Rasen - A spirál (1998)
Rendezte: Joji Ida
Még az első rész megjelenésének évében kiadták a második részt, ami örvendetes, főleg, hogy itt egy közvetlen folytatást kapunk, de ismerve a széria epizódjainak címeit, nem tudtam, hogy ez mégis miért készült el a Ringu 2 előtt, és hogyha ez a folytatás, akkor a Ringu 2 mégis mi?
Azután mikor eltelt fél óra a filmből, máris értelmet nyert a dolog. Ekkor még csak utána sem néztem a film hátterével kapcsolatos információknak, de máris rájöttem, hogy ez egy nagyon félresikerült folytatás lett. És most nagyon finoman fogalmaztam.
Tehát történetünk csupán pár órával azután kezdődik, hogy Reiko exférje, Takayama meghalt, ő pedig a fiával lelépett a videókazettával. A történetünk jelen esetben egy orvosra fókuszál, aki Takayama régi barátja, és őt kérik meg, hogy boncolja fel a testét. A vizsgálat során megállapítják, hogy szívrohamot kapott, valamint egy tumor is volt a szervezetében, de ezen kívül papírt is találnak a gyomrában, amin egy kódolt üzenet van. Ezek után megjelenik Takayama barátnője is, Takano, aki ki akarja deríteni halálának okát. Megkezdődik hát a nyomozás, amiben előkerül Reiko naplója is, melyben mindent leírt az elmúlt hét napról. A rendőrök és főszereplőnk természetesen nem hisz benne, ám az esetet bonyolítja a hír, hogy Reiko a kisfiával együtt szörnyethalt egy autóbalesetben. A kazetta megsemmisült az ütközésben, viszont úgy néz ki, Reiko naplója is terjeszti az átkot, mivel mindent részletesen leírt.
Egy dolgot tudni kell rólam. Én kifejezetten gyűlölöm, ha egy film folytatása olyan dolgokat próbál beletenni a történetbe, ami teljes mértékben rácáfol az előzményre. Az első rész, bár nem volt tökéletes, a sikerét elismertem, és láttam benne a kreativitást. Ez a rész viszont egy olyan merényletet követett el, amit egész Japán kiutált és követeltek egy alternatív folytatást. Nem is csoda, hiszen amit itt kapunk, az maga a megtestesült agyrém.
Nehéz spoilermentesen írni, de sajnos nem lehet másképp érzékeltetni a problémákat. Kezdjük is.
{spoiler} Sadakoról kiderül, hogy egy vírussal fertőzi meg az embereket, ami a videókazettán van rajta, és a tévén keresztül (!) támadja meg az emberi testet. Ez a vírus daganatot okoz (!), ami hét nap alatt megöli az embert (!). Komolyan, tisztára, mint a Star Wars-előzménytrilógia... nem, ez még annál is rosszabb, mert ennek a legfőbb célja, hogy Sadako újjászülessen, és a vírus további terjedésével az evolúció újabb lépcsőfoka jöjjön létre. Ugyanis a vírus sok embert erősebbé fog tenni, ezzel amolyan szuperembereket létrehozva (!!!)...
De olyan logikátlanságok is előfordulnak, mint az, hogy Reiko mégis mikor írta a naplóját? Az előzményben mikor volt ideje? Csak mert ott eléggé elfoglalta az átok megtörése. Az meg nettó baromság, hogy Takayama előre látta a jövőt, és elintézte, hogy az események úgy alakuljanak, hogy Sadako újjászülessen. De akkor mégis miért akarta Reikóval megállítani az átkot? A végén levő hegyi beszéd, amit lenyom a főszereplőnknek, pedig egy akkora álszent, képmutató monológ, amivel ritkán találkoztam. {/spoiler}
Fogalmam sincs, mi történt a történet írásakor, de ennél még annak is több értelme lett volna, ha kiderül, hogy Sadako valójában földönkívüli volt, és mikor valaki megnézi a kazettát, akkor a szülőföldje egy halálsugárt küld az áldozatra, ami hét nap alatt éri el a földet.
