató, yadokari, „balta”) megvalósulására van minimális esély, akkor egy nagyon izgalmas, de olykor ijesztő jövő várhat ránk. Mindenkinek ajánlom a könyvet, aki szereti a krimiket és a science fiction regényeket.
8/10
Az élményért és a könyvért köszönet az Agave kiadónak.