Arlania ezúttal a fantasy világába kalauzol el minket.
"Az Idő Kereke forog, egymást váltják a korok. A Legendák Korának az Árnyék háborúja vetett véget, sötétségbe süllyedt a világ. Az Árnyékot ugyan sikerült visszazárni börtönébe, de most, évezredek múltán ismét kitörni készül. Csakhogy hol vannak már a múlt hihetetlen hatalmú aes seadai-ai, akik megállíthatnák? A Próféciák azt jósolják, eljön majd a Sárkány, a Napkelte Ura, hogy megküzdjön a gonosszal. Csakhogy azt is hozzáteszik, eközben iszonyatosabb pusztulást hoz a világra, mint amit az valaha látott. Lehet, hogy itt a világvége? Lehet, hogy az Idő Kereke hamarosan megáll? A Sötét Úr minden követ megmozgat, hogy megkaparintson három fiatalembert, akik a Folyóköz egy békés, független, isten háta mögötti falvában élnek. Miért lehet ilyen fontos neki három vidéki fiú?"
Nagyon érdekes műfaj a fantasy, és azon belül is a high-fantasy. Itt nem csak egy történetet kapunk, hanem egy más világot, a maga saját szabályaival, teremtményeivel, legendáival, nyelvével (vagy esetleg nyelveivel) és földrajzával. Az ilyen típusú művek olvasása akár minket is megihlethet, történeteket farigcsálhatunk a fejünkben, "mi lett volna, ha Petike a koboldok mocsarába ment volna a sárkány-hágó helyett"… A lehetőségek tárháza szinte végtelen, s erre még rá is tesz egy lapáttal, hogy ezek a művek többnyire tele vannak kisebb-nagyobb rejtélyekkel, melyekre nem kapunk kész megoldást. Gondoljunk csak a Gyűrűk Urára.
Ilyen high-fantasy James Oliver Rigney (művésznevén Robert Jordan) Az Idő Kereke sorozata is, ennek az első része a címben szereplő mű, amely az "A világ szeme" címet viseli. Ez egy 14 (+1) könyvből álló sorozat, így első blikkre lassú tempóra számíthatunk, de ne tévesszen meg minket az előttünk álló sok ezer oldal puszta ténye, egy kis nyugodt bevezetés után az események bősz forgatagába dob minket a szerző.
A cselekmény annak ellenére is pörgős marad, hogy a mű igencsak a Gyűrű szövetségére hajaz (a szerző saját bevallása szerint is a Gyűrűk ura sorozat volt számára a legnagyobb inspiráció): utazgatás ide, utazgatás oda, tonnányi párbeszéd és mítosz, legenda. Érdekes jellemek bontakoznak ki, bár a női karakterek sokkal jobban kidolgozottak, mint férfi társaik. A három fiú személyisége itt még nem olyan különböző, de ez a későbbi könyvekben változni fog.
Összességében egy jó olvasmány mind fantasy veteránoknak, mind a műfajt még csak bottal böködőknek. Nem kirívóan különleges és eredeti, de a legtöbb mai, hasonló zsánerben írt művet alaposan felülmúlja. Ajánlott!
8/10.