Nem tudom mit szívtak a készítők, de biztos vagyok benne, hogy sok ember megválhatott az állásától, akiknek közük volt ehhez a szörnyszülötthöz. Ez egy nagyon rossz film, habár információk szerint ez is kötődik az eredeti regényhez, ha viszont ez igaz, akkor azt hiszem, mégsem érdekel a könyv.
Szerencsére az indulat, amit kiváltott az emberekből, meghallgattatásra lelt, és nem sokkal később elkészült az alternatív folytatás.
Ringu 2 - A kör 2: A félelem (1999)
Rendezte: Hideo Nakata
A film voltaképpen szinte ugyanazzal indít, bár itt nem pár óra telik el, hanem több nap. Itt főszereplőnk Takano, aki elmegy Reiko munkahelyére, hogy utánakérdezzen, milyen videókazettáról faggatta, amikor Takayama meghalt. Mivel erős érzelmek fűzték hozzá, így tudni akarja, mi okozta a halálát, ezért minden szálat igyekszik megmozgatni, hogy Reikóra leljen.
A nyomozásban segítségére van Reiko egyik munkatársa, akivel minden szemtanút igyekeznek megtalálni. Így találnak rá Reiko unokahúga, Tomoko barátnőjére, akit azóta korházban kezelnek. Állítása szerint valami halálra rémítette azon az estén, mikor Tomoko meghalt, de azóta mintha valamiféle energia venné körül, ami meg tudja idézni Sadako szellemét. A kezelőorvosa még a fényképein is talált furcsa, megmagyarázhatatlan alakokat, amik mind a videókazettához kötődnek. Így egy kísérletnek vetik alá, aminek segítségével a benne levő túlzott mértékű energiát megpróbálják kivonni a testéből, ezzel meggyógyítva őt.
A cselekményt azonban bonyolítja Reiko felbukkanása is, akinek állítása szerint a fia, Yoichi már megváltozott, és könnyen lehet, hogy ugyanaz az energia bújt meg benne, ami Tomoko barátnőjében is. Reiko azonban nem hajlandó őt korházba vinni, hanem tovább folytatja a bujdosást a rendőrség elől, ám egyre inkább úgy tűnik, Yoichi már nem önmaga.
Az első részhez képest itt már több szereplő történetét is nyomon követhetjük. Éppen ezért nem egyszerű a történetet felvázolni. Egyrészt ott van Takano nyomozása, aki miután találkozik Reikoval, úgy dönt, hogy segít nekik. Aztán ott van Reiko korábbi munkatársa, aki egy lánytól kéri el a kazettát, hogy megvizsgálhassa, ám mikor megtudja, hogy a lány is megnézte, és azt kéri tőle, hogy nézze meg és továbbítsa, erősen meginogni látszik szkepticizmusa.
Emellett még ott van Tomoko barátnője, illetve annak orvosa is, aki bizonyítani akarja igazát a betegével kapcsolatban. Sadako nagyapjáról nem is beszélve, aki bár nem szerepel olyan sokat, mégis jelentőséggel bíró karakter.
A tudományos megközelítés itt is jelen van, ám itt már sokkal ésszerűbb módon igyekeznek megmagyarázni a paranormális eseményeket. Pontosabban rezgéseket mérnek, ami már közelebb áll egy valódi kutatócsoport munkájához, hiszen tudósok is bizonyították már, hogy a nem látható energiákat is lehet mérni.
Emellett maga a dramaturgia is kellően változatos, köszönhetően a sok történetszálnak, ám sajnos a film vége felé a cselekmény leülepszik, amit a fináléval igyekeztek feldobni, de sajnos felemás eredménnyel sikerült. Egyrészt kellően ijesztőre sikeredett, másrészt Sadako maszkja nagyon idiótán lett megcsinálva, ami sajnos tönkrevágja a jelenetet.
A félelem már egy sokkal jobb folytatás lett, és még azt is meg merem kockáztatni, hogy az első részt felülmúlja. Japánhorror-rajongóknak kötelező, a többieknek meg azt üzenem, hogy tegyenek vele egy próbát.
Ringu 0: Bâsudei - A kör 0: A születés (2000)
Rendezte: Norio Tsuruta
Az eredeti szériából nekem ez a rész tetszik a legjobban. Igen, a címből jól sejthető, hogy ez egy előzményfilm, amiben Sadako halála előtti időszakát követhetjük nyomon. Bevallom, az előzményfilmeket kifejezetten gyűlölöm, mert legtöbbször a készítők sem nagyon tudják, hogyan kell elkészíteni egy ilyen filmet.
Először is kapcsolódnia kell a későbbi történésekhez, nem csak dramaturgiailag, hanem történet szempontjából is. Értelmet kell adni a későbbieknek, és nem szabad nagy változtatásokat belevinni, ha csak nem építő jellegű változtatásokról van szó.
A születés kissé felemás hatást ér el. Egyrészt visz bele olyan változtatásokat, amelyekkel sokkal meghatóbbnak hat Sadako története, de emellett olyat is raktak bele, amit az előző filmekben - vagyis a folytatásban - meg sem említettek, holott ennek jelentősége kihagyhatatlan lett volna.
Kezdem is azzal, ami tetszett. Sadako egy gyönge, gyönyörű, gyámoltalan léleknek van ábrázolva, aki nem tehet arról, milyen veszélyes képessége van. Ezzel nagyon jó kontrasztot alkotnak, mivel a körülötte levő emberek mind félnek tőle, mi viszont inkább csak szánalmat érzünk iránta, és ismerve a karakter sorsát, ez kifejezetten szomorúvá teszi az egész hangulatot.
A film egyébként most egy színi társulatban játszódik, ahol Sadako igyekszik kibontakozni. Orvosa tanácsára nyugtatókat szed, amik segítik kontrollálni képességét, ám a sötét felhők gyülekezni kezdenek felette, mikor egyik színésztársa váratlanul meghal. Továbbá egy Miagi nevű újságíró is a nyomában van, akinek vőlegénye egy Sadakót megörökítő felvétel miatt halt meg, és ő most azon van, hogy megölje.
A második részhez hasonlóan itt is több szálon fut a cselekmény. Az egyikben Sadako próbál normális életet élni, és eközben szerelmes lesz az egyik munkatársába, a másikban Miagi nyomozását láthatjuk, a harmadikban pedig a társulat tagjait figyelhetjük meg, akik egyre több furcsa dolgot észlelnek maguk körül, amiért mind Sadakót hibáztatják.
Ez a rész leginkább a hangulatkeltése miatt tetszik a legjobban. A kezdeti idilli hangvételt szépen lassan felváltja a zord, horrorisztikus atmoszféra, ami végül egy ütős jelenetsorban csúcsosodik ki. Ha innen nézzük, akkor a készítők sokat merítettek Brian DePalma Carrie című filmjéből, már csak azért is, mert Sadako képessége is leginkább a telekinézisre hasonlít.
Az elhalálozások száma is itt éri el a maximumot, ami dicséretes egy előzményfilmnél. Ami viszont nem tetszett, az Sadako alteregójának behozatala volt. Értem, mit akartak vele jelképezni, de valahogy nagyon alibi megoldásnak tűnt, hogy a nézők kapjanak valami új információt is a múltjával kapcsolatban. Ez viszont nem sikerült jól, mert az alteregót meg kellett volna említeni a korábbi filmekben is.
Mindezek ellenére számomra ez egy kellemes meglepetés volt, ami a hangulatnak köszönhető. Látványvilágban a film hozza az elvárhatót, a színészek is helytállnak, különösképpen a Sadakót alakító lány, aki bár egyértelmű, hogy nem élete filmszerepét kapta meg, de kellően hiteles.
Ezt is leginkább a j-horror rajongóinak tudnám ajánlani, bár azok már úgyis biztosan látták.
The Ring Two – A kör 2 (2005)
Rendezte: Hideo Nakata
Az amerikai remake hihetetlen sikerre tett szert rövid időn belül, megjegyzem, nem ok nélkül. Természetesen a készítők ezt a sikert igyekeztek kamatoztatni, mivel, hasonlóan az eredeti filmhez, itt is hagytak teret a folytatásnak. Volt is miből ötletet meríteni, ám a készítők mégis inkább egy alternatív folytatást készítettek, aminek megrendezésében magát Hideo Nakatát kérték fel.
A film körülbelül fél évvel azután játszódik, hogy Rachel és Aidan továbbították a gyilkos kazettát. Új életet kezdtek egy kisvárosban, ahol Rachel egy kisebb újságnál dolgozik, így több időt tud tölteni a fiával. Az élet, úgy néz ki, összejött számukra, Aiden viszont bűntudatot érez a történtek miatt.
A dolgok ennek ellenére, úgy néz ki, helyreállnak, ám egy rejtélyes haláleset megbolygatja az állóvizet, és Rachel hamar megtudja, hogy a kazetta miatt történt. A kazettát megszerzi, és azonnal el is égeti, ám úgy tűnik, ezzel nincs vége. Samara ugyanis Aiden álmában rendszeresen megjelenik, aki ennek hatására egyre különösebben kezd viselkedni, továbbá Aiden körül ugyanazok a különös események ismétlődnek meg, ami Samaránál is, amikor még élt.
Őszintén szólva, nem egészen tudom, miért van a film úgy szétszedve a rajongók által. Tény, hogy lényegesen gyengébb, mint az első rész, de szerintem egyáltalán nem nevezhető rossz filmnek, csupán beleesett a folytatások általános hibáiba: túl sokat markol, keveset fog.
Pedig a film tempójával semmi baj sincs. A fölösleges felvezetést teljesen elhanyagolták, ami azt jelenti, hogy durván negyed óráig ismertetik velünk az alaphelyzetet, amikor máris megkapjuk a konfliktust, emellett igyekeztek jobban kibontani Samara háttértörténetét, ami bár nem olyan érdekes, mint az első részben, de azért unalmasnak sem mondanám. Persze elhiszem, hogy az anyja behozatala kicsit eröltetettnek hatott egyes embereknek, na de azért mégis csak Sissy Spacek (Carrie 1976) alakítja, aki hiába szerepel keveset, az ő jelenete a film legnagyobb pozitívuma.
Samara motivációja is eléggé klisés lett, azért a korábbi folytatásoknál valamennyivel több kreativitás volt jelen, de még talán ez is megbocsájtható. A legnagyobb problémám az Aidant alakíto David Dorfman volt. Az első részben még valamennyire el lehetett nézni, hogy totális arcmimika nélkül dolgozik, itt viszont borzasztó. Az egy dolog, hogy a történet szerint fél év telt el, ennek ellenére tisztán látszódik rajta, hogy három évvel idősebb, de amilyen fejet vág, azzal kimeríti a tehetségtelenség fogalmát. Olyan tejbetök fejjel játssza végig a teljes játékidőt, amiért kijárt volna részemről egy pofon. Jamie Brewer nem vág ilyen arcot, pedig ő tényleg fogyatékos…
Ennek ellenére szerintem a film nem olyan vészes. Több izgalmas jelenetet is sikerült beletenni, mint például a kádas és a szarvasos, a fináléról nem is beszélve. Ennek ellenére meg tudom érteni, miért támadják annyian. Ez egy jóval gyengébb folytatás lett, ami csak nyomokban tartalmazza az eredeti film atmoszféráját.
Érdekesség egyébként, hogy a forgatás során több probléma volt a vízvezetékekkel, valamint a szarvasos jelenet az egyik stábtaggal a valóságban is megtörtént.
Rasen – A spirál: 2/10 IMDb | mafab
Ringu 2 – A félelem: 6/10 IMDb | mafab
Ringu 0 – A születés: 7/10 IMDb | mafab