A slasher szubzsáner valódi, kortalan értékekkel járult hozzá a horrorfilmes műfajhoz az elmúlt évtizedek alatt. Rendezők alapozták meg hínevüket, szériák születtek és ikonikus alakok, akik azóta is vissza-visszatérnek rémálmaink kisvárosainak kihalt utcáin, egy baljós táborozás alkalmával vagy egykori gyermekszobánk rég elfeledett játékai közé. A műfaj erőssége azonban valójában az, hogy szinte minden ember meg tud nevezni legalább egy olyan filmes gonosz karaktert, amit az ilyen alkotásoknak köszönhetünk – még azok is, akik kifejezetten kerülik a rémfilmeket. Az olyan karakterek, mint Michael Myers, Freddy Krueger, Jason Voorhees vagy éppen Charles Lee Ray, mind-mind részeivé váltak társadalmunk kollektív tudatalattijának és a popkultúrának egyaránt. Érzelemmentes maszkok, legendássá vált gyilkoló eszközök, felejthetetlen pillanatok. Ezek a slasher halhatatlan ajándékai. Azok, amiket életünk során legalább egyszer örömmel szorítunk magunkhoz…
A műfaj számtalan alkotást termelt ki az évtizedek alatt, és ahogy az lenni szokott a növekvő kínálatnak köszönhetően a tartalmi érték sajnos háttérbe szorult. Ezen igyekezett változtatni, a horror egyik legnagyobb mestere, Wes Craven, mikor 1996-ban elhozta nekünk – a mára már klasszikusnak számító – Scream című alkotását. Természetes a rendezőzseni akkor sem hibázott, hiszen egy üdítően friss filmmel ajándékozta meg a közönséget, kellemes humorral, kellő brutalitással és zseniális műfaji reflexiókkal. Ezek mellett pedig megteremtette a horror panteonjának egyik legújabb alakját Ghostface „személyében”. A film szériává bővült és Craven nem engedte el gyermek kezét egészen 2015-ben bekövetkezett haláláig. Az álomgyár idén azonban elérkezettnek látta az időt, hogy újra mozikba küldje a sikeres sorozat újabb darabját.
Ismét brutális támadás történik Woodsboro hírhedt városában, az áldozat egy fiatal középiskolás, Tara Carpenter (Jenna Ortega). A lány azonban szerencsés – bár súlyos sérüléseket szenved, mégis túléli Ghostface támadását. Tara nővére, Sam (Melissa Barrera) és barátja, Richie (Jack Quaid) is visszatérnek a városba, hogy egy magánnyomozás keretein belül megtalálják a támadót, így jutnak el az egykori seriffhez, Dewey Riley-hoz (David Arquette), aki vonakodva bár, de segítséget nyújt a fiataloknak és értesíti egykori társait, Sidney-t (Neve Campbell) és Gale-t (Courteney Cox). Így ismét közös erővel szállhatnak szembe a fenyegetéssel, ami egykoron mindannyiuk életét átformálta…
Az igazság az, hogy zavarban vagyok az amerikai rendezőpáros, Matt Bettinelli-Olpin és Tyler Gillett, filmjének megítélésével kapcsolatban. A rendezés sziklaszilárd, a színészek jól teljesítenek, a történet sem marad el az előző részekhez képest. A megvalósítás és a képi világ is meggyőző és kellő bátorságot is tanúsít a film, hiszen egy kedvelt karaktert is képes feláldozni. Mégis valami hiányzott. A film nézése közben azt éreztem, hogy nem sikerült bevonnia, közömbös voltam a karakterek sorsával kapcsolatban. Valahogy túlzottan súlytalannak éreztem az előttem lepergő történéseket. Ennek pedig oka van. Ha Sikoly-filmként tekintünk az alkotásra, akkor egy szórakoztató slashert láthatunk, ikonikus gyilkossal, ismerős karakterekkel, kellő humorral és önreflexiókkal – ezekből néhány valóban nagyon fajsúlyosra sikerült. Ha azonban kiragadjuk a széria kontextusából, akkor nem több egy átlagos tinihorrornál, de ez nem feltétlenül baj, hiszen a film ezt tudja is magáról, nem is akar más lenni – erre többször utalnak is az alkotásban –, ennek köszönhetően válik őszinte mozivá. Ez pedig jelenleg nagy kincsnek tekinthető a filmiparban. A valódi baj azonban az, hogy ez gyakorlatilag ’96-os klasszikus újragondolása, és akkor még elnéző voltam. A 2022-es Scream azonban nyugodtan besorolható a „remake” vagy éppen a „reboot” kategóriába is, ennél pedig sokkal többet vártam. Érződik a filmen, hogy egy új széria beindítását láthatjuk a vásznon. Tény, hogy rengeteg potenciál maradt még a sorozatban. A kérdés az, hogy valóban szükségünk van-e rá?
A film kétféleképpen értelmezhető. Egyrészt a lehető legnegatívabb értelemben vehető másolat, helyszínekkel, szereplőkkel, történeti csavarokkal. Másrészt viszont őszinte tisztelgés Craven zsenije és munkássága előtt. Én ez utóbbit érzem helyesnek és ennek szól az alábbi pontszám is…
- Pro
- Bátor alkotás, kellemes gore-szekvenciákkal.
- Hamisítatlan Sikoly-mozi.
- Tisztelgés Wes Craven előtt…
- Kontra
- …mert ha nem az, akkor nem több egy átlagos másolatnál.
Pro | Kontra | 85% |
Bátor alkotás, kellemes gore-szekvenciákkal. | …mert ha nem az, akkor nem több egy átlagos másolatnál. | |
Hamisítatlan Sikoly-mozi. | ||
Tisztelgés Wes Craven előtt… |