- Szerző: Lewis
- Hullajó
- 2016.07.25. 14:00:00
- #kísértet#rövidfilm#átok#sci-fi#gore#démon#szellem#vér#természetfeletti#misztikus
Előző
[Kiemelt]
Moth: támogasd a magyar produkció további sikerét!
Nem a most futó Lights Out az első mozifilm, amely rövidfilmként kezdte. Az átalakítás többféleképpen is megtörténhet: egy producernek megtetszik egy ötlet, ezért pénzt ad az adaptáláshoz; egy feltörekvő filmes elkészít egy szösszenetet, majd szép lassan begyűjti a lóvét a teljes változat elkeszítéséhez; egy már befutott, elismert rendező figyelmét felkelti egy régi koncepció, és készít belőle egy saját alkotást. Íme néhány cím, amelyek kezdetben amatőr szinten mozogtak, majd később, némi továbbgondolás (és átutalás) után felejthetetlenekké váltak.
The Evil Dead - Gonosz halott (1981) (kritikánk -- IMDb | mafab)**
**
1978-ban egy teljesen zöldfülű filmes, név szerint Sam Raimi fogott egy kamerát, szólt néhány haverjának - többek között egy bizonyos Bruce Campbell nevű tejfelesszájú suhancnak -, majd kimentek az erdőbe, és leforgatták a ***Within in the Woods***ot. Erdő mélyén házikó, benne démonok. Miután végeztek, házalni kezdtek a koncepciójukkal. 3 év múlva megszületett a Gonosz halott, a többi pedig már történelem.
12 Monkeys - 12 majom (1995) (kritikánk -- IMDb | mafab)**
**
Miután a Universal Studios megvette az 1962-es francia rövidfilm, a La Jetée (A kilátóterasz) jogait, Terry Gilliamet kérték fel az egész estés változat elkészítésére. A kilátóterasz egy bizarr időutazós sztori: a 3. világháború következményeként lerombolt Párizsban a túlélők egy galéria alá kényszerültek. Kifejlesztették az időutazást annak reményében, hogy visszaállíthatják a háború előtti állapotokat. Visszaküldenek egy rab férfit az időben, akinek homályos emlékei voltak egy nőről, akit az Orly reptéren látott... Az adaptáció címe A 12 majom, Bruce Willisszel a főszerepben.
Darkness Falls - A sötétség leple (2003) (kritikánk -- IMDb | mafab)**
**
Joe Harris rövidfilmjéből kiderült, hogy a fogtündér nem egy jóságos, barátságos lény, hanem egy vérszomjas, gyerekgyilkos fenevad. A The Tooth Fairy moziváltozata 2003-ban készült el, Jonathan Liebesman rendezésében, az írói feladatokat Harris látta el.
Ju-on: The Curse (2000) (kritikánk -- IMDb | mafab)**
**
A Ju-on egy felemás minőségű j-horror, amelyet 2004-ben az amerikaiak is feldolgoztak, Sarah Michelle Gellar, vagyis Buffy főszereplésével. Kevesen tudják, de ez is egy rövidfilmként, a Katasumi nevű szösszenettel kezdte földi pályafutását. A párperces videó eddigi mérlege: 9 japán, 3 amerikai filmes átirat, 7 novella, 3 képregény és egy videójáték.
Saw - Fűrész (2004) (kritikánk -- IMDb | mafab)**
**
"Helló Amanda, játsszunk egy játékot!" A Fűrész elemi erővel robbant be a köztudatba, a rövidfilmben (amelynek címe szintén Saw) a medvecsapdás jelenet láthatjuk, de nem Amandával, hanem Adammel, azaz Leigh Whannell-lel. James Wan első szárnypróbálgatásainak lehetünk szem- és fültanúi.
District 9 (2009) (kritikánk -- IMDb | mafab)**
**
2006-ban a kezdő Neill Blomkamp elkészített egy 5 perces rövidfilmet, az ***Alive in Joburg***ot, egy kézikamerás alkotást, amelyben menekültek rohangálnak Johannesburg utcáin. A slusszpoén, hogy a bevándorlók nem az emberi fajhoz tartoznak - bizony, űrlényekről van szó. Blomkamp víziójára többen is felfigyeltek, végül Peter Jackson kezdte pénzelni az adaptálást, a végeredmény pedig a valaha készült egyik legjobb sci-fi, a 4 Oscarra jelölt District 9 lett.
Mama (2013) (kritikánk -- IMDb | mafab)**
**
Guillermo del Toro így nyilatkozott a Mama című kisfilmről: "Egyike a legfélelmetesebb videóknak, amit valaha láttam." A Mama 2013-ben jelent meg a nagyvásznon, del Toro producerkedésével, valamint olyan színészekkel, mint Jessica Chastain és Nikolaj Coster-Waldau.
Oculus (2013) (kritikánk -- IMDb | mafab)**
**
Egy férfi. Egy üres, fehér szoba. Egy kamera. És egy (valószínűleg) megszállt tükör. Ez az alapfellálása a rendkívül minimalista kisfilmnek, az ***Oculus Chapter 3: The Man With The Plan***nek. (A Chapter 1-et és 2-t ne is keressétek, nem léteznek.) Az író/rendező Mike Flanagan (Hush, Before I Wake), akinek ez volt az egyik első munkája. A Blumhouse felfigyelt a projektre, majd lehetőséget adtak az egész estés verzió elkészítésére.
The Babadook (2014) (kritikánk -- IMDb | mafab)**
**
A női rendezőknek sosem volt szivárványban úszó életük, nőként nem könnyű érvényesülni ebben a férfias szakmában*.* **** Jennifer Kentet azonban ez nem érdekelte, készített egy rövidfilmet Monster néven, amelyben egy csonka családnak egy lélekfaló szellemmel gyűlik meg a baja. A Monster tarolt a filmes fesztiválokon, így nem volt kérdés, hogy létrejön a mozis verzió. "If it's in a word, or if it's in a book / you can't get rid of the Babadook"