1908-ban egy nehezen megmagyarázható katasztrófa történt a Szibériában található Tunguskán. A földönkívüli égitest felrobbanásáról az X-akták aktuális epizódjánál már tettünk említést, merészebbnél merészebb forgatókönyvek születtek azóta is, hogy mi is történt a XX. század elején Szibériában.
Most, száz évvel később egy reality show tizenhat játékosa utazik ide, hogy túlélje a telet, megkaparintva ezzel a félmillió dolláros fődíjat. A szabályrendszer igen egyszerű: nincsenek kiszavazások, nincsenek teljesítendő feladatok, aki túléli a fagyos telet, az részesül a pénzből.
Kezdeném egy fontos "menüponttal". A sorozat első évada lement 2013 szeptembere és 2014 márciusa között, ám azóta nem történt előrelépés a folytatást illetően. Az NBC egyelőre nem tervezte a folytatást, ám egyáltalán nem biztos, hogy nem kapunk következő évadot valamikor. Ezt azért is nagyon fontos megemlíteni, mert ha nem folytatják a sorozatot, akkor bizony sok érdekes és izgalmas kérdésre nem kapunk választ.
Merthogy kérdések bőven-bőven születtek, hiszen szinte minden részben újabb misztikumot ismertünk meg és újabb kérdéseket tehettünk fel. Az évadzáró aztán maga volt a hatalmas nagy kérdőjel, amely nyilvánvalóan választ követelne. Azonban talán ez a történetvezetés adta a sorozat egyik apró negatívumát. Én sorozatnál még egyszer sem éreztem ennyire, hogy az írók útközben találták ki a továbbiakat. Csak jöttek és jöttek a talányok és a megfejtetlen rejtvények, gondolhattuk, hogy egyszer majd a kérdőjelek felkiáltójellé egyenesednek, de ez nyilván a félbehagyott sorozatnál nem történt meg maradéktalanul. Sajnos kifejezetten nehezen lendült bele a sorozat, ami nagyon sok nézőnél valószínűleg kaszát is jelentett, de akik kibírták a 4-5. részig, azok jól szórakozhattak az utolsó pillanatokig.
A karakterek természetesen igen színesek, ahogyan azt egy "valóságos reality" kapcsán is igyekeznének összehozni a szervezők. Van klasszikus programozó "kocka", van egy afroamerikai rögbijátékos, van kopasz kidobóember, van montenegrói DJ, van izraeli visszavonult katona, de leszbikus, divattervező és újságíró is tagja a bandának. A színészek és karakterek nagyon jól eltaláltak, megvan a szerethető és a gyűlölhető karakter is, van pénzéhes, van csapatjátékos, mindenkinek más a motivációja is - egyszóval színesek a figurák, a kevésbé ismert színészek (akik egyébként saját nevükön szerepelnek) pedig tökéletesen megoldják a feladatot, ezzel tehát egy pillanatig sem volt gond.
Többen amolyan Lost-Survivor-Ideglelés-The River egyvelegnek tartják, ami tulajdonképpen tényleg lefedi a Siberia hangulatát és stílusát. Sok dologba belenyúltak nagyon - ezeket természetesen nem szeretném megnevezni -, és kíváncsi is vagyok, hogyan tudnak minden apróságra valamilyen választ adni. Emlékezhetünk, hogy a Lostnál is jó sokáig tartott és nagyon összetettre sikerült a válasz. A zenei betétek jól eltaláltak, a főcímzene parádés (itt láthatjátok alant), viszont a hangulat nekem nem eléggé "szibériai".
Ami a megvalósítást illeti, elméletileg mi az operatőrök felvételeit láthatjuk, ami viszont teljesen komolytalan néhány szituációban. Az rendben van, hogy az operatőröknek az a feladatuk, hogy filmezzenek és nem kerülhetnek kapcsolatba a szereplőkkel, no de ezt olyan rendkívül abszurd módon teszik, hogy ha az ember elhiszi, hogy csak az operatőrök felvételét látjuk, röhögni kezd. Amikor menekülnek valami elől, amikor lőnek rájuk, amikor bajban vannak - bármi történik, az operatőrök csak zombikként filmeznek, szerepük alig van. Hihetetlen ez a része, no...
Jó sorozat, lekötött arra a 11 részre, amennyit volt esélyem végignézni. Valószínűleg sokat javítana az összképen, ha lenne folytatás és kiderülne, hogy "miért?", de így muszáj vagyok a sorozatra "csupán" hét pontot adni. Ettől függetlenül ki merem jelenteni, hogy akinek tetszett a Lost, ezzel is elégedett lesz, és hozzám hasonlóan fog bosszankodni, ha valóban ennyi volt a Siberia.
7/